Žodis „bokeh“ nuolat kartojamas kūrėjų gretose. Šis japonų kalbos žodis, reiškiantis „suliejimą“, apibūdina išsiliejusias kadro sritis. Geras „bokeh“ yra nepamainomas norint išskirti pagrindinį objektą iš visos scenos, suliejant jo aplinką, dėl to jis itin praverčia fotografuojant portretus arba natiurmortus. Galite sužinoti daugiau „bokeh“ vadove pradedantiesiems.
Gražus „bokeh“ yra pagrindinis Rosie Lugg fotografavimo stiliaus bruožas. Rosie yra ne tik profesionali fotografė, bet ir aktyvi „TikTok“ kūrėja, skelbianti mokomuosius vaizdo įrašus, kurie nuosekliai supažindina pradedančiuosius fotografus su naujomis gudrybėmis. Čia ji pasakoja, kaip kūrybiškai naudoti „bokeh“ efektą, kad jis nebūtų vien paprastas suliejimas, o išties meninė priemonė.
NAMŲ PROJEKTAI
Kūrybiniai patarimai meniškiems „bokeh“ efektams
1. Pasirinkite įrangą
Norint sukurti „bokeh“ efektą, būtina sudaryti galimybę sulieti pirmą planą arba foną. Jums reikia mažo vaizdo gylio, bet tai padaryti sudėtinga fotografuojant išmaniuoju telefonu. „Bokeh“ efektą paprasta sukurti naudojantis fotoaparatu su dideliu jutikliu, pvz., daugeliu „Canon“ neveidrodinių fotoaparatų, ar naudojant plačios diafragmos objektyvus ar netgi telefoto objektyvus.
Visi „Canon“ fotoaparatai geba daryti nuotraukas su geru „bokeh“ efektu, tad Rosie šiuo tikslu naudojasi savo „Canon EOS 200D“ (dabar jį pakeitė „Canon EOS 250D“), bet taip pat tinka tokie pilno kadro fotoaparatai, kaip „Canon EOS RP“ arba „EOS R6“. Idealiai tinka spartūs fiksuoto židinio objektyvai, bet yra ir kitų puikių pasirinkimų, pvz., „Canon“ EF 50mm F1.8 STM.
„EOS R“ sistemai taip pat galima rinktis „Canon“ RF 50mm F1.8 STM, kuris suteikia labai natūralią perspektyvą. Platesniam matymo laukui tinka „Canon“ RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, o portretams idealiai tiks „Canon“ RF 85mm F2 MACRO IS STM. Jo nedidelis telefoto fokusavimo židinio atstumas suteikia patogų fotografavimo atstumą, neapkraudamas pagrindinio objekto pašalinėmis detalėmis, o kadrai pasižymi gražia, kiek lėkštoka perspektyva. Šių makrobjektyvų fokusavimo židinio atstumas labai nedidelis, dėl to vaizdo gylis taip yra labai negilus.
„Bokeh“ efekto išvaizdą taip pat lemia diafragmos plokštelių skaičius objektyve – paprastai, kuo daugiau plokštelių, tuo gražiau atrodys apskritas „bokeh“. „Canon“ RF 35mm F1.8 MACRO IS STM ir „Canon“ RF 85mm F2 MACRO IS STM turi devynias diafragmos plokšteles, o „Canon“ RF 50mm F1.8 STM – septynias.
2. Iškirpkite ir priklijuokite
„Man patinka suteikti savo nuotraukoms magiškumo unikalios formos „bokeh“ elementais,“ – tęsia Rosie. „Be to, juos lengva kurti. Tiesiog paimkite popieriaus arba kartono lapą ir padėkite ant stalo. Uždėkite ant jo objektyvą priekiniu galu žemyn ir apibrėžkite liniją aplink perimetrą. Dabar galima iškirpti apskritimą, paliekant auseles, kurias galima būti prispausti prie objektyvo. Jo padės pritvirtinti trafaretą gumele.“
„Šiam projektui naudojau du skirtingus trafaretus,“ – pasakoja Rosie. „Garuojančiam puodeliui su širdelėmis (apačioje) iškirpau širdelės formos trafaretą, o portretui naudojau žvaigždę.“ Širdelės formos „bokeh“ gali suteikti romantišką įspūdį vestuvių ar Valentinio dienos nuotraukoms, o žvaigždės galėtų praskaidrinti gimtadienio arba švenčių akimirkas.
„Kol iškirpsite tinkamo dydžio trafaretą gražiam „bokeh“ efektui, gali tekti pabandyti keletą kartų, atsižvelgiant į naudojamą fotoaparatą ir objektyvą, bet rezultatas tikrai to vertas,“ – priduria Rosie. „Trumpesnio fokusavimo židinio objektyvams, pvz., „Canon“ RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, naudokite mažesnius trafaretus.“
3. Apšvieskite
„Norint sukurti „bokeh“ figūrą nuotraukai, reikės šviesos šaltinio. Visos išsiliejusios šviesos bus trafareto formos, tad labai tinka foną apšviesti girliandomis. Pakabinkite jas tiesiai arba suvyniotas – kaip labiau tinka jūsų daromai nuotraukai. Pagrindiniam objektui apšviesti reikės vieno ryškesnio šviesos šaltinio. Nesirūpinkite, jei neturite profesionalaus apšvietimo. Tiks ir stalinė lempa arba kambario apšvietimas arba galite pasinaudoti pro langą krentančia salės šviesa.“
Rosie taip pat mėgsta suteikti kadrui spalvų. „Viena mėgstamiausių mano gudrybių, atspindėti pagrindinį šviesos šaltinį kompaktiniu disku, kad ant pagrindinio objekto kristų įvairiaspalvė šviesa. Efektui koreguoti galite keisti disko padėti ir kampą.“
4. Pasirinkite nustatymus
„Kad fonas būtų maksimaliai sulietas, naudokite plačiausią fotoaparato diafragmą,“ – pataria Rosie. „Aš paprastai fotografuoju rankiniu (M) režimu. Pirmiausia nustatykite mažiausią f skaičių, tada pasirinkite pakankamai trumpą išlaikymą, kad nesilietų judesiai. Geriausia pastatyti fotoaparatą ant stovo ir naudoti bent 1/125 sek. išlaikymą portretams, bet nejudančiam natiurmortui tiks ir ilgesnis išlaikymas. Pasižiūrėkite, kaip vaizdas atrodo elektroniniame vaizdo ieškiklyje (EVF) arba galiniame neveidrodinio fotoaparato ekrane, arba galiniame DLSR fotoaparato ekrane „Live View“ režimu ir didinkite ISO nustatymą, kol vaizdas taps per tamsus. Su „Canon“ EOS 200D stengiuosi nedidinti daugiau nei ISO400, kad kadrai atrodytų kuo detalesni ir kuo mažiau grūdėti, bet su naujesniais„Canon“ EOS R sistemos neveidrodiniais fotoaparatais galima naudoti ir didesnius nustatymus nedidinant grūdėtumo.“
5. Pasirodykite kadre
„Autoportretui galėjau naudoti keičiamo kampo ekraną, kurį turi daugelis „Canon“ fotoaparatų, bet man patinka naudotis telefono programėle Canon Camera Connect,“ – sako Rosie. „Ji gerokai palengvina procesą. Vaizdą galima pamatyti realiuoju laiku bakstelėti ekraną, kad pasirinktum tašką, į kurį nori automatiškai fokusuoti. Fotografuojant portretus geriausia rinktis arčiau fotoaparato esančią akį. Taip pat praverčia dviejų sekundžių delsos laikmatis. Per tą laiką spėji pasidėti telefoną ir nutaisykite norimą pozą.“
6. Metas žaisti
Perpratę pagrindus, ta pačia technika galite suteikti išskirtinę išvaizdą savo draugų ir šeimos portretams. Rosie pataria eksperimentuoti su kompozicija. „Nežymiai pakeistu pagrindinio objekto ir fotoaparato padėtį arba fotografuojant kitu kampu galima neatpažįstamai pakeisti nuotraukos išvaizdą ir įspūdį. Dar didesni skirtumą daro atstumo keitimas tarp pagrindinio objekto ir girliandų fone. Man patinka pridėti papildomų dekoracijų ir įvairių spalvotų šviesos šaltinių nuotaikai sukurti. Tiesiog nevaržykite savo vaizduotės.“
Ar įkvėpė šie kūrybiški metodai? Žiūrėkite „TikTok“ tinkle Rosie patarimus, kaip sukurti skirtingų formų „bokeh“ formas gražiems apšvietimo efektams ir pabandykite jų suteikti savo nuotraukoms. Dalykitės rezultatais naudodami saitažodį #FreeYourStory ir žymą @canonemea.
Autorius: Matthew Richards
Susiję gaminiai
-
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS RP
Mažas, lengvas ir intuityviai valdomas viso kadro beveidrodinis fotoaparatas, skirtas kelionėms ir kasdienėms fotografijoms. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R6
Nesvarbu ką fotografuojate ir kaip – su EOS R6 patirsite tokias kūrybines galimybes, kurios anksčiau atrodė neįmanomos. -
RF objektyvai
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Greitai veikiančios diafragmos 35mm f/1.8 MACRO makroobjektyvas yra skirtas plataus kampo perspektyvai, fokusavimui iš arti ir hibridiniam IS. -
Standartinis objektyvas
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktiškas, tylus ir lengvas 50mm RF fiksuoto židinio nuotolio objektyvas su plačia f/1.8 diafragma tobulai tinka jūsų kūrybinei vizijai atskleisti. -
RF objektyvai
RF 85mm F2 MACRO IS STM
Kompaktiškame ir lengvame „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ korpuse slypi universalaus priartinimo ir subtilaus teleobjektyvo glaudinimo galimybės bei 5 padalų optinis vaizdo stabilizatorius.