Patarimai ir metodai, kaip geriau fotografuoti horizontaliai judinant fotoaparatą

Išmokite meistriškai naudoti panoraminio fotografavimo metodą ir perteikti judesio pojūtį savo nuotraukose.
Bekelės motociklu trasa važiuojantis žmogus, palinkęs su motociklu žemai prie žemės ir nufotografuotas horizontaliai judinant fotoaparatą. © Richard Walch

Naudodami horizontalaus fotoaparato judinimo metodą galite ne tik užfiksuoti greitai judančius objektus dinamiškame fone, bet ir suteikti judesio pojūtį lėtesniems objektams, kad jūsų padaryti kadrai būtų įdomesni.

Šį metodą galite naudoti su bet kokiu fotoaparatu ir taip papildyti savo kadrus papildomais elementais. Ir jums nebūtina fotografuoti greitai judančių objektų. Panoraminio fotografavimo metodą galima naudoti ir palyginti lėtų objektų judesio pojūčiui sukurti, nes suliejimas sudaro įspūdį, kad jie juda kur kas greičiau, nei iš tikro.

1. Kas yra panoraminis fotografavimas?

A skier speeding down a snowy mountain.

Panoraminis fotografavimas – tai kūrybinis metodas, kurį naudodami galite perteikti judėjimo pojūtį savo veiksmo nuotraukose. Jeigu fotografuodami veiksmą naudosite trumpą išlaikymą, nuotraukoje gali nesijausti tą akimirką tvyrojusi įtampa, nes objektas atrodys tarsi statula. Bet jeigu naudosite ilgesnį išlaikymą ir judinsite (arba kreipsite horizontaliai) fotoaparatą tuo pačiu greičiu, kokiu juda objektas, judantis objektas kadre bus ryškus, o fonas ir statiniai objektai bus šiek tiek sulieti.

Tokiu būdu galite ne tik perteikti judesio pojūtį, bet ir ryškiau nufotografuoti judantį objektą bei sukoncentruoti žiūrovo dėmesį būtent į jį, arba tiesiog paslėpti nepatrauklų foną. Kad ir kokie būtų jūsų ketinimai, mokėjimas fotografuoti su panoramine funkcija yra puikus įgūdis, o tokiam įspūdingam efektui sukurti tereikia praktikos. Panoraminiam fotografavimui būtina gerai valdyti fotoaparatą ir čia jau niekas nepralenks patirties.

Norint įgusti fotografuoti horizontaliai judinant fotoaparatą, puikiai tinka visos treko sporto šakos, nes turite daug progų įgūdžiams patobulinti, kai bėgikai, žirgai, motociklai ar automobiliai suka lenktynių ratus. Namuose galite puikiai fotografuoti sode žaidžiančius vaikus arba augintinius.

2. Panoraminio fotografavimo nustatymai

Judinant fotoaparatą sulietame fone nufotografuotas per lauką bėgantis elnias.

Sujungdami ilgą išlaikymą ir fotoaparato judinimą sekant objektą, galite šį horizontalaus pasukimo metodą panaudoti ir laukinių gyvūnų fotografijai, kad ryškiai nufotografuotumėte judančius gyvūnus ir perteiktumėte savo nuotraukose judesio pojūtį. Nufotografuota su „Canon EOS 350D“ (dabar jį pakeitė „EOS 850D“), nustatymai: 1/50 sek., f/20 ir ISO100.

Perjunkite pirmenybę užraktui (Tv) arba visiškai rankinį režimą (M) ir pasirinkite išlaikymo trukmę.

Idealus išlaikymas priklauso nuo kelių veiksnių: nuo objekto judėjimo greičio, atstumo tarp jūsų ir objekto, naudojamo objektyvo ir nuo to, kiek stiprų išsiliejimo efektą norite pasiekti. Pradėkite nuo maždaug 1/60 sek. užrakto ir lėtinkite jį, kai vis labiau įprasite prie veiksmo. išmėginkite 1/30 sek. ar ilgesnį išlaikymą, jei norite daugiau suliejimo, 1/125 sek. – jei norite mažesnio. Nepamirškite išjungti vaizdo stabilizatoriaus (nebent fotografuojate su objektyvu, kuris turi 2 IS režimo parinktį, tada naudokite ją). Šiuo režimu IS sistema ištaisys vertikalų drebėjimą, bet nesikiš į horizontalų fotoaparato judėjimą jums sekant veiksmą.

Tam tikriems objektams gali reikėti trumpesnio išlaikymo, kad jie nebūtų visiškai sulieti. Pavyzdžiui, lenktyniniam automobiliui greičiausiai reikės trumpesnio išlaikymo, nei dviratininkui Stipriai sulieti vaizdą galite ir naudodami 1/200 ar 1/400 sek. išlaikymą, jei objektas juda greitai ir jums pavyksta susekti jo judesį.

Jei fotografuojate rankiniu režimu, turėsite nustatyti ir diafragmą, kad ekspozicija būtų tinkama. Pasirinkus pirmenybės užraktui (Tv) režimą, fotoaparatas tuo pasirūpins už jus.

Nustatykite nepertraukiamo fotografavimo režimą. Ne tik turėsite geresnę galimybę užfiksuoti svarbų momentą – taip maksimaliai sumažinsite fotoaparato drebėjimą dėl užrakto mygtuko paspaudimo.

3. Panoraminių nuotraukų planavimas ir fokusavimas

Taikant horizontalaus fotoaparato judinimo metodą bėgimo su kliūtimis rungtyje viduryje šuolio nufotografuota moteris.

Sportas idealiai tinka norintiems įgusti fotografuoti horizontaliai judinant fotoaparatą – objektas gali bėgti trasa arba važiuoti ratais. Fotografuota su fotoaparatu „Canon EOS-1D X Mark II“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS-1D X Mark III“) ir objektyvu Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM, nustatymai: 1/30 sek., f/8 ir ISO640. © Jaime de Diego

Dviratininkas miesto gatvėje, jo fone matomas plytų pastatas ir pėsčiasis, kurie dėl fotoaparato horizontalaus judinimo yra sulieti.

Išmokite naudotis fotoaparato pasukimo metodu, kad galėtumėte kurti įspūdingus rezultatus net su kasdieniu siužetu, kuriame atrodys, kad ryškus objektas labai greitai juda. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G1 X Mark III“, nustatymai: 15 mm, 1/20 sek., f/10 ir ISO100.

Jūsų nuotraukos fonas turėtų būti sulietas, kad atskiros jo dalelės būtų mažiau svarbios jūsų nuotraukoje. Bet bendros spalvos sudarys svarbią jūsų nuotraukos dalį, nes jos įrėmins jūsų objektą. Jei galite, ieškokite objektui kontrastingo fono, kuriame jis išsiskirtų, ir tokio, kuris gražiai atrodytų ruožais. Padarę kelis kadrus be objekto, greitai pamatysite, ar fonas turi potencialo. Horizontalios linijos, pvz., tvora ar kelkraštis, suteiks struktūros ir dar didesnį greičio pojūtį. Jei fotografuosite prietemoje, sulietos foninės šviesos gali suteikti tikro dramatiškumo vaizdams.

Kad panoraminio fotografavimo metu fotoaparatas nebandytų iš naujo fokusuoti, objektui sekti naudokite fotoaparato automatinį fokusavimą režimu „AI Servo AF“ – pagal atstumą iki veiksmo gali tekti pasibandyti, ar geriau tinka vieno taško AF ar zoninis AF.

4. Patobulinkite savo panoraminio fotografavimo metodą

Mažas automobilis rieda keliu pro pastatus, kurie yra sulieti dėl fotoaparato judinimo į šonus.

Fotoaparato horizontalaus judinimo metodas padės užfiksuoti kunkuliuojančio miesto atmosferą ir perteikti ryškų greitai judančių žmonių ir automobilių pojūtį. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G9 X Mark II“, nustatymai: 1/15 sek., f/7.1 ir ISO125.

Judinant fotoaparatą sulietame fone nufotografuotas per lauką lekiantis rudas šuo.

Fotoaparato horizontalus pasukimas – puikus būdas judesiui užfiksuoti ir visam jo jauduliui perteikti, jį galima naudoti ir sode futbolą žaidžiantiems vaikams ar po parką lakstančiam augintiniui fotografuoti. Skaitykite daugiau patarimų apie judesio fiksavimą. Nufotografuota su „Canon EOS 7D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 7D Mark II“), nustatymai: 1/160 sek., f/5,6 ir ISO160. © Hoi Ling Mak

  1. Atsistokite priešais pasirinktą foną ir stovėkite laikydami kojas pečių plotyje, kad kūnas mažiau judėtų. Horizontalaus fotoaparato sukimo metu turi judėti tik viršutinė jūsų kūno dalis, todėl sekite veiksmą sukdamiesi per liemenį.
  2. Naudodami nepertraukiamą fotografavimą paspauskite užraktą gerokai prieš objektui pasiekiant jūsų numatytą tašką ir fotografuokite tol, kol objektas atsidurs už jo.
  3. Sklandžiu judesiu sekite savo objektą – bet darykite tai ne tik tada, kai realiai fotografuojate. Sekite jį prieš fotografuodami, kai fotografuojate ir po to, ir pasistenkite, kad jūsų fotoaparatas ir jūs patys būtumėte kuo stabilesni – taip maksimaliai sumažinamas vertikalus ir kreipiamasis judėjimas. Tai gali būti lengviau padaryti naudojant vaizdo ieškiklį (jei jūsų fotoaparate toks yra), nei LCD ekraną

Fotografuoti horizontaliai judinant fotoaparatą reikia praktikuotis, todėl nesijaudinkite, jei pirmieji jūsų vaizdai nebus labai geri. Išmokti galite daug fotografuodami ir išsiaiškindami, kodėl vienos nuotraukos pavyksta geriau už kitas. Pavyzdžiui, ar netinkamas išlaikymas, ar objektas yra per daug sulietas? Tuomet pritaikykite tai, ką išmokote, kitam nuotraukų rinkiniui.

Žinoma, jei objektas yra tobulai sufokusuotas ir fonas yra susiliejęs į švelnų šešėlį, darbas atliktas puikiai. Panoraminis fotografavimas yra labai smagus, tikėtina, kad norėsite pabandyti dar kartą!

A man cycling down a street with the lights around him blurred.

O kai jau išmoksite fotografuoti horizontaliai kreipdami fotoaparatą dieną, galėsite pradėti kurti naktį ir panoraminį kadrą papildyti šviesos pėdsakais.


Autorius: Marcus Hawkins

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Judesio fotografavimas

Sužinokite, kaip įamžinti judesį ir papildyti savo nuotraukas judėjimo pojūčiu.

Išlaikymo patarimai

Perpraskite išlaikymo principus naudodamiesi pradedantiesiems skirtu vadovu ir kurkite geresnes veiksmo nuotraukas.

Tinkamiausi objektyvai veiksmui užfiksuoti

Mūsų tinkamiausių objektyvų veiksmui užfiksuoti vadovas.

Žiemos fotografijos patarimai ir gudrybės

Profesionalus sporto fotografas Richard Walch dalijasi savo žinovo patarimais apie žiemos fotografiją – nuo fotoaparato iki geriausių nuostatų pasirinkimo.