A young boy is lit from one side by a homemade softbox on a stand.

NAMŲ PROJEKTAI

Savadarbės gudrybės: kaip patiems pasidaryti fotografijos įrankių

Argi nebūtų puiku namuose turėti profesionalų studijos apšvietimą, pvz., šviesdėžę, kuri skleistų švelnią, išsklaidytą šviesą, ir koncentruotos šviesos šaltinį tiksliai sufokusuotam spinduliui jūsų pageidaujamoje vietoje? Ir argi nebūtų puiku, jei fotografuodami sodo gyventojus galėtumėte stabiliai pasidėti fotoaparatą ant bet kokio paviršiaus? Užuot švaistę pinigus tokiems įrankiams, pasidarykite juos patys!
Šiame straipsnyje papasakosime, kaip naudojantis buityje randamais daiktais pasidaryti priedus, kuriuos galėsite naudoti su savo „Canon“ fotoaparatu ir turima įranga ir kurti meniškus efektus bei tobulinti savo fotografijos įgūdžius.

1. Pasigaminkite šviesdėžę

Jei fotografuojate portretus, šviesdėžė yra tiesiog būtinybė! Ji išsklaido šviesą, todėl portretai yra malonesni akiai.

Jums reikės:

  • kartono dėžės;
  • tvirto kartono;
  • pieštuko;
  • žirklių;
  • lipniosios juostos;
  • guminių juostelių;
  • folijos;
  • kepimo popieriaus arba kopijavimo popieriaus (geriausiai tinka permatomas popierius).
Šviesdėžė yra puikus būdas sušvelninti apšvietimą, kad gautumėte malonesnius akiai portretus. Bet tikrai nebūtina ją pirkti. Turėdami kartono dėžę, kelis folijos lakštus ir kepimo popieriaus, per pusvalandį galite šviesdėžę pasigaminti patys. Reikės šiek tiek pakarpyti, ir mes pasinaudosime viena gudrybe, susijusia su „Speedlite“ plastikiniu stovu. Vadovaukitės šiais nurodymais ir jau gretai su savo naująja šviesdėže galėsite kurti dailesnius portretus.

1 žingsnis. Pasidarykite stačiakampį vamzdį

Two hands bend a piece of cardboard around the sides of a Canon Speedlite flash.
Apgaubkite savo „Speedlite“ blykstę kartonu ir priklijuokite lipniąja juosta.
Įkirpkite visus keturis kampus ir atlenkite kraštus.

Iškirpkite gabalą tvirto kartono, kuris gerai apgaubtų jūsų „Speedlite“ blykstę. Jis turėtų būti maždaug dvigubai ilgesnis už lanksčiąją blykstės dalį. Tvirtai suklijuokite lipniąja juosta. Išimkite „Speedlite“ blykstę ir keturiuose kampuose įkirpkite maždaug iki pusės, o tada juos atlenkite į išorę.

2 žingsnis. Pritvirtinkite „Speedlite“ stovą

Two hands use black tape to secure a cardboard sheath around a Speedlite flash.
Priklijuokite lipniąja juosta plastikinį „Speedlite“ stovą prie dėžės išorės ir pradurkite lipniojoje juostoje skylę, kad galėtumėte pro ją prisriegti varžtą. Taip galėsite šviesdėžę pritvirtinti prie trikojo.
Ant dviejų kartono dėžės atlankų užmaukite dvi gumines juosteles.

Nuimkite nuo „Speedlite“ blykstės plastikinį stovą ir priklijuokite jį lipniąja juosta prie kartono vamzdžio (apvyniokite lipniąja juosta kelis kartus, tada juostoje pradurkite skylę sraigtui, kad vėliau galėtumėte plastikinį stovą pritvirtinti prie trikojo). Tada užmaukite dvi gumines juosteles ant dviejų atlenktų kartono dėžės kraštų, kad jomis galėtumėte pritvirtinti savo „Speedlite“ blykstę kartono vamzdyje.

3 žingsnis. Priklijuokite vamzdį prie dėžės

The inside of a large cardboard box with the flaps of the cardboard sheath secured inside.
Įstumkite „Speedlite“ blykstę pro angą kartono dėžėje ir priklijuokite keturis atlenktus kraštus.
Vieną dėžės išorėje esantį kraštą priklijuokite prie cilindro.

Padėkite vamzdžio galą didelės kartono dėžės viduryje (kuo didesnė dėžė, tuo labiau bus išsklaidoma šviesa) ir pažymėkite jo kontūrus. Apkirpkite pažymėtą vietą iš trijų pusių ir atlenkite ketvirtąją pusę aukštyn, kad sukurtumėte vieną atlanką. Įstumkite „Speedlite“ vamzdį pro skylę iš vidaus (nepamiršdami prakišti ir guminių juostelių). Dėžės viduje lipnia juosta atlenktus priklijuokite „Speedlite“ vamzdžio lankstus ir priklijuokite vieną dėžės atlanką prie vamzdžio išorės.

4 žingsnis. Uždenkite dėžę

The inside of a large cardboard box being lined with reflective foil.
Kurdami savo rankų darbo šviesdėžę pasinaudokite virtuvės reikmenimis – išklokite vidų atspindinčia folijos plėvele, o priekį uždenkite kepimo popieriumi.

Išklokite dėžės vidų šviesą atspindinčia folija. Visų pirma apvyniokite ir priklijuokite foliją dėžės viršuje ir apačioje, tada priklijuokite du folijos lakštus iš abiejų pusių šalia dėžės vidurio, taip sukurdami du pakreiptus skydus. Įtempkite foliją traukdami ją į dėžės išorę, kad tarp dėžės ir folijos susidarytų trikampio formos ertmė. Šie kampai padės nukreipti šviesą. Dėžės priekį uždenkite kepimo arba kopijavimo popieriumi. Jūsų savadarbė šviesdėžė parengta darbui. Prisukite ją ant stovo ar trikojo naudodami „Speedlite“ plastikinį stovą ir įdėkite savo „Speedlite“ blykstę į vamzdį, prikabindami ją guminėmis juostelėmis.

5 žingsnis. Raskite tinkamą padėtį

Laikas savo šviesdėžę išbandyti – padėkite ją šone ir šiek tiek virš objekto veido, tada paleiskite „Speedlite“ vaizdui apšviesti.
A portrait of a boy against a black background.
Naudojant šviesdėžę sušvelninama ant veido krentanti šviesa ir sustiprinama nuotraukos atmosfera.

Padėkite šviesdėžę šone ir šiek tiek virš objekto veido. Šviesdėžėje įtaisytą „Speedlite“ įjungsite naudodami prie fotoaparato pritvirtintą antrą „Canon Speedlite“ arba nuotoliniu paleidikliu (pvz., Canon ST-E3-RT), taip pat galite naudoti iškylančiąją blykstę (suderinamuose „Canon“ fotoaparatuose). Rinkdamiesi ekspoziciją, nustatykite rankinį fotoaparato režimą ir 1/200 sek. ekspoziciją, ISO 100 bei f/5.6 diafragmą. Nustatykite, kad blykstė būtų įjungiama ranka viena aštuntąja galingumo, ir padarykite bandomąjį kadrą. Jeigu vaizdas yra per šviesus arba per tamsus, koreguokite blykstės galingumą arba diafragmą, kol gausite tinkamą rezultatą.

2. Pasigaminkite koncentruotos šviesos vamzdį

Sufokusuotos šviesos šaltinis puikiai tinka įvairiausiems dramatiškiems fotografijos efektams kurti.

Jums reikės:

  • cilindro pavidalo, folija dengto traškučių indo;
  • rankdarbių peilio arba žirklių;
  • lipniosios dažymo juostos.
Paprasta traškučių dėžutė gali būti labai naudinga kontroliuojant „Speedlite“ šviesos kryptį. Paranku tai, kad visos šios cilindro pavidalo dėžutės yra panašaus skersmens kaip dauguma „Speedlite“ blyksčių, todėl galite vos per kelias sekundes tvirtai užmauti tokią dėžutę ant savo blykstės. Tai padarę, galėsite susiaurinti skleidžiamos šviesos srautą ir sukurti koncentruotos arba siauro spindulio šviesos srautą, tada padėti blykstę už objekto vienoje pusėje ir sukurti šviesos lanką, kuris dramatiškai apšvies jūsų objekto kontūrus.

1 žingsnis. Iškirpkite vamzdį

A man cutting the top off a snack food tube with a craft knife.
Blizgi šio vamzdelio danga padeda nukreipti „Speedlite“ blykstės šviesą objekto kryptimi.

Jums bus reikalingas pakankamai didelis vamzdis, kad jame galėtų tilpti „Speedlite“, pvz., dėžutė nuo traškučių ar duonos lazdelių. Geriausiai tinka dėžutė, kurios vidus padengtas žvilgia danga, kuri atspindėtų šviesą vamzdžio viduje. Rankdarbių peiliu ar žirklėmis nukirpkite cilindrinės dėžutės galą.

2 žingsnis. Uždėkite cilindrą ant „Speedlite“

Two hands fit a snack food tube on to a Speedlite flash. A Speedlite flash with a snack food tube on it being attached to a tripod.
Užmaukite cilindrą ant „Speedlite“ blykstės Jis turėtų gerai priglusti – jei lieka tarpų, apklijuokite lipniąja dažymo juosta.
Jūsų koncentruotos šviesos cilindras veiks tarsi žibintas, kuriuo apšviesite objektą.

Uždėkite gautą cilindrą ant „Speedlite“. Jei skersmuo nevisiškai atitinka ir dėžutė nepriglunda ir nesilaiko, priklijuokite ja dažymui skirta lipniąja juosta. Tada pritvirtinkite „Speedlite“ prie jos plastikinio pagrindo, o jį prisukite prie apšvietimo stovo arba trikojo plokštės.

3 žingsnis. Blykstės įjungimas

A photographer takes a photo of a dog illuminated from the other side by a spotlight tube.
Būtinai išbandykite savo naują koncentruotos šviesos šaltinį padarydami kelis bandomuosius kadrus ir įsitikindami, kad jis veikia taip, kaip jums norisi.

„Speedlite“ reikės įjungti nuotoliniu būdu – naudojant panašią antrą ant fotoaparato sumontuotą „Speedlite“ arba naudojant belaidį paleidiklį. Be to, su dauguma „Canon“ fotoaparatų modelių suderinamas „Speedlite“ blykstes galima valdyti naudojant fotoaparato iškylančiąją blykstę – taip ne tik įjungiama „Speedlite“, bet ir nustatomas jos galingumas. Padarykite kelis bandomuosius kadrus, kad įsitikintumėte, jog pavyksta įjungti blykstę.

4 žingsnis. Tinkamos padėties nustatymas

A photographer, standing next to a spotlight tube on a tripod, attracts the attention of a dog.
Padėkite koncentruotos šviesos šaltinį objekto šone ir padarykite kelis bandomuosius kadrus. Skleidžiamas šviesos srautas yra gana siauras, tad reikės šiek tiek pakoreguoti, kol rasite tinkamą padėtį.
Pakabinkite kontrastingos spalvos foną – jį galite pasigaminti iš lapo ar audeklo – kad jūsų objektas iš tiesų išsiskirtų jame.

Siekdami apšvietimo iš galo, padėkite „Speedlite“ už objekto į vieną pusę, pakreipę atgal link objekto ir fotoaparato. Kadangi šviesos šaltinis yra gana siauras, svarbu nustatyti jį tinkamu kampu. Gali būti naudinga pasinaudoti „Speedlite“ modeliavimo šviesos funkcija (paspauskite ir palaikykite bandymo mygtuką) arba pasinaudoti programėle „Canon Camera Connect“ ir nuotoliniu būdu padaryti kelis bandomuosius kadrus per išmanųjį telefoną, kol suderinsite tikslią blykstės padėtį. Objektą fotografuokite tuščiame fone – tam puikiai tiks audeklas ar lapas – ir panaudokite kontrastingą foną, kad objektas jame išsiskirtų.

5 žingsnis. Ekspozicijos nustatymas

The settings display on the back of a Speedlite.
Padarykite kelis bandomuosius kadrus ir reguliuokite fotoaparato nustatymus tol, kol pasieksite pageidaujamą rezultatą.

Siūlome tokius pirminius ekspozicijos nustatymus: nustatykite ISO 100, išlaikymą – 1/200 sek. ir f/8 diafragmą. Tada nustatykite rankinį blykstės režimą ir sumažinkite galingumą iki 1/32. Padarykite bandomąjį kadrą. Jei per šviesu ar per tamsu, tiesiog sumažinkite arba padidinkite blykstės galingumą, kol rezultatas jus tenkins. Dramatiškai profilio nuotraukai pasukite objektą šonu ir pradėkite fotografuoti.

3. Pasigaminkite sėdmaišį

Fotografuojant vaizdą stambiu planu ne visada galima naudoti trikojį, ypač, kai fotografuojama prie pat žemės, tačiau tokiu atveju galima pasinaudoti labai universalia priemone – rankų darbo sėdmaišiu, ant kurio galima stabiliai padėti fotoaparatą ir pasiekti geresnių rezultatų.

Jums reikės:

  • senų kelnių;
  • adatos su siūlu arba siuvamosios mašinos;
  • maišelio lęšių ar ryžių, arba panašių sausų maisto produktų.
Sėdmaišis gali praversti įvairiose fotografavimo situacijose. Galite ant jo padėti objektyvą, kad jį stabilizuotumėte, arba paremti juo fotoaparatą, kai gulite ant žemės, taip pat galite jį pasidėti ant automobilio lango, kai bandote pasislėpę fotografuoti gyvūnus. Savadarbį sėdmaišį pasigaminti išties nesunku – tereikia nebereikalingų kelnių, siūlo su adata (arba, dar geriau, siuvamosios mašinos) ir maišelio lęšių ar panašių sausų maisto produktų.

1 žingsnis. Nukirpkite klešnę

A man using scissors to cut one leg off a pair of trousers. A man's hands using a sewing machine to sew up the opening of a trouser leg.
Nukirpkite žirklėmis senų kelnių klešnę – jums reikia maždaug 30 cm.
Užsiūkite vieną galą siuvamąja mašina arba naudodamiesi adata ir siūlu.

Paimkite senas kelnes ir nukirpkite vieną iš klešnių. Jums reikės maždaug 30 cm ilgio dalies. Tada čiupkite adatą su siūlu (arba siuvamąją mašiną) ir užsiūkite vieną atvirą galą. Tada užsiūkite kitą galą, bet palikite kelių centimetrų tarpą.

2 žingsnis. Supilkite džiovintus produktus

Red lentils being poured into the opening at the top of a cut-off trouser leg.
Užpildykite sėdmaišį beveik sklidinai smulkiomis ankštinių augalų sėklomis ar ryžiais.

Paimkite lęšių ar panašių sausų produktų, pvz., ryžių, ir supilkite juos pro angą (pravers piltuvėlis – jei reikia, jį galite pasigaminti iš A4 formato popieriaus lapo). Užpildykite maišą beveik sklidinai, tada vėl imkitės siūlo ir adatos ir užsiūkite sėdmaišį aklinai. Savo rankų darbo sėdmaišį jau galite naudoti.

3 žingsnis. Stabilizuokite objektyvą

A photographer resting his lens on a beanbag on a garden chair, shooting purple flowers.
Jūsų rankų darbo sėdmaišis idealiai tiks atremti ilgą objektyvą ir apsaugoti fotoaparatą nuo drebėjimo.

Jūsų sėdmaišis gali puikiai stabilizuoti ilgus objektyvus. Ilgus objektyvus sunku išlaikyti rankose ilgą laiką, be to, kuo didesnis yra jų židinio nuotolis ir siauresnis regos laukas, tuo labiau juntami net menkiausi judesiai. Jūsų sėdmaišis padės išvengti drebėjimo fotografuojant su ilgu židinio nuotoliu. Jeigu (kaip šis Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM objektyvas) jūsų objektyvas turi vaizdo stabilizatorių, fotografuojant su fotoaparatu rankose geriausia būtų šį stabilizatorių įjungti.

4 žingsnis. Naudokite fotografuodami arti žemės

A Canon EOS 250D with a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lens rests on a homemade beanbag.
Fotografuojant iš žemai gali būti sudėtinga rasti tinkamą padėtį, bet sėdmaišis yra puikus formuojamas pagrindas.

Padėję fotoaparatą ant žemės galite gauti neįprastos perspektyvos vaizdų, bet taip fotografuoti yra išties sudėtinga. Jūsų rankų darbo sėdmaišis gali saugiai apgaubti objektyvą, kol nustatysite kadrą, be to, sėdmaišį galite suspausti į jums reikiamą formą. Tokiu atveju praverstų ir fotoaparatas su atverčiamu ekranu, pvz., „Canon EOS 250D“, nes fotografuojant iš taip žemai, sudėtinga sukomponuoti kadrą per vaizdo ieškiklį. Galima naudoti ir programėlę „Canon Camera Connect“, kad galėtumėte valdyti fotoaparatą nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną.

5 žingsnis. Sekite judančius objektus

Naudodamiesi sėdmaišiu galėsite sekti bitės judėjimą...
...ir užtikrinti, kad jūsų fotoaparatas nejudėtų.

Ilgu objektyvu sekti judančius objektus gali būti išties sudėtinga, ypač, jei tai yra smulkūs sodo gyvūnai, pvz., bitės. Ant sėdmaišio fotoaparatas yra atremiamas, bet nėra užfiksuojamas, todėl taip fotografuojant lengva išlaikyti stabilumą ir laisvai sekti judesį. Taip pat svarbu nustatyti automatinį judančių objektų fokusavimą. Naudojant fotoaparato „Canon EOS 250D“ tiesioginio objektų sekimo funkciją, galima lengvai sufokusuoti bites.

Autorius: James Paterson

Susiję straipsniai
Set up your own home studio

NAMŲ PROJEKTAI

Įsirenkite studiją namuose

Sužinokite, kaip kūrybiškai panaudoti blykstę ir nebrangiai kurti stulbinamus portretus.

A woman standing in front of shuttered windows touches a paper star hanging from the ceiling.

FOTOGRAFAVIMAS PATALPOSE

Trys fotografavimo patalpose patarimai kūrybai namuose

Susipažinkite su savo fotoaparato subtilybėmis ir išmokite kurti kinematografiškai atrodančius portretus, stambaus plano kadrus ir laiko slinkties vaizdo įrašus.

A woman using a EOS 850D to photograph a wooden vase on a table, lit by an LED light.

GAMINIO NUOTRAUKA

Kaip geriau fotografuoti produktus

Sužinokite, kaip apdovanojimais įvertinta smulkiojo verslo savininkė Sophie Sellu panaudojo fotografijos privalumus savo naudai.

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus