Gyvūnų ir paukščių fotografavimas natūralioje aplinkoje gali būti ir sudėtingas, ir teikiantis malonumą. Paukščiai yra ypač nenuspėjami: gali nuskristi vos pajutę menkiausią judesį, tačiau jie yra patrauklūs fotografuoti objektai.
Tad kaip jums sekasi fotografuoti paukščius? Svarbu būti kantriems, atkakliems ir turėti pagrindinių žinių apie paukščių elgesį, tačiau taip pat svarbu turėti tinkamą rinkinį šioms palyginti mažoms, greitai judančioms būtybėms fotografuoti.
Laukinės gamtos fotografas Aronas Sterlingas paukščius stebi ir fotografuoja kiek save pamena. Šiame straipsnyje jis dalijasi patarimais, kaip fotografuoti paukščius jų netrikdant, taip pat pastabomis apie funkcijas, kurių reikėtų ieškoti renkantis fotoaparatus ir objektyvus, norint pradėti eiti paukščių fotografo keliu.
Svarbiausi patarimai ir geriausias rinkinys: paukščių fotografavimo pradžia
Žinokite, kur eiti ir ko ieškoti
Aronas pastebi, kad fotografuojant paukščius galima rinktis vieną iš dviejų būdų. „Galite palaukti, kol laukinė gamta ateis pas jus pati – tai suteikia daugiau galimybių pastebėti kažką reto. Arba galite judėti, tokiu atveju pamatysite daug daugiau, bet judėdami rizikuojate nuvyti paukščius.“ Fotografuoti skirta slėptuvė yra idealus pasirinkimas, jei jums patinka būti vienoje vietoje.
Svarbiausia, anksti patekti į pasirinktą vietą, – sako Aronas. „Raskite vietą, kurioje gyvūnai yra įpratę matyti žmones, kad jie nebūtų tokie baikštūs, kokie gali būti, – teigia jis. – Jei susiruošėte, eikite į gamtos draustinį ir pripraskite prie tos aplinkos.“
Fotografavimas iš slėptuvės yra puikus būdas neišgąsdinti fotografuojamų objektų. „Naudoju mažą kamufliažinę palapinę su skylėmis, – tęsia jis. – Aš tiesiog sėdžiu ir kantriai laukiu. Kuo daugiau laiko praleisite gamtoje, tuo geriau suprasite, kur yra gera vieta.“
Jei neturite galimybės patekti į gamtos draustinį, galite fotografuoti paukščius vietiniame parke ar net sode. „Įrenkite paukščiams lesyklėlę, – pataria Aronas. – „Jos yra puiki priemonė, nes pritraukia skirtingus paukščius. Šalia lesyklėlės padėkite pagaliuką, kad jis atrodytų natūraliai: paukščiai nutūps ant jo ir atrodys, kas jūs tiesiog vaikščiojote.“ Eksperimentuokite su kadravimu, kad užfiksuotame kadre lesyklėlės nesimatytų.
Turite išmokti prisitaikyti prie besikeičiančių oro sąlygų, be to, svarbu susipažinti su pagrindiniais fotografavimo principais. „Sužinokite viską, ką galite apie išlaikymą, diafragmą, ISO jautrumą ir tai, kas geriausiai tinka jūsų norimo tipo kadrui užfiksuoti,“ – sako Aronas.
Jums taip pat reikia sukaupti žinių apie objektą, tačiau ši užduotis neturėtų bauginti. „Kuo daugiau stebite paukščius, tuo labiau norite sužinoti daugiau, – sako Aronas. – Jūs pradedate atpažinti paukščių balsus ir sužinote, kad mažesni paukščiai dažnai renkasi krūmus, o plėšriesiems paukščiams labiau patinka nutūpti ant aukštų medžių viršūnių.“
Fotoaparato funkcijos, kurių reikėtų ieškoti norint fotografuoti paukščius
Svoris ir patogumas nešioti
„Fotoaparatas „Canon PowerShot ZOOM“ yra mažesnis už mano telefoną, telpa kišenėje ir atlieka rimto fotoaparato funkciją, todėl galiu mėgautis nesijausdamas apsunkintas“, – sako Aronas.
Aronui patinka dalintis savo nuotraukomis socialiniuose tinkluose, o su programėle „Canon Camera Connect“ tai daryti lengviau. Su juo galite perkelti vaizdus iš „Canon“ fotoaparato į išmanųjį telefoną. Taip pat galite nuotraukas pažymėti geografine žyma, tad niekada nepamiršite, kur pastebėjote liepsnelę ar nendrinukę.
Jei planuojate visą dieną būti lauke ant kojų, jums reikia lengvai nešiojamos įrangos. „Canon PowerShot ZOOM“, kišeninis itin artinantis monokuliarinis fotoaparatas, puikiai tinka paukščių fotografijai, nes galite užfiksuoti 12,1 MP nuotraukas ir „Full HD“ raiškos vaizdo įrašus. Jo kompaktiškas korpusas sumažina riziką, kad pasibaidys paukštis, jame įdiegta 3 žingsnių mastelio keitimo funkcija, 100 mm, 400 mm ir 800 mm židinio nuotoliai, todėl galite labiau užpildyti kadrą objektu. „PowerShot ZOOM“ taip pat yra visiškai automatinis, tad nereikia gaišti laiko keičiant nustatymus.
Aronas išbandė „Canon PowerShot ZOOM“ Kristoferio Kedburio pelkių rezervate, Birmingemo (JK) apylinkėse. Jam patiko, kad galėjo tiesiog įsidėti fotoaparatą į kišenę ir išsitraukti jį vos pastebėjęs paukštį. „Man patinka dirželis, nes jis padeda taip lengvai nešioti fotoaparatą, – sako Aronas. – Nereikia jaudintis, kad fotoaparatas išslys iš rankų, ypač kai skubate.“
Jei ieškote fotoaparato su keičiamais objektyvais, verta pasidomėti 24,2 MP „Canon EOS R50“: jis mažas ir diskretiškas – sveria vos 375 g.
Spartus tylusis fotografavimas
Aronas žino, kad fotografuojant išskirtines akimirkas viską nulemia milisekundės. Kai pasirodo paukštis, geriausia fotografuoti serijomis, kad turėtumėte daugiau galimybių užfiksuoti tobulą vaizdą, todėl pabandykite naudoti „Canon“ fotoaparato RAW serijos režimą. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 600mm F11 IS STM“, nuostatos: 1/320 sek., f/11 ir ISO 2500. © „Aaron Sterling Photography“
Fotografuojant greitai judančius objektus, pvz., paukščius, ko gero, geriausia naudoti serijos režimą. „Canon EOS R50“ fiksuoja akimirkas 12 k./s sparta (15 k./s sparta su elektroniniu užraktu), o EOS R10 gali fotografuoti vaizdų sekas nepertraukiamai iki 15 k./s sparta (23 k./s sparta su elektroniniu užraktu).
Kad nesutrikdytumėte objekto, fotografuodami stambiu planu norite sukelti kuo mažiau triukšmo, o fotoaparatai su tylaus elektroninio užrakto režimu leidžia fotografuoti visiškai be garso.
Kita naudinga funkcija nenuspėjamiems objektams fotografuoti – RAW serijos režimas su išankstiniu fotografavimu, kuris įdiegtas tokiuose fotoaparatuose kaip „Canon EOS R7“. Fotoaparatas pradeda fotografuoti RAW failus, kai pusiau paspaudžiate užrakto mygtuką, o tada, kai jį visiškai paspaudžiate, įrašo vaizdus buferyje: gaunate iki pusės sekundės vertės kadrą. „Tai nepaprastai svarbu fotografuojant paukščius, nes niekada nežinote, kada jie nuskris“, – aiškina Aronas.
Puikus būdas fotografuoti paukščius namuose yra pastatyti fotoaparatą ant trikojo šalia paukščių lesyklėlės, pasislėpti ir fotografuoti nuotoliniu būdu. Dauguma „Canon“ fotoaparatų turi „Wi-Fi“ ryšį, o visi EOS R sistemos fotoaparatai turi ir „Bluetooth“ ryšį. Naudodamiesi programėle „Canon Camera Connect“ galite valdyti įvairius nustatymus ir paleisti užraktą tiesiai per išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. „Canon“ programa „EOS Utility“, įtraukta į pradinę programinės įrangos sąranką su visais EOS fotoaparatais, taip pat leidžia valdyti fotoaparatą kompiuteriu ir peržiūrėti vaizdus didesniame ekrane.
Judančių objektų AF sekimas ir gyvūnų akių aptikimo AF
Objekto sekimo AF reiškia, kad galite sufokusuoti paukštį per lapiją. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM“, nuostatos: 500 mm, 1/1000 sek., f/8 ir ISO 400.
„Paukščių fotografija yra puikus būdas didinti informuotumą apie mūsų daromą poveikį aplinkai, – sako Aronas. – Tai viena iš priežasčių, kodėl aš tai darau – myliu paukščius ir noriu pasidalinti jų grožiu su visais kitais.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/250 sek., f/8 ir ISO 1600. © „Aaron Sterling Photography“
„Dual Pixel CMOS AF II“ automatinio fokusavimo technologija EOS R sistemos fotoaparatuose, pvz., EOS R50 ir EOS R10, veikia kartu su DIGIC X procesoriumi ir užtikrina greitą objektų sekimą, todėl galite akimirksniu sufokusuoti judantį paukštį. Gyvūnų akių aptikimo AF yra viena iš pažangių automatinio fokusavimo funkcijų, skirtų padėti užfiksuoti ryškius paukščių vaizdus. AF ieškos kadre esančių paukščių ir teiks jiems pirmenybę kaip pagrindiniams sektiniems objektams ir užfiksuos jų akis, jei jas aptiks. Tai reiškia, kad fotografuojant judantį paukštį nereikia atsisakyti ryškaus sufokusavimo.
Galimybės esant silpnam apšvietimui
Aronas mieliau fotografuoja dieną, kai apšvietimas yra palankesnis, tačiau tokie fotoaparatai kaip „Canon EOS R10“ gali padėti užfiksuoti stulbinančius paukščių vaizdus prieblandoje. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF-S 100-500mm F4.5-7.1L IS USM“, nuostatos: 343 mm, 1/800 sek., f/5,6 ir ISO 100.
Daug paukščių, pvz., pelėdos, pasirodo tik naktį arba anksti ryte, kai apšvietimo sąlygos fotografuoti nėra idealios. 24,2 MP fotoaparate „Canon EOS R10“ taikomas -4 EV fokusavimas prieblandoje, maksimalus ISO jautrumas yra 32 000, kurį galima praplėsti iki ISO 51 200, tad galima fotografuoti net mėnesienoje.
Ko ieškoti objektyve norint fotografuoti paukščius
Fotografuojant iš slėptuvės galima būti saugiu atstumu nuo objektų, todėl naudinga turėti didesnį objektyvą. „Canon RF 800mm F11 IS STM“ židinio nuotolį galima pailginti iki 1600 mm naudojant ilgintuvą „Canon Extender RF 2x“. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“, nuostatos: 1/40 sek., f/11 ir ISO 1600.
Dėl siauro vaizdo kampo, kurį suteikia teleobjektyvas, pvz., „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, lengviau išsirinkti tobulą švelnų foną paukščiui sukadruoti. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“ su objektyvu „Canon RF 100-400mm F.5.6-8 IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/250 sek., f/8 ir ISO 1600. © „Aaron Sterling Photography“
Įprastai paukščiai yra mažesni ir prie jų sunkiau prisiartinti nei prie kitų laukinių gyvūnų, todėl norint juos fotografuoti, dažniausiai prireikia didesnio židinio nuotolio. „Canon RF 600mm F11 IS STM“, o tai yra Arono mėgstamas židinio nuotolis fotografuojant paukščius, yra lengvas ypač artinantis teleobjektyvas, kuris leis užpildyti kadrą gražiais ir detaliais vaizdais. Jis taip pat turi 5 padalų optinį vaizdo stabilizatorių (IS), kuris padeda išvengti vaizdo suliejimo dėl fotoaparato drebėjimo.
Kintamo židinio nuotolio objektyvai suteikia daugiau kadravimo parinkčių, leidžiančių pereiti nuo plačių kadrų, kuriuose fiksuojami paukščiai natūralioje aplinkoje, iki griežtesnių portretų, išryškinančių konkrečias savybes. Dideliu mastelio keitimo diapazonu (atitinkančiu 29-240 mm viso kadro fotoaparate) pasižymintis objektyvas „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ yra kompaktiškas, lengvas ir tylus, turi 4,5 padalų optinį IS. Dar vienas kompaktiškas kintamo židinio nuotolio objektyvas su židinio nuotolio diapazonu, tinkančiu paukščių fotografijai, yra „Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“. Jo 7 plokštelių beveik žiedinė diafragma suteikia malonią išvaizdą nesufokusuotoms sritims ir išskiria objektą, tad vaizdai paveikesni. Sužinokite daugiau mūsų vadove apie geriausius pradedančiųjų lygmens objektyvus laukinės gamtos fotografijai.
Nereikia būti paukščių fotografijos ekspertu, kad galėtumėte mėgautis šia fotografijos sritimi, be to, ji neturi jokio neigiamo poveikio. „Paukščių stebėjimas gali kelti priklausomybę, – sako Aronas. – Tai tarsi vaizdo žaidimas, kuriame įveikiate vieną lygį ir iškart norite imtis kito. Pastebėję vieną paukštį, norite pamatyti dar vieną ir dar vieną. Pasinaudokite galimybe užmegzti ryšį su gamta, ir jūs pradėsite labiau vertinti mūsų gražiąją planetą. Ir atminkite, stebėti paukščius – privilegija.“
Autorė: Nikita Achanta
Susiję gaminiai
-
Kompaktiniai skaitmeniniai
PowerShot ZOOM
Delne telpantis „PowerShot“ stebuklingoms šeimos akimirkoms ar laukinei gamtai fotografuoti 100 mm, 400 mm2 arba (skaitmeniniu būdu) 800 mm diapazonu. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R50
Kurkite geriausią ir žiūrimiausią turinį su šiuo EOS R neveidrodiniu fotoaparatu – nuo ryškių nuotraukų iki 4K filmų ir tiesioginių transliacijų. Viskas viename specialiai tam skirtame įrenginyje. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R10
Pereikite į naują fotografijos ir vaizdo kūrimo lygį naudodami beveidrodinį EOS R sistemos fotoaparatą su APS-C dydžio jutikliu. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R7
Pažinkite laukinę gamtą naudodami fotoaparatą, po kurio ateičiai skirtu APS-C korpusu slypi įspūdingas greitis ir vaizdo kokybė. -
RF-S objektyvai
„RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“
Prisiartinkite prie objekto naudodami šį lengvą ir universalų APS-C teleobjektyvą bei fiksuokite keliones, sporto renginius, šeimos narius ir augintinius naujai. -
Artinantis teleobjektyvas
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Lankstus, kompaktiškas ir lengvas RF 100–400 mm pritraukiantis objektyvas, pasižymintis 5,5 padalų IS, tinka laukinės gamtos bei veiksmo fotografijai ir jos neapsunkina. -
RF objektyvai
RF 600mm F11 IS STM
Taisykles laužantis ypač artinantis teleobjektyvas – jis kompaktiškas, lengvas, idealiai tinka laukiniams gyvūnams fiksuoti, kelionėse po safarį ar iš toli fotografuoti mėgstantiems fotografams. -
RF objektyvai
RF 800mm F11 IS STM
Kompaktiškas, lengvas ir galingas ypač artinantis teleobjektyvas visų pirma yra skirtas laukinės gamtos entuziastams, kurie nori fotografuoti kuo toliau.