NAKTIES FOTOGRAFIJA

Geriausia pradedantiesiems skirta įranga naktinėms nuotraukoms ir astrofotografijai

Sužinokite, kurie fotoaparatai ir objektyvai užtikrina puikią vaizdo kokybę – nuo portretų sutemus iki naktinių miesto peizažų ir krintančių žvaigždžių.
Žmogaus, atsirėmusio į geltona šviesa apšviestą pastatą, siluetas. Nufotografavo „Canon“ ambasadorius Lorenzas Holderis fotoaparatu „Canon EOS R6“.

Šviesa yra labai svarbi fotografijos dalis, todėl fotografuoti naktį ar esant silpnam apšvietimui yra ypatingas iššūkis. Tačiau naktinė fotografija atveria aibę unikalių kūrybinių galimybių. Subtiliai apšviesti portretai tamsiame fone gali būti nuostabios kokybės ir efektyviai išskirti kaip pagrindinis objektas scenoje. Fotografuojant gyvūnus naktį keičiasi požiūris į laukinės gamtos fotografiją, o naktiniai miesto peizažai skendi savo pačių šviesų šou. Jei norite išvysti didingą grožį, galite nukreipti žvilgsnį į dangų ir užfiksuoti Paukščių Taką

Mėlynąją saulėlydžio valandą prieš saulei patekant arba jai nusileidus mėgsta daugelis fotografų. Dar yra natūralaus apšvietimo, išryškinančio detales, o miesto žibintai padabina scenas šiltu švytėjimu. Tamsiai mėlyna dangaus spalva taip pat suteikia dramatiškumo. Tačiau mėlynoji valanda gali būti labai trumpa, priklausomai nuo jūsų buvimo vietos geografinės platumos ir metų laiko, todėl pasinaudoti geriausiu apšvietimu galite turėti vos kelias minutes. Geriausia iš anksto susidaryti planą pagal saulėtekio ir saulėlydžio laikus ir išsiaiškinti vietas, kuriose norite fotografuoti.

Taip pat nepamirškite, kad gali būti susidaręs šerkšnas ir rasa, todėl patartina pasiimti šiltus arba neperšlampamus drabužius. Nors daugelis „Canon“ fotoaparatų ir objektyvų turi nuo oro sąlygų apsaugotą sandarų korpusą, patartina naudoti skėtį, kad įranga liktų sausa.

Funkcijos, į kurias reikia atkreipti dėmesį fotografuojant naktį

Žalios ir raudonos šviesos, atsispindinčios šlapio kelio balose, ir skėtį laikančios moters siluetas. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“, naudojant objektyvą „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“.

Neveidrodinis fotoaparatas „Canon EOS R6“ turi jautrų 20,1 MP viso kadro jutiklį, sukurtą specialiai tam, kad būtų galima lengvai fotografuoti didelio dinaminio diapazono scenas ir situacijas prietemoje. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“, naudojant objektyvą „Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM“, nustatymai: 153 mm, 1,8 sek., f/2,8 ir ISO320. © Lorenz Holder, „Canon“ ambasadorius

Ilgos ekspozicijos nuotrauka, kurioje užfiksuoti tolimi miesto žibintai žvaigždėtame danguje; fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“.

Jei pirmenybę teikiate kompaktiškam fiksuoto objektyvo fotoaparatui, „Canon PowerShot G7 X Mark III“ yra puikus pasirinkimas naktiniams tinklaraščiams, vaizdo tinklaraščiams kurti ir bendram fotografavimui naktį. Fotografuota fotoaparatu „Canon PowerShot G7 X Mark III“, nustatymai: 8,8 mm, 8 sek., f/1,8 ir ISO400.

Neveidrodiniai fotoaparatai, palyginti su DSLR fotoaparatais, turi didelį pranašumą fotografuojant naktį. Jų elektroniniai vaizdo ieškikliai gali automatiškai padidinti ryškumo lygį, tokiu būdu imituojamas ekspozicijos nustatymų poveikis. Tai suteikia galimybę tiesiogine prasme matyti tamsoje, taip pat prieš fotografuojant peržiūrėti gaunamo vaizdo ryškumą esant tam tikriems ekspozicijos nustatymams.

Nuostabu, kad naktį galima fotografuoti be jokių suvaržymų ir nereikia nešiotis trikojo. Tokie fotoaparatai, kaip EOS R6 ir EOS R7, turi integruotą vaizdo stabilizatorių (IBIS), kuris padeda fiksuoti stabilius vaizdus be drebėjimų. Naudojant objektyvus su optiniu IS, vaizdo stabilizavimas gali būti padidintas iki 8 padalų, o tai puikiai tinka fotografavimui laikant fotoaparatą rankose ir naudojant ilgesnius išlaikymus. 

Greitas ir visada tikslus automatinis fokusavimas taip pat gali būti didelis privalumas. EOS R6 AF sistema veikia beveik visiškoje tamsoje, esant -6,5 EV (ekspozicijos vertei). Tai prilygsta vos ketvirčiu mėnulio apšviestam kraštovaizdžiui. Tai -5 EV EOS R7 fotoaparate ir -4 EVEOS R10 fotoaparate, kuri maždaug prilygsta pusmėnulio ir priešpilnio mėnulio apšvietimui.

Plačios diafragmos objektyvai į fotoaparato jutiklį praleidžia daugiau šviesos, todėl galėsite fotografuoti net tamsiausią naktį, o plačiakampiai objektyvai taip pat suteikia galimybę naudoti ilgesnius išlaikymus. Objektyvai su optiniu IS praverčia norint sumažinti suliejimą, kai fotografuojate laikydami fotoaparatą rankose.

Astrofotografija

Naktinė nuotrauka, kurioje į dangų žvelgia palmių siluetai Paukščių Tako fone. Fotografuota „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 16mm F2.8 STM“. 

Plačiakampiai objektyvai, kurių diafragma yra maždaug f/1,8–f/2,8, praleidžia daugiau šviesos į fotoaparato jutiklį, o tai gali būti didelis privalumas astrofotografijoje. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“, naudojant objektyvą „Canon RF 16mm F2.8 STM“, nustatymai: 16 mm, 25 sek., f/2,8 ir ISO6400.

Fotografas su trikoju stovi ant uolėtos atodangos, nukreipęs fotoaparatą į žvaigždėtą nakties dangų.

Nors galingas „Canon“ fotoaparatų IBIS ir objektyvų IS sistemų derinys suteikia galimybę fotografuoti prietemoje laikant fotoaparatą rankose, yra situacijų, kai būtina naudoti trikojį, pavyzdžiui, astrofotografijoje. Net jei naudojate trikojį, svarbu neliesti fotoaparato ekspozicijos pradžioje, kad sujudintas vaizdas neišsilietų. Programėlė „Canon Camera Connect“ suteikia galimybę valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu.

Viso kadro fotoaparatai astrofotografijai tinka labiau nei jų APS-C formato analogai, nes norint aprėpti naktinį dangų paprastai reikia labai plataus regos lauko. Tačiau jei fotografuojate mėnulį, galite naudoti APS-C fotoaparatą su teleobjektyvu, kad užfiksuotumėte detalų Žemės palydovo vaizdą.

„Canon EOS R6“ ypač gerai veikia fotografuojant naktį. Viso kadro vaizdo jutiklio ir kuklaus 20,1 MP skaičiaus derinys prilygsta palyginti dideliam individualių pikselių skaičiui, o tai reiškia, kad šviesos surinkimo potencialas yra didesnis. Todėl nustačius didelį ISO jautrumą, siekiant išvengti ilgo išlaikymo prietemoje, vaizdo iškraipymas yra minimalus. Iš tikrųjų standartinis jautrumo diapazonas išsiplečia nuo ISO100 iki ISO102400.

Astrofotografijoje paprastai pirmenybė teikiama rankiniam fokusavimui, o „Canon“ neveidrodiniuose EOS R sistemos fotoaparatuose yra galimybė pasirinkti fokusavimo piko nustatymą, kurį naudodami galite apšviesti fokusuojamo objekto kontūrus vaizdo ieškiklyje arba galiniame ekrane.

Pageidautina naudoti greitai veikiančius objektyvus su šviesia diafragma, siekiant įleisti kuo daugiau šviesos. „Canon RF 16mm F2.8 STM“ objektyvas puikiai tinka abiem atvejais, be to, astrofotografijos kadrus galima fiksuoti APS-C formato fotoaparatais EOS R7 ir EOS R10, kurių efektyvus židinio nuotolis 25,6 mm vis tiek perteikia gana didelį regos lauką. 

„Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ yra dar vienas puikus pasirinkimas žvaigždžių takams ir tokiems reginiams, kaip Šiaurės pašvaistė, įamžinti. Sparti maksimali f/1,8 diafragma yra žiedinės devynių plokštelių konstrukcijos, ji puikiai veikia prietemoje ir sukuria gražias nesufokusuotas sritis bei fono suliejimus.

Naktiniai portretai

Ant lentynos tupinčio katino portretas prietemoje, nufotografuotas naudojant objektyvą „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“.

Šiek tiek tamsos labai praverčia, norint išskirti savo pagrindinį objektą. „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“ turi 5 padalų vaizdo stabilizatorių, todėl jį puikiai tinka naudoti fotografuojant kūrybinius portretus prietemoje. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“, naudojant objektyvą „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“, nustatymai: 1/500 sek., f/2 ir ISO200.

Moters profilio portretas prietemoje su išsiliejusiais šviesos apskritimais, nufotografuota naudojant objektyvą „Canon RF 50mm F1.8 STM“.

Mažas, lengvas ir nebrangus „Canon RF 50mm F1.8 STM“ objektyvas su greita f/1,8 diafragma taip pat puikiai veikia prietemoje ir itin tinka atmosferiniam fono suliejimui sukurti. Fotografuota naudojant fotoaparatą „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon“ RF 50 mm F1,8 STM, nustatymai: 1/125 sek., f/1,8 ir ISO1250. © Ejiro Dafé

24,2 MP „Canon EOS R10“ ir 32,5 MP EOS R7 fotoaparatais užfiksuojami įspūdingos kokybės naktiniai kadrai, naudojant standartinį jautrumo diapazoną nuo ISO100 iki ISO32000. Tai suteikia daug laisvės, siekiant išlaikyti pakankamai trumpą išlaikymą, kai fotografuojama naktį laikant fotoaparatą rankose. Dar vienas naudingas variantas – tai „Canon EOS RP“. Jis turi viso kadro 26,2 MP vaizdo jutiklį, o jautrumo diapazonas siekia ISO40000, todėl galima fotografuoti be blykstės ir išsaugoti detales bei spalvas.

Naudojant viso kadro fotoaparatą, 85 mm židinio nuotolis paprastai idealiai tinka fotografuojant portretus. Objektyvas „Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM“ su šviesia diafragma suteikia galimybę užfiksuoti objekto judesius naudojant trumpą išlaikymą net tamsiu paros metu. Norint tai padaryti, nebūtina smarkiai padidinti fotoaparato ISO jautrumo, kad išlaikytumėte optimalią vaizdo kokybę su itin daug smulkių detalių ir minimaliu vaizdo iškraipymu.

Dar vienas privalumas yra tai, kad plati diafragma suteikia galimybę išgauti mažą lauko gylį, todėl galite sulieti blaškantį foną ir išskirti pagrindinį objektą, o miesto šviesas ar šventines girliandas paversti švelniais „bokeh“ šviesos apskritimais.

„Canon“ fotoaparatams EOS R7 ir EOS R10 50 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvas suteikia portretams tinkamą 80 mm efektyvų židinio nuotolį, todėl regos laukas yra maždaug toks pat kaip 85 mm objektyvo, naudojamo su viso kadro fotoaparatu. „Canon RF 50mm F1.8 STM“ objektyvas su šviesia diafragma yra kompaktiškas ir lengvas, o kainos ir kokybės santykis yra išskirtinai geras, tuo tarpu greitesnis „RF 50mm F1.2L USM“ objektyvas skirtas profesionalams.

Naktiniai miesto peizažai

Ilgos ekspozicijos nuotrauka, kurioje užfiksuotas naktinis miesto peizažas; fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R7“, naudojant objektyvą „Canon RF 24-105mm F4L IS USM“. 

Objektyvas „Canon RF 24-105mm F4L IS USM“ yra pakankamai lengvas, tad galite jį nešiotis su savimi tyrinėdami sutemose skendinčius miestus, o jo kokybiška L serijos konstrukcija apsaugo nuo dulkių ir drėgmės. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R7“, naudojant objektyvą „Canon RF 24-105mm F4L IS USM“, nustatymai: 50 mm, 1,6 sek., f/4,5 ir ISO400.

Naktinis apšviesto miesto peizažas su pirmame plane matomais pastatų atspindžiais vandenyje. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“, naudojant objektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“.

Objektyvas „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ – tai greitas, kompaktiškas ir lengvas plačiakampis objektyvas, puikiai tinkantis naktiniams miestų peizažams fotografuoti. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“, naudojant objektyvą „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“, nustatymai: 24 mm, 0,3 sek., f/1,8 ir ISO100.

Jei fotografuojate naktinius miesto peizažus laikydami fotoaparatą rankose, vaizdo stabilizavimas padeda išvengti susiliejusių kadrų, o naudojant EOS R7 su suderinamais objektyvais vaizdo stabilizavimas gali būti padidintas iki 7 padalų. Tačiau norėdami užfiksuoti naktinius miesto peizažus tikriausiai turėsite naudoti trikojį arba susirasti tinkamą stabilų paviršių, ant kurio galėtumėte padėti fotoaparatą, ir naudoti ilgą išlaikymą arba ilgą ekspoziciją.

Kaip ir astrofotografijos atveju, norint, kad į kadrą tilptų platūs miestų ir naktiniai peizažai, geriausia rinktis greitai veikiantį plačiakampį objektyvą. Ir „Canon RF 16mm F2.8 STM“, ir „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“ yra stiprūs varžovai.

Kai judėjimą mieste riboja pastatai ir kitos kliūtys, labai praverčia priartinimo galimybė, todėl „Canon RF 24-105mm F4L IS USM“ objektyvas yra puikus pasirinkimas, ypač jei jums reikia didesnės teleobjektyvo aprėpties, kad įveiktumėte didesnį atstumą arba sufokusuotumėte mažesnes miesto ar naktinių peizažų dalis.

Judančių objektų fotografavimas naktį

Elnio galva, nufotografuota naktį naudojant objektyvą „Canon RF 800mm F11 IS STM“ ir „Canon“ 1,4 k. RF ilgintuvą.

Superteleobjektyvas kartu su ilgintuvu suteikia galimybę detaliai užfiksuoti laukinius gyvūnus naktį. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R“, naudojant objektyvą „Canon RF 800mm F11 IS STM“ bei „Canon“ 1,4 k. RF ilgintuvą, nustatymai: 1120 mm, 1/200 sek., f/16 ir ISO800.

Kalnų dviratininkas, apsuptas raudonų ir mėlynų šviesos pėdsakų, atlieka šuolį tamsaus dangaus fone. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6 Mark II“.

Jei fotografuodami šviesos pėdsakus naudojate trikojį, laikmačiu galite nustatyti dviejų sekundžių uždelsimą, kad paspaudus užrakto mygtuką fotoaparatas spėtų stabilizuotis. Jei norite fotografuoti nedelsdami, fotoaparatą galite valdyti nuotoliniu būdu naudodami nemokamą programėlę „Canon Camera Connect“, kuri taip pat suteikia galimybę tiesiogiai peržiūrėti kadrą išmaniajame telefone. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6 Mark II“, naudojant objektyvą „Canon RF 15-30mm F2.8L IS USM“, nustatymai: 15 mm, 8 sek., f/4,5 ir ISO1250. © Teddy Morellec

Didelė teleobjektyvo aprėptis padės fotografuojant judančius objektus, pavyzdžiui, laukinius gyvūnus naktį. Objektyvų ilgintuvai, pvz., 1,4 k. RF ilgintuvas ir 2 k. RF ilgintuvas, taip pat gali labai praversti didinant aprėptį.

Puikių rezultatų pasieksite naudodami „Canon RF 24-105mm F4L IS USM“ arba „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ objektyvus, kai fotografuosite mažesniu atstumu. Tai ypač aktualu naudojant juos su „Canon“ EOS R7 arba EOS R10, kai dėl 1,6 k. apkirpimo koeficiento šių objektyvų teleobjektyvo aprėptis padidėja atitinkamai iki 168 mm arba 136 mm.

Dėl universalaus nuo plačiakampio iki teleobjektyvo siekiančio artinimo diapazono „RF 24-105mm F4L IS USM“ objektyvas taip pat puikiai tinka fotografuoti judantį eismą, siekiant sukurti šviesų pėdsakus su ilgu išlaikymu. Jei fotografuojate vieną transporto priemonę, o apšvietimui naudojate „Canon Speedlite“ blykstę, pasirinkite antrosios užsklandos sinchronizavimo režimą. Šviesos pėdsakai atrodys natūraliai nusidriekę už transporto priemonės, o ne priešais ją. Artinimo diapazoną taip pat galite keisti ilgos ekspozicijos metu (artinimo serija), siekdami sukurti įdomesnį šviesos pėdsaką.


Naujausi „Canon“ neveidrodiniai fotoaparatai ir papildomi objektyvai suteikia kūrybinės laisvės ir lankstumo, tačiau juos naudoti paprasta. Nusileidus saulei atsiveria daug galimybių, o naudojant tinkamą „Canon“ įrangą ją išstudijavus ir kantriai mokantis galima pasiekti puikių rezultatų.


Autorius: Matthew Richards

Susiję gaminiai

  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R6 Mark II

    Fotografuojant ar filmuojant veiksmą ar portretus, „EOS R6 Mark II“ pasižymi puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir puikia vaizdo kokybe bei leidžia atsiskleisti jūsų kūrybiškumui
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R7

    Pažinkite laukinę gamtą naudodami fotoaparatą, po kurio ateičiai skirtu APS-C korpusu slypi įspūdingas greitis ir vaizdo kokybė.
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R10

    Pereikite į naują fotografijos ir vaizdo kūrimo lygį naudodami beveidrodinį EOS R sistemos fotoaparatą su APS-C dydžio jutikliu.
  • Plačiakampis objektyvas

    RF 16mm F2.8 STM

    Kompaktiškas ir įperkamas ypač platus viso kadro 16 mm objektyvas EOS R serijai, sukurtas vaizdo tinklaraštininkams ir kūrybinio turinio kūrėjams.
  • Plačiakampis fiksuoto židinio nuotolio objektyvas

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompaktiškas ir lengvas 24 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvas idealiai tinka kraštovaizdžiams ir interjerams fotografuoti bei vaizdo tinklaraščiams kurti, be to, juo užfiksuojami ir puikūs makrofotografijos kadrai.
  • RF objektyvai

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Greitai veikiančios diafragmos 35mm f/1.8 MACRO makroobjektyvas yra skirtas plataus kampo perspektyvai, fokusavimui iš arti ir hibridiniam IS.
  • Standartinis objektyvas

    RF 50mm F1.8 STM

    Kompaktiškas, tylus ir lengvas 50mm RF fiksuoto židinio nuotolio objektyvas su plačia f/1.8 diafragma tobulai tinka jūsų kūrybinei vizijai atskleisti.
  • RF objektyvai

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    Kompaktiškame ir lengvame „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ korpuse slypi universalaus priartinimo ir subtilaus teleobjektyvo glaudinimo galimybės bei 5 padalų optinis vaizdo stabilizatorius.
  • RF objektyvai

    RF 800mm F11 IS STM

    Kompaktiškas, lengvas ir galingas ypač artinantis teleobjektyvas visų pirma yra skirtas laukinės gamtos entuziastams, kurie nori fotografuoti kuo toliau.
  • Susiję straipsniai

  • FILMAVIMO METODAI

    Patarimai, kaip filmuoti naktį

    Atverkite visiškai naują kūrybiškumo pasaulį su mūsų filmavimo naktį gairėmis.

  • LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

    Laukinė gamta prasto apšvietimo sąlygomis

    Atidenkite širmą nuo slapto gyvūnų gyvenimo pasinaudodami šiais geriausiais naktinės fotografijos patarimais.

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Nakties dangaus fotografija

    Svarbiausi žvaigždžių fotografavimo naktį metodai, įskaitant laiko slinkties režimą ir žvaigždžių rėžių vaizdus.

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Mėnulio fotografavimas

    Nuoseklus vadovas apie kūrybingą mėnulio fotografavimą.