Kiekvienas metų laikas siūlo puikių galimybių fotografams, suteikdamas unikalią spalvų, tonų ir nuotaikų įvairovę. Aštuoniolikos metų amžiaus vengrų fotografas Benjaminas Hegyi tapo įkvepiančiu autoritetu kuriant metų laikais paremtą turinį socialinei medijai – jis dalijasi savo meistriškai suredaguotais ir kuruotais kelionių, miesto peizažų ir kraštovaizdžių vaizdais su 40 000 entuziastingų stebėtojų tinkle „Instagram“.
Štai keletas svarbiausių jo patarimų apie tai, kaip pagerinti kiekvieno metų laiko sukuriamą atmosferą.
Giliau atskleiskite ypatingą kiekvieno metų laiko grožį
1. Turėkite galvoje galutinį rezultatą
„Darydamas metų laikų nuotraukas, – sako Benjaminas, – visada galvoju apie tai, kaip jas paskui redaguosiu, o ne tik apie tai, kaip padaryti gerą kadrą. Kuriant konkrečią atmosferą, redagavimas yra toks pats svarbus kaip pats kadro padarymas. Šie du etapai papildo vienas kitą.“
Benjaminas planuoja savo vaizdus taip, kad jie atspindėtų jausmus, kuriuos jis jaučia fotografavimo metu. „Nemanykite, kad turite fotografuoti tikrovę, – sukurkite sceną taip, kaip matote ją savo mintyse“, – sako jis. „Vaizdas tampa fotografijos ir paveikslo hibridu. Vis dėlto svarbu nepersistengti, antraip galutinis rezultatas atrodys netikras ir neatspindės tikrosios gamtos.
„Patarčiau visada fotografuoti RAW kokybės režimu, nes jis suteikia didžiausią laisvę manipuliuoti vaizdus redagavimo etape“, – prideda jis. „Fotografuodami RAW formatu, galite koreguoti tokius atributus kaip baltos spalvos balansas, ryškios sritys, tamsios sritys ir spalvų perteikimas. „Visa tai leidžia pabrėžti metų laikų atmosferą.“
Benjaminas naudoja fotoaparatą, kurį jam padovanojo 13-ojo gimtadienio proga, – „Canon EOS 700D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 850D“), su dviem kintamo židinio nuotolio objektyvais: „Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM“, itin plataus kampo objektyvu, puikiai tinkančiu platiems vaizdams fiksuoti, ir „Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM“, kuris dėl savo didelio priartinimo diapazono yra ypač universalus. Jis sako, kad šis rinkinys jam atrodo idealus, nes kelionių fotografui svarbu dydis ir svoris.
Panašiai kompaktiškas ir ekonomiškas rinkinys yra „Canon“ naujos kartos viso kadro beveidrodis „EOS R System“, apimantis „Canon EOS RP“, objektyvus „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ ir „Canon RF 50mm F1.8 STM“. Taip pat galima naudoti EF-S asortimento objektyvus „EOS R System“, naudojant EF-EOS R tvirtinimo adapterį.
2. Pagalvokite apie kompoziciją ir apšvietimą
Redagavimas yra labai svarbi Benjamino proceso dalis, tačiau jis mano, kad svarbu komponuoti scenas, kurios atspindi metų laiką. „Sniegu ar šerkšnu padengtas medis pabrėžia žiemišką nuotaiką“, – sako jis. „Pavasarį svarbiausia – spalvingos gėlės. Rudenį galima susikoncentruoti į ryškios geltonos spalvos besikeičiančių lapų švytėjimą. Kruopšti kompozicija gali paryškinti natūralią kiekvieno metų laiko atmosferą.
„Skirtingas paros metas geriausiai tinka fotografuoti skirtingu metų laiku“, – priduria Benjaminas ir pabrėžia, kad šviesos kokybė skirtingais metų laikais labai skiriasi. „Žiemą geriausia fotografuoti prieš pat saulėtekį ar iškart nusileidus saulei. Toje prieblandoje, dažnai vadinamoje „mėlynąja valanda“, gauname vėsų, rūškaną mėlyną atspalvį. Tačiau jei tai snieguota scena, fotografuokite dienos šviesoje, kad vaizdas būtų išties ryškus ir šviesus.
„Daugelis kraštovaizdžio fotografų vasarą fotografuoti renkasi dienos pradžią arba pabaigą, bet man labiau patinka, kai saulė yra aukščiau danguje“, – tęsia jis. „Tai padeda išryškinti ryškias žalių laukų spalvas ir vasarišką kraštovaizdžio šilumą.
„Pavasaris – nuostabus metas naujam gyvenimui, ir tas pat galioja man. Iškart po saulėtekio yra puikus laikas fotografuoti žydinčias gėles ir žydinčius medžius, tačiau dienos metu šviečianti ryški saulės šviesa veikia ne mažiau gerai, o kartais ir geriau.
„Rudenį geriausia fotografuoti „auksinės valandos“ metu, iškart patekėjus saulei ar prieš pat saulėlydį“, – sako Benjaminas. „Saulė danguje yra labai žemai ir sukuria tas nuostabias, šiltas rudens spalvas.“
3. Užfiksuokite kuo daugiau detalių
Daugelis „Canon“ fotoaparatų turi kraštovaizdžio scenos režimą, bet Benjaminui labiau patinka pačiam valdyti visus fotoaparato parametrus. „Visada naudoju rankinio fotografavimo režimą, kad galėčiau lengvai sureguliuoti tiek diafragmą, tiek užrakto greitį, kad gaučiau tiksliai tokią ekspoziciją, kokios noriu“. Jei fotografuojate „EOS R System“ fotoaparatu, ekspozicijos simuliavimo funkcija leidžia tiek vaizdo ieškiklyje, tiek galiniame ekrane peržiūrėti, kaip ekspozicijos parametrai paveiks vaizdą. Naudojant DSLR, ši parinktis veikia, kai naudojate galinį ekraną „Live View“ režimu.
Daugelis „Canon“ fotoaparatų turi HDR (didelio dinaminio diapazono) fotografavimo režimus, kurie neįtikėtinai gerai išsaugo detales ryškiose srityse ir sustiprina šešėlius. Tai suteikia daug labiau subalansuotą ekspoziciją didelio kontrasto scenoms.
„Mano fotoaparatas turi HDR foninio apšvietimo valdymo scenos režimą“, – sako Benjaminas. „Kiekvienam jūsų kadrui fotoaparatas įrašo tris atskirus vaizdus su sugretinta ekspozicija, tada sujungia juos į HDR nuotrauką. Jei fotoaparate nėra HDR režimo, vis tiek galite padaryti keletą kadrų su šiek tiek skirtinga ekspozicija ir sujungti juos redagavimo etape. Kad būtų paprasčiau, nemokama „Canon“ programinė įranga „Digital Photo Professional“ (DPP) turi integruotą HDR įrankį. Naudokite trikojį, kad užtikrintumėte, jog fotoaparatas nejudėtų tarp viena po kitos atliekamų ekspozicijų.
Nesvarbu, fotografuojate naktį ar esant prastam apšvietimui, Benjaminas rekomenduoja naudoti ilgą ekspoziciją, kad užfiksuotumėte kuo daugiau detalių, „net tai, ko nematote savo akimis“. Fotoaparato lemputės parametras įgalina ilgesnę nei 30 sekundžių ekspoziciją, tačiau turėsite eksperimentuoti, bandydami išsiaiškinti, kokio ilgio ekspozicija sukuria norimą efektą. Peržiūrėkite rezultatus galiniame LCD ekrane ir, jei reikia, iš naujo padarykite kadrą. Naudokite trikojį, kad išvengtumėte vaizdo susiliejimo.
4. Redaguokite, kad paryškintumėte metų laiko atmosferą
Net kai jis nefotografavo HDR režimu, Benjamino asmeninis stilius – pridėti ryškių spalvų ir didesnį kontrastą, kurie yra susiję su ta išvaizda. Tačiau redaguojant metų laikų vaizdus ne mažiau svarbu sureguliuoti kiekvieno kadro baltos spalvos balansą ir ekspoziciją, kad būtų išryškinta kiekvienam skirtingam metų laikui būdinga šviesa.
Visas šias pradines korekcijas galima atlikti naudojant nemokamą „Canon“ programinę įrangą „Digital Photo Professional“ (DPP), kuri skirta apdoroti ir redaguoti RAW vaizdus iš „Canon“ fotoaparatų. Joje įdiegti įvairūs „Picture Style“, kurie leidžia vaizdams kaipmat suteikti norimą išvaizdą, taip, tarsi tai būtumėte padarę pačiame fotoaparate. Tarp jų – „Landscape“, kuris padidina ryškumą ir spalvų tonus bei sotį, kad dangus ir lapai būtų sodrios, ryškios mėlynos ir žalios spalvos. Tuomet visas korekcijas, RAW failui pritaikytas kaip „Picture Style“, galima tiksliai sureguliuoti, pašalinti ar pakeisti kitu „Picture Style“. Galima nemokamai atsisiųsti papildomų stilių, įskaitant „Nostalgia“, „Clear“, „Twilight“, „Emerald“ ir „Autumn Hues“, kurie puikiai tinka norint į vaizdus greitai įterpti skirtingą metų laiko atmosferą.
Efektyvūs DDP spalvų reguliavimo įrankiai leidžia pakeisti specifinių spalvų diapazonų atspalvį, sotį ir ryškumą, siekiant, pavyzdžiui, paryškinti melsvas spalvas žiemos scenoje ar šiltus tonus vasaros vaizde. Siekdamas panašių efektų Benjaminas dažnai naudoja reguliavimo sluoksnius programoje „Adobe Photoshop“. „Žiemos kadruose paryškinu mėlynus tonus pridėdamas tuščią sluoksnį, nustatytą į perdangos suliejimo režimą, ir nudažydamas sritis švelniu mėlynu teptuku, naudodamas didelį permatomumą“, – aiškina jis. „Rudens nuotraukose galite suteikti scenai pabrėžimo ir atmosferos, nudažydami sritis geltonais ir oranžiniais atspalviais.
„Norėdamas pakeisti kontrastą ir ryškumą, visada naudoju reguliavimo sluoksnius, – priduria jis, – nes galiu naudoti sluoksnių kaukes, kad paveikčiau tik tam tikras vaizdo sritis.“ Tai puikiai veikia, kai jam patinka didžioji vaizdo dalis, bet mano, kad kai kuriuos aspektus reikia šiek tiek labiau pabrėžti, kad perteiktų nuotaiką.
5. Leiskite socialinėje medijoje savo nuotraukoms kalbėti už save
Bendrindami savo nuotraukas socialinėje medijoje, dėl dėmesio konkuruojate su milijonais kitų vaizdų. Benjaminas mano, kad svarbu sukurti savo stilių, kad galėtumėte išsiskirti iš minios.
„Pradėjau bandydamas mėgdžioti kitų fotografų stilių, bet manau, kad man pavyko sukurti savo unikalų stilių“, – aiškina jis. „Savo „Instagram“ paskyrą sukūriau ant šių pagrindų. Žmonės mėgsta laiku matyti vaizdus, kurie atspindi tai, kas jiems patinka kiekvienu metų laiku ir kaip gamta keičiasi aplink juos. Skelbiant metų laikų turinį, žmonės ieško mano vaizdų ir dalijasi jais su daugeliu kitų žmonių visame pasaulyje.
„Pasiekiau tokį tašką, kai kartu su kraštovaizdžio ir kelionių fotografijos agentūromis, kurios mėgsta naudoti mano vaizdus, mano pasiekiamumas siekia 1 milijoną žmonių. Manau, kad svarbiausia – ne pačiam reklamuoti save, o tai leisti daryti savo nuotraukoms.“
Autorius: Matthew Richards
„Adobe“, „Lightroom“ ir „Photoshop“ yra registruotieji arba neregistruotieji „Adobe“ prekių ženklai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir (arba) kitose šalyse.
Susiję gaminiai
-
EOS R8
Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas. -
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Mažas ir nuostabiai lengvas RF serijos 24–50 mm priartinantis objektyvas, kurį galite kasdien naudoti kelionėms, kraštovaizdžiams ir kt. fiksuoti. -
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Kompaktiškas ir lengvas RF serijos 15-30 mm kintamo židinio nuotolio objektyvas, puikiai tinkantis kelionėse fotografuojant miesto panoramas, kraštovaizdžius, architektūrą ir kuriant tinklaraščius keliaujant. -
EOS R10
Pereikite į naują fotografijos ir vaizdo kūrimo lygį naudodami beveidrodinį EOS R sistemos fotoaparatą su APS-C dydžio jutikliu. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Puikus kasdienis objektyvas viso kadro beveidrodinį fotoaparatą naudojantiems fotoentuziastams. RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM, kurį yra paprasta naudoti, yra lengvas, kompaktiškas ir pasirengęs suteikti jūsų fotografijoms visai kitą lygį. -
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktiškas, tylus ir lengvas 50mm RF fiksuoto židinio nuotolio objektyvas su plačia f/1.8 diafragma tobulai tinka jūsų kūrybinei vizijai atskleisti.
Susiję straipsniai
RAW vaizdų redagavimas su DPP
Sužinokite, kaip redaguoti, tobulinti ir grąžinti RAW nuotraukas su „Canon“ DPP programine įranga.
Užfiksuokite estetiškas nuotraukas
Socialinių tinklų nuomonės formuotoja Steffi Marla pasidalina, kaip ji užtikrina, kad jos nuotraukos išsiskirtų internete.
Rudens fotografijos patarimai
Užfiksuokite nuostabius rudeninius vaizdus savo „Canon“ fotoaparatu ir objektyvu.
Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis
Nuo įrangos apsaugos iki rūpinimosi savimi – čia rasite svarbiausius patarimus ir gudrybes norintiems įvaldyti fotografiją ekstremaliomis oro sąlygomis.