GAMTOS FOTOGRAFIJA

Žaidimai su šviesa ir šešėliais: nespalvota gamtos fotografija

„Canon“ ambasadorė Helen Bartlett paaiškina, kaip ji fotografuoja stulbinamas nespalvotas gamtos pasaulio nuotraukas su savo „PowerShot G7 X Mark III“.
Šviesą gaudantys vandens lašeliai voratinklyje.

Ar kada pagalvojote, kaip atrodytų nespalvotas pasaulis? Londone įsikūrusiai šeimos portretų fotografei Helenai Bartlett tai yra jos pasirinktas stilius. Vienspalvės nuotraukos Helenos firminiu ženklu tapo nuo tada, kai 2003 m. ji pradėjo savo verslą dirbdama su šviesa ir šešėliais portretuose ir kitose jos fotografuojamose nuotraukose.

Kai dėl COVID-19 karantino verslas sustojo, Helena iškeitė šeimos portretus į eksperimentus su nespalvotomis gamtos fotografijomis, kurias ji kūrė vaikštinėdama šalia savo namų šiaurinėje Londono dalyje. Savo įspūdingais vaizdais, kuriuose persipina nematomos tekstūros, iš galo apšviesti lapai, rasoti voratinkliai ir dramatiški miško siluetai, ji dalijasi savo paskyros „Instagram Highlights“ skiltyje pavadinimu „Off Duty“. Didžioji dalis šių vaizdų yra nufotografuoti su „Canon PowerShot G7 X Mark III“.

Fotografavimas su kompaktiniu fotoaparatu padėjo Helenai ištobulinti savo stilių ir paskatino ją išbandyti naujus metodus. Čia ji paaiškins, kaip viskas vyko, ir pasiūlys patarimų, kaip kurti įspūdingas nespalvotas gamtos fotografijas.

1. Atraskite naują perspektyvą

Nespalvota penkių priešais saulę nufotografuotų vienodų gėlių siluetų nuotrauka.

„Canon“ ambasadorė Helen Bartlett per Londono karantiną naudodama kompaktinį „Canon PowerShot G7 X Mark III“ nespalvotai fotografavo gamtą ir tai darydama atrado visiškai naują pasaulį. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/800 sek., f/10 ir ISO320. © Helen Bartlett

Kompaktiniai fotoaparatai yra naudingi fotografams dėl jų dydžio, universalumo ir galimybės lengvai ir greitai pasidalyti vaizdais – tačiau taip pat jie gali suteikti didesnį laisvumo jausmą, kai yra mažiau spaudimo sukurti tobulą vaizdą.

„Visada ieškojau kažko, kas būtų tarp telefono ir profesionalaus fotoaparato, nes savo „Canon EOS-1D X Mark III“ negaliu įsimesti į kišenę“, sakė Helen. „Iš esmės mano darbinis fotoaparatas yra tiesiog per didelis, kad su juo būtų smagu vaikštinėti parke. Mane išties pradėjo erzinti telefonu padarytos nuotraukos, nes atsidarius jas kompiuteryje arba norint jas spausdinti jų kokybė būdavo tiesiog per prasta.

„Karantino metu nusipirkau „Canon PowerShot G7 X Mark III“ ir pradėjau jį imti su savimi į mūsų kasdienius pasivaikščiojimus, per kuriuos išties su juo gerai susipažinau.

„Su juo kur kas daugiau fotografuoju, matau viską kitaip ir tapau pastabesnė. Išmokau atsipalaiduoti ir nesijaudinti – šie kadrai yra skirti man, o ne mano klientams, todėl išties nėra svarbu, jeigu nepavyksta viskas taip, kaip norėjau. Dabar net nebeįsivaizduoju savo gyvenimo be kompaktinio fotoaparato.“

„Canon PowerShot G7 X Mark III“ turi didelį 1.0 tipo jutiklį, dėl kurio jis yra panašesnis į DSLR ar beveidrodinį fotoaparatą, nei į išmaniojo telefono kamerą.

2. Kuo daugiau sužinokite apie šviesą

Nespalvotas krūminio builio šluotelių kadras tamsiame fone.

„Canon PowerShot G7 X Mark III“ tapo būtinu priedu Helenos reikmenų krepšyje. „Kompaktinis fotoaparatas neprilygsta aukščiausios klasės DSLR ar beveidrodiniam fotoaparatui, bet man jis yra puikus tarpinis variantas tarp jų ir mano telefono“, sakė ji. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/500 sek., f/3.2 ir ISO160. © Helen Bartlett

Nespalvota stambaus plano nuotrauka, kurioje saulės spinduliai žolės stiebuose kuria šviesas ir šešėlius.

„Kai žmonės pradeda savo fotografijos kelionę, sunkiausia yra išmokti pamatyti šviesą“, sakė Helen. „Bet, tiesą sakant, jei pradėsite žiūrėti į šviesą ir skirsite laiko ją nufotografuoti, pradėsite ją labiau pastebėti.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/2000 sek., f/2.8 ir ISO320. © Helen Bartlett

Jeigu norite fotografuoti gamtą vienspalviais tonais, Helen pataria sužinoti kuo daugiau apie šviesą. „Pabandykite kiekvieną dieną padaryti po nuotrauką, nesvarbu, ar su fotoaparatu būsite lauke, ar namuose“, sakė ji. „Joje gali tiesiog matytis į vandens stiklinę jūsų virtuvėje krentanti šviesa, bet kiekvieną kartą ją fotografuodami į ją žvelgsite atidžiau.“

Fotografuojant nespalvotai žaidimai su šviesa suteikia kadrui gilumo ir įdomumo, ir yra daug būdų su ja eksperimentuoti. „Ieškokite foninio apšvietimo, kuris puikiai atrodo nespalvotoje nuotraukoje, ir nebijokite žaisti su kontrastu ir ekspozicija“, sakė Helen. „Galite padidinti ekspoziciją, kad nufotografuotumėte kažką ypač tamsiai, o tada ją sumažinti, kad grafiniams ir dinamiškiems vaizdams užfiksuotumėte tik šviesius akcentus.“

3. Sutelkite dėmesį į tai, kas yra kadre

Iš arti nespalvotai nufotografuotų nendrių nuotrauka, kurių kelios viksvos yra išsiliejusios fone.

„Nespalvota fotografija visada mane traukė, nes man patinka jos paprastumas“, sakė Helen. „Man patinka tai, kad vaizdas yra abstraktus ir priverčia stabtelėti ir pažvelgti atidžiau į jo formas ir tekstūras.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/400 sek., f/2.8 ir ISO640. © Helen Bartlett

Nespalvota trijų aukštų lapuočių miško medžių nuotrauka.

Viena iš labiausiai Helenai patinkančių „Canon PowerShot G7 X Mark III“ savybių yra jo mažas dydis. „Svarbu, kad galiu jį įsidėti į kišenę“, aiškino ji. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/800 sek., f/2.8 ir ISO400. © Helen Bartlett

Nespalvotos nuotraukos padeda Helenai sutelkti visą dėmesį į kadre esantį jos objektą, panaikinant visas dėmesį blaškančias spalvas arba elementus, todėl tai yra dar viena puiki priežastis fotografuoti miesto gamtą be spalvų.

„Fotoaparatas pasižymi greita f/1.8 maksimalia diafragma ir turi „Wi-Fi“ ryšį, todėl galiu tiesiog nusiųsti man patikusią nuotrauką į telefoną ir ją apdoroti“, tęsė ji. „Man nereikia net artintis prie kompiuterio, jei tai yra mano laisvadienis.“

Universalus objektyvas, makrofotografijos režimas ir „Wi-FI“ ryšio galimybė – tik kelios iš funkcijų, kurias Helen labai vertina savo fotoaparate „Canon PowerShot G7 X Mark III“. „Fantastiškas yra jo dydis ir svoris, taip pat tai, kad jis labai lankstus“, sakė Helen, kuri fotografuoja fotoaparate nustatytu nespalviniu režimu, kad galėtų šviesą „matyti“ vienspalvę. „Puiki yra ir makro- funkcija, jeigu lauke fotografuojate medžius, gėles ir laukinius gyvūnus.

Visas mano pasaulis yra vienspalvis ir man tai patinka“, sakė Helen. „Spalvotoje nuotraukoje dažnai viską lemia spalvos, o nespalvotoje svarbiausias yra objektas – žmogus, pastatas ar medis. Kai esi parke, tai padeda pašalinti ir fone esančius ryškiaspalvius dėmesį trikdančius objektus. Mane visada traukia nespalvotos nuotraukos, nes kitaip gamtoje man tiesiog per daug žalumos!“

4. Eksperimentuokite su įvairiais metodais

Šioje nespalvotoje nuotraukoje sniegu užkloti medžiai supa kelią per mišką.

„Eksperimentuokite su visais savo „PowerShot G7 X Mark III“ parametrais, netgi su tais, kurių neketinote naudoti“, patarė Helen. „Pabandykite fotografuoti su integruota blykste, skirtingais kampais ar naudodami makrofotografijos funkciją. Pažaiskite ir pažiūrėkite, kaip krenta šviesa.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/500 sek., f/2.8 ir ISO400. © Helen Bartlett

Ryto rasa žėrinčio voratinklio nespalvota nuotrauka stambiu planu.

„Jei ketinate skelbti savo nuotraukas socialiniame tinkle, svarbu, kad fotoaparate būtų integruotas „Wi-Fi“ ryšys“, sakė Helen. „Galite be papildomų pastangų išties greitai nusiųsti vaizdus į savo telefoną.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/2000 sek., f/3.5 ir ISO800. © Helen Bartlett

Kompaktiško fotoaparato naudojimas paskatino Heleną išbandyti skirtingus metodus ir pažvelgti į savo fotografiją kitomis akimis. „Tai puikus būdas eksperimentuoti“, sakė ji. „Pavyzdžiui, paprastai aš nefotografuoju su blykste, bet kai per Kalėdas snigo, padariau krūvą nuotraukų naudodama integruotą „Canon PowerShot G7 X Mark III“ blykstę.

„Buvo smagu išbandyti skirtingus kampus, nusileisti žemai ir fotografuoti per žolę, ir tai labai lengva padaryti, kai turi 180 laipsnių atlenkiamą ekraną. Be to, „Canon PowerShot G7 X Mark III“ turi automatinį (A), pirmenybės diafragmai (Av) arba visiškai rankinio valdymo (M) režimus, todėl pradedantieji gali mokytis ir pamažu lanksčiau fotografuoti, naudodami paprastus valdiklius. Fotoaparate yra ir režimas P (programuojamas automatinis) – tai pusiau automatinis ir pusiau rankinis režimas, yra ir „Intelligent Auto“ režimas bei įvairūs kūrybinių siužetų režimai, kuriuos naudodami pradedantieji fotografai gali padaryti puikių nuotraukų net ir neišmanydami fotografavimo pagrindų.“

Norėdami daugiau sužinoti apie savo fotoaparato savybes ir kaip jas naudoti, atsisiųskite programėlę „Canon Photo Companion“.

Nespalvota nuotrauka, kurioje matomas raibuliuojantis baloje ratilas su ore aplink sustingusiais pabirusiais vandens lašeliais.

„Jei tiesiog išeisite ir pradėsite fotografuoti, nesukdami galvos apie tai, ką fotografuojate, po kelių savaičių pastebėsite, kad jus traukia panašūs dalykai“, sakė Helen. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/1600 sek., f/2.8 ir ISO3200. © Helen Bartlett

Laibi paparčio tipo augalo lapai detaliai matomi šioje stambaus plano nespalvotoje nuotraukoje.

Helen savo asmeninį gamtos fotografijos su kompaktiniu fotoaparatu stilių vadina „fotografijos eskizais“ – ji naudojasi savo profesionaliais gabumais, bet kartu smagiai leidžia laiką. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/640 sek., f/2.8 ir ISO200. © Helen Bartlett

Dar vienas eksperimentinis iš menininkų pasiskolintas metodas, padėjęs Helenai stebėti gamtą, yra „nuotraukų eskizai“. Šia tema ji sukūrė „YouTube“ vaizdo įrašą, kuriame parodoma šio smagaus – greitesnio, bet be streso – fotografavimo metodo galia.

„Nuotraukų eskizų idėją gavau iš savo pusbrolio, kuris yra menininkas“, paaiškino Helen. „Kai menininkas kuria meno kūrinį, prieš tai jis dažniausiai pasidaro daug savo idėjų ar detalių, kurios galbūt atsidurs kūrinyje, eskizų. Mano pusbrolis tai apibūdina, kaip pasivaikščiojimą su pieštuku. Pamaniau, kad fotografijos požiūriu tai būtų išties naudinga.

„Pavyzdžiui, parke galiu rasti puikių naujų vietų, kurias galėčiau panaudoti fotografuodama portretus. Arba galiu pažaisti su metodu, kurį mačiau „Instagram“ tinkle, pvz., su balų ratilais, kad pamatyčiau, kaip tai daroma ir kaip pasiekti geriausių rezultatų.

Nespalvota nuotrauka, kurioje matomas ant akmenų sienos krentantis medžio šešėlis.

„Mano „Off Duty“ projektas būtent tai ir yra – tai nuotraukos, kurias darau, kai nedirbu“, sakė Helen. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/125 sek., f/5 ir ISO125. © Helen Bartlett

Šioje nespalvotoje kraštovaizdžio nuotraukoje debesuoto dangaus fone saulė šviečia pro didelių medžių siluetus.

„Negalvojau apie „Off Duty“ kaip apie asmeninį projektą, bet greičiausiai jis toks ir yra“, sakė Helen. „Tiesiog tai vieta, į kurią sudedu savo pamąstymus su fotoaparatu.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 1/2000 sek., f/10 ir ISO125. © Helen Bartlett

Jeigu fotografuojate palyginti nuobodžiame parke, vaizdui sustiprinti reikės šviesos“, tęsė Helen. „Ieškokite, kur šviesa apgaubia objektų kraštus ir suteikia jiems formą ir dramatiškumo. Pasistenkite fotografuoti dienos pradžioje arba pabaigoje, kad būtų žemai krentanti šviesa. Kuo daugiau tai darysite, tuo daugiau matysite ir tuo įdomiau taps.“

Ilgainiui jūsų stilius vystysis ir galbūt netgi virs asmeniniu projektu, kaip antai Helenos serija „Off Duty“. „Jūsų interesai lems jūsų fotografuojamus objektus, o kuo daugiau fotografuosite, tuo daugiau temų pradėsite matyti“, sakė ji. „Negalvokite apie tai per daug, tiesiog eikite ir smagiai leiskite laiką.“


Autorė: Lorna Dockerill

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai