REDAGAVIMO PAGRINDAI

Kaip redaguoti kraštovaizdžio nuotraukas spaudai

Keli atsargūs patobulinimai gali padėti atskleisti gražiausias norimo išspausdinti kraštovaizdžio ypatybes. Štai, ką turėtumėte žinoti.
Pelkėto kraštovaizdžio nuotrauka prieš redagavimą ir po jo, neredaguota nuotrauka kairėje, o nespalvota nuotrauka – dešinėje.

Kraštovaizdžio fotografija idealiai tinka kūrybiniam spausdinimui. Tiek norint užfiksuoti ryškias saulėlydžio spalvas ant blizgaus popieriaus, tiek siekiant kurti nespalvotus meno spaudinius – darydami tai patys galite labiau kontroliuoti kiekvieną proceso žingsnį.

Spausdindami dideliu formatu galėsite matyti visas jūsų kraštovaizdžiuose užfiksuotas detales, o su A3+ formato nuotraukų spausdintuvu, pvz., „Canon PIXMA iP8750“, tai galima lengvai ir maloniai daryti namuose. Jo FINE spausdinimo galvutės technologija užtikrina iki 9 600 tašk./col. skyrą, o pažangi 6-ių spalvų rašalo sistema (įskaitant pilką rašalą) – išskirtines spalvotas ir nespalvotas nuotraukas, todėl su „Canon PIXMA iP8750“ galite kurti įvairiausių meniškų paveikslų.

Fotografuodami RAW režimu galėsite išnaudoti visas spausdintuvo galimybes, nes galėsite lanksčiai tobulinti kraštovaizdžio nuotraukas kompiuteryje ir nepakenkti jų kokybei. Naudodami RAW vaizdo apdorojimo programinę įrangą, pvz., „Canon Digital Photo Professional“ (DPP) arba „Adobe® Lightroom®“, galite pakoreguoti savo nuotraukų ekspoziciją, spalvas ir ryškumą, kad jos tiktų pasirinktai spausdinimo laikmenai.

Baltos spalvos balansas

„Canon Digital Photo Professional“ ekrano kopija, kurioje matoma miesto kraštovaizdžio nuotrauka naktį: kairėje pusėje neredaguota versija, o dešinėje pusėje – su mėlynos spalvos perdanga.

Naudojant „Canon“ DPP volframo baltumo balanso išankstinę nuostatą arba nustačius mažą spalvos temperatūrą rankiniu būdu, natūralioje šviesoje nufotografuoti vaizdai įgyja šaltą melsvą atspalvį.

Viena iš svarbiausių priemonių tikslioms spalvoms kraštovaizdžio spaudiniuose sukurti – baltos spalvos balanso kontrolė. Ją naudodami galite pašalinti dėl skirtingų apšvietimo tipų atsiradusius atspalvius arba tyčia pridėti atspalvį, kad pakeistumėte nuotraukos atmosferą. Baltos spalvos balansą galima nustatyti ir fotoaparate, tačiau fotografuojant RAW režimu galima pasilikti visus variantus ir priimti sprendimus jau apdorojant vaizdus.

Su RAW programine įranga galima rinktis iš įvairių baltos spalvos balanso išankstinių nustatymų, pvz., dienos šviesos, debesuotos dienos ir šešėlio. Taip pat galite naudoti spalvos temperatūros slankiklius ir tiksliai suderinti pageidaujamą baltos spalvos balansą arba pasirinkti pipetės įrankį ir spustelėti ant baltos arba pilkos vaizdo srities.

Nuotraukos stilius

„Canon Digital Photo Professional“ ekrano kopija, kurioje rodomos dvi lauko kraštovaizdžio nuotraukos: kairėje pusėje neredaguota, o dešinėje pusėje su pritaikytu nostalgiškos nuotraukos stiliumi.

Galima atsisiųsti papildomų nuotraukų stilių ir juos naudoti DPP arba savo EOS fotoaparate – įskaitant rudens atspalvių, sutemų ir nostalgijos. Jų rasite čia.

Dar vienas fotografavimo RAW formatu pranašumas – galimybė eksperimentuoti su skirtingais nuotraukos stiliaus nustatymais, kai tvarkote savo failus su DPP.

Pradėsite tikriausiai nuo „Landscape Picture Style“ (kraštovaizdžio nuotraukos stilius), nes jis sukurtas klasikinio kraštovaizdžio nuotraukos pagrindu ryškiai dangaus žydrynei ir augalijos žalumai pabrėžti. Tačiau kai kurioms kraštovaizdžio nuotraukoms labiau tiks kitoks nuotraukos stilius, pvz., „Monochrome“ (vienspalvis), „Fine Detail“ (smulkių detalių) ar netgi „Portrait“ (portreto).

Pagal savo siužetą papildomai galima pakoreguoti kontrastą, ryškumą ir kitus parametrus. Naudodami programinę įrangą „Canon Picture Style Editor“ galite netgi sukurti savo išankstinius nustatymus.

Lygiai ir kreivės

„Canon Digital Photo Professional“ ekrano kopija, kurioje matomos dvi užpelkėjusio lauko kraštovaizdžio nuotraukos versijos: neredaguota versija kairėje su raudonos spalvos perdanga, rodančia grynos baltos akcentus, ir versija dešinėje su pakoreguotu kontrastu.

Kad išvengtumėte ekspozicijos klaidų, DPP įjunkite „Highlight and Shadow Clipping Warning“ (akcentų ir šešėlių įspėjimą). Ši funkcija nuotraukoje pažymės spalvotą perdangą, parodydama, kurios sritys bus visiškai juodos (rodoma mėlynai) ir kurios sritys bus visiškai baltos (rodoma raudonai).

Kraštovaizdžio nuotraukoms paprastai būna naudinga pakoreguoti kontrastą, išskiriant daugiau detalių tamsiose ir šviesiose srityse. Įrankiais „Levels and Curves“ (lygiai ir kreivės) galite kontroliuoti šešėlių, pustonių ir akcentų išvaizdą išspausdintame vaizde.

Šie įrankiai skirtingose RAW programinėse įrangose skiriasi. DPP programoje lygiams pakeisti naudokite skydelį „Gamma Adjustment“ (gamos koregavimas). Čia yra trys vertikalios linijos, kurias naudodami galite keisti savo nuotraukos juodumo tašką, pustonius ir baltumo tašką. Programoje „Adobe® Lightroom®“ panašių rezultatų pasieksite su slankikliais „Black“ (juoda), „Shadow“ (šešėlis), „Highlight“ (akcentas) ir „White“ (balta).

Keisdami atspalvio kreivę galite padidinti arba sumažinti konkrečių taškų šviesumą visame dinaminiame diapazone, kad galėtumėte dar smulkiau pakoreguoti vaizdą. Paprastai S formos atspalvio kreivė padidina kontrastą, kad nuotrauka būtų įtaigesnė. Norėdami tai pasiekti, spustelėkite išilginės linijos viduryje, kad nustatytumėte vidurinį tašką, tada patraukite kairę diagramos pusę žemyn šešėliams patamsinti. Dešinė pusė bus automatiškai pastumta aukštyn, šviesesnėms sritims pašviesinti.

Koreguodami stebėkite histogramą. Jeigu kairėje arba dešinėje kraštai bus nukirsti, tose srityse galutiniame vaizde bus prarastos detalės.

Šviesinimas ir tamsinimas

„Adobe® Lightroom®“ ekrano kopija, kurioje matomas pakrantės kraštovaizdis ir pasirinkimo sritis, parodanti, kur buvo pašviesinta.

Naudodami „Adobe® Lightroom's®“ koregavimo įrankį „Adjustment Brush“ galite įjungti pasirinkimo sritį, kad galėtumėte aiškiai matyti, kurios vietos šviesinamos, tamsinamos ir kitaip koreguojamos.

Redaguodami detales, kurios turi įtakos visam vaizdui, galite pasiekti dinamiškesnį rezultatą ir pakoreguodami konkrečias sritis.

Šviesinimo ir tamsinimo (angl. „dodging“ ir „burning“) metodą lengva naudoti su skaitmeninėmis nuotraukomis ir pirmiau aprašyta redagavimo programine įranga. Šios sąvokos reiškia konkrečių sričių šviesinimą ir tamsinimą, siekiant jas akcentuoti.

DPP programoje galite naudoti „Tool Palette“ (įrankių paletės) skirtuką „Adjust Specific Areas“ (koreguoti konkrečias sritis), kad pakoreguotumėte tam tikrų savo kraštovaizdžio nuotraukos vietų šviesumą, kontrastą, atspalvį ir sotį.

Ekspozicijos suliejimas

„Adobe® Lightroom®“ ekrano kopija, kurioje matomi du vandeningo kraštovaizdžio kadrai. Versijai dešinėje pritaikytas skaitmeninis graduotas filtras.

Programoje „Adobe® Lightroom®“ galima pritaikyti skaitmeninį graduotą filtrą šviesiam dangui patamsinti. Arba galima sulieti dvi ekspozicijas nuotraukų redagavimo programoje, pvz., „Adobe® Photoshop®“.

Kartais vaizdo dinaminis diapazonas fotoaparatui gali būti per didelis, kad jis užfiksuotų visas dangaus ir kraštovaizdžio detales.

Iš vieno RAW failo galite sukurti ir dvi skirtingas vaizdo versijas: vieną, kurioje bus teisinga dangaus ekspozicija, o kitą – su teisinga kraštovaizdžio ekspozicija. „Adobe® Photoshop®“ ar kita mėgstama nuotraukų redagavimo programa galėsite uždėti vaizdą su tinkamu dangumi ant vaizdo su tinkamu pirmu planu.

Ryškinimas

„Adobe® Lightroom®“ ekrano kopija, kurioje matomas pakrantės uolų vaizdas. Popieriaus tipui pasirinkti naudojamas įrankis „Output Sharpening“ (išvesties ryškinimas).

Jei eksportuojate vaizdą iš „Adobe® Lightroom®“, su parinktimi „Output Sharpening“ (išvesties ryškinimas) galite pasirinkti popieriaus tipą ir ryškumą.

Galutinis redagavimo etapas yra skirtas paryškinimui prieš spausdinimą. Nuotraukoms, kurios skirtos spausdinti, paryškinimo reikia šiek tiek daugiau, nei nuotraukoms, kuriomis dalijamasi internete. Tai lemia žiūrėjimo į jas atstumas ir taškų persidengimas spausdinant, dėl kurio nukenčia ryškumas. Mažiems spaudiniams dažnai reikia daugiau ryškinimo, nes sumažinti vaizdai atrodo švelnesni. Įtakos turi ir laikmena, ant kurios bus spausdinama: blizgioms nuotraukoms paprastai ryškinimo reikia mažiau, nei nuotraukoms, kurios spausdinamos ant matinio popieriaus ar meno kūriniams skirtų laikmenų.

Išspausdinkite bandomąsias nuotraukas

„Adobe® Lightroom®“ ekrano kopija, kurioje matomos įvairios ryšio bokšto rapsų lauke nuotraukos variacijos su skirtingais spalvų ir kontrasto nustatymais.

Naudokite programinės įrangos programinės korektūros funkciją, kad galėtumėte geriau nuspėti, kaip spalvos ir kontrastas atrodys išspausdintoje nuotraukoje, o tada išspausdinkite korektūrą ir pažiūrėkite, kuris variantas jums patinka labiau.

Išspausdinta nuotrauka visada atrodys šiek tiek kitaip, nei ji atrodo kompiuterio ekrane, todėl pravartu išspausdinti mažus bandomuosius spaudinius, kad įsitikintumėte, jog jums viskas patinka. Geriausia juos būtų patikrinti ten, kur bus eksponuojamas jūsų galutinis darbas, nes vaizdo perteikimui įtakos turi apšvietimas ir sienų spalva.

Kuo daugiau pasitikėjimo įgysite spausdindami namuose, tuo didesni darysis ir užmojai. Perėję prie pažangesnio spausdintuvo, pvz., 8 spalvų „Canon PIXMA PRO-200“, turėsite dar daugiau kūrybinių galimybių, pvz., galėsite spausdinti panoramines kraštovaizdžio nuotraukas. „Canon PIXMA PRO-200“ suderinamas ir su programine įranga „Canon Professional Print & Layout“, kurioje yra galimybė ekrane imituoti vaizdą ant skirtingo popieriaus ir su skirtingu rašalu.

Autorius: Marcus Hawkins

* „Adobe®“ ir „Lightroom®“ yra registruotieji arba neregistruotieji „Adobe“ prekių ženklai Jungtinėse Amerikos Valstijose ir (arba) kitose šalyse.

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

  • SPAUSDINIMAS

    Nuotraukų redagavimas spausdinimui

    Vadovaukitės mūsų nuosekliu redagavimo ir spausdinimo bei geriausių spausdinimo parametrų vadovu, kad išspausdintumėte kuo geresnes nuotraukas.

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

    Fokusavimo sluoksniavimas pradedantiesiems

    Fotografas Matt Doogue aiškina, kaip „Canon“ fokusavimo sluoksniavimo įrankiai gali padėti kurti makronuotraukas ir visame kadro gylyje ryškius kraštovaizdžius.

  • NUOTRAUKŲ REDAGAVIMAS IR APDOROJIMAS KOMPIUTERYJE

    RAW vaizdų redagavimas su DPP

    Sužinokite, kaip redaguoti, tobulinti ir grąžinti RAW nuotraukas su „Canon“ DPP programine įranga.

  • LAIKO SLINKTIES FOTOGRAFIJA

    Kaip fotografuoti laiko sluoksnių nuotrauką

    Sužinokite, kaip nustatyti dienos–nakties laiko slinkties įrašą ir kaip sukurti laiko sluoksnių nuotrauką, kuri stulbinamai atskleis laiko tėkmę.