A snail travels through the reflection of a big wheel in Vienna.

LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

Kaip įspūdingai fotografuoti laukinius gyvūnus: informavimas apie gamtosaugą

Austrų gamtosaugos fotografai Christine Sonvilla ir Marc Graf yra fotografavę laukinius gyvūnus visame pasaulyje. Nuo Austrijos alpinės lūšies iki retai pastebimo Bengalijos tigro – jie yra sukūrę šimtus visuomenės dėmesį patraukusių nuotraukų. Ši pora susitiko Vienos universitete, kur abu studijavo gamtosaugą. Jie atrado bendrą savo pomėgį fotografijai ir suvokė, kad tai yra būdas papasakoti apie gamtos poreikius.

Marc pateikia pavyzdį, kaip tai gali būti svarbu: „2016 m. pabaigoje paskelbėme pirmąją didelės raiškos alpinės lūšies nuotrauką, kurią padarėme Austrijos kalnuose. Mums tai buvo išties ypatinga, nes visoje Austrijoje jų yra likę tik 10–15, o tuo metu buvo užfiksuoti du lūšių brakonieriavimo atvejai. Stengėmės, kad įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis žinia apie lūšių išsaugojimą pasiektų visą Austriją. Radijo ir televizijos stotys ėmė iš mūsų interviu, o keli Austrijos laikraščiai ir žurnalai publikavo apie tai titulinius straipsnius“.

Christine pasakoja toliau: „Apskaičiavome, kad apie šią temą išgirdo maždaug 1,5–2 milijonai žmonių. Be to, rengėme daug pristatymų, kuriuose rodėme nuotraukas ir vaizdo įrašus ir gyvai kalbėjomės su auditorija. Mūsų darbas visų pirma skirtas suartinti visuomenę ir gamtosaugos organizacijas, NVO, mokslininkus, visus, kas dirba šioje srityje.“

Christine ir Marc tiki, kad nebūtina toli keliauti norint padaryti puikių laukinių gyvūnų kadrų. Šios poros įsitikinimu, skyrę laiko pažinti šalia jūsų gyvenančius laukinius gyvūnus, susikursite tvirtesnius ryšius su gamtos pasauliu.

Nors pora yra keliavusi į atokias ir egzotiškas vietas, naujausiam projektui jie sutelkė dėmesį į Vienos miesto gamtą – fotografavo kiškius, ežius ir voveres, kad geriau supažindintų su miestiečių kiemuose gyvenančiomis būtybėmis.

„Gamta yra čia pat už kampo, ir būtent čia prasideda mūsų ryšys su aplinka“, teigia Christine. „Esu įsitikinusi, kad kiekvienas pajutęs šį ryšį norės prisidėti prie gamtosaugos.“

Marc ir Christine kūrybiniams eksperimentams naudojosi Canon EOS M200, lengvu ir paprastu naudoti fotoaparatu, kuris puikiai tinka pradedantiesiems, taip pat naudojo lengviausią pasaulyje DSLR fotoaparatą su judinamu ekranu* Canon EOS 250D, kuriuo galima filmuoti ir 4K skiriamąja geba.

Marco teigimu, „Jei dar tik pradedate fotografuoti gamtą, nereikia profesionalų lygio fotoaparato su daugybe aukščiausios klasės techninių savybių. Jūsų įranga gali augti kartu su jūsų užmojais.“ Abu jų naudoti fotoaparatai gali labai ilgai tarnauti, nes turi platų objektyvų ir fotografavimo valdiklių pasirinkimą.

Čia Christine ir Marc dalijasi savo patarimais, kaip sukurti įspūdingas laukinių gyvūnų nuotraukas.

1. Netrikdykite gyvūnų

Susiję straipsniai
Young Wildlife Photographer of the Year to pro

LAUKINĖS GAMTOS FOTOGRAFIJA

Nuo prizininkų iki profesionalų

Du Metų jaunojo laukinės gamtos fotografo apdovanojimo laimėtojai dalijasi, ką jiems reiškė ankstyva sėkmė.

Water droplets catching the light on a spiderweb.

GAMTOS FOTOGRAFIJA

Nespalvotos gamtos nuotraukos su „Powershot G7 X Mark III“

„Canon“ ambasadorė Helen Bartlett dalijasi savo patarimais, kaip kompaktišku fotoaparatu kurti įkvepiančias nespalvotas gamtos fotografijas.

Vienas didžiausių laukinės gamtos fotografijos iššūkių – neišgąsdinti fotografuojamo objekto. Idealus sprendimas – naudoti tylųjį režimą turintį fotoaparatą, pvz., Canon EOS 250D.

Susiliejus su fotografuojamo objekto aplinka ir būnant kaip įmanoma tyliau, galima padaryti daugiau nuotraukų, kuriose atsispindi natūrali gyvūno elgsena – o tai labai svarbu laukinės gamtos fotografijose. Christine teigimu, „Būtina išlikti tyliai. Tylus užraktas – viena iš svarbiausių fotoaparato savybių, į kurią turėtų atsižvelgti laukinių gyvūnų fotografas.“

Marc priduria: „Taip pat svarbi greita automatinio fokusavimo sistema ir serijos režimas (kai greitai iš eilės padaromos kelios nuotraukos), kad turėtumėte daugiau galimybių pagauti gerą kadrą.“

Canon EOS 250D gali ne tik tyliau fotografuoti „Silent Drive“ režimu, bet ir veikia 5 k./s. sparta, ir turi dvi automatinio fokusavimo sistemas, todėl suteikia dar daugiau galimybių užfiksuoti tobulai ryškų kadrą. Fotoaparato nuostatas galima pritaikyti išjungus AF pagalbinį spindulį – tai reiškia, kad neįsijungs automatinį fokusavimą palengvinanti raudona lemputė, ir tai puikiai tinka, kai siekiama neišgąsdinti objekto. Su optiniu vaizdo ieškikliu galima rinktis paprastus 9 AF taškus arba naudoti režimą „Live View“. Režimu „Live View“ galima fotografuoti naudojantis jutikliniu ekranu ir automatiškai sekti objektą naudojant 143 AF taškus, o norint didesnės kontrolės, galima pasinaudoti 3 975 ranka parenkamais taškais.

Siekdami kuo labiau sumažinti riziką išgąsdinti gyvūnus, galite sumažinti LCD šviesumą. Neišbaidyti gyvūnų padės ir išjungta blykstė, bet nepamirškite padidinti ISO, kad užfiksuotumėte kuo daugiau šviesos. Didžiausią Canon EOS 250D ISO vertę galima padidinti iki 51 200. Fotografuojant su didele ISO verte gali atsirasti vaizdo trukdžių, bet Canon EOS 250D turi aukšto ISO trukdžių sumažinimo nuostatą, kurią galima panaudoti apdorojant vaizdus.

2. Sumažinkite išlaikymą, kad išvengtumėte išsiliejimo

Padidintas ISO, kad būtų galima naudoti mažesnį išlaikymą, labai praverčia fotografuojant baikščius gyvūnus, pvz., tokius, kaip ši Vienoje nufotografuota voverė.

Greitis – laukinės gamtos fotografijos pagrindas, todėl Marc siūlo padidinti ISO ir taip kompensuoti faktą, kad į objektyvą patenka mažiau šviesos, kai sumažinate išlaikymą judesiui pagauti ir vaizdo išsiliejimui sumažinti. „Nesvarbu, koks tai gyvūnas, visada naudokite aukštą ISO. Daug žmonių nedrįsta naudoti aukšto ISO, bet jums tai būtina.“

Christine priduria: „Nepadidinę ISO rizikuojate, kad vaizdas bus išsiliejęs, nes gyvūnas juda greičiau nei užraktas“. Siekiant neišsiliejusio vaizdo, svarbu padidinti ISO vertę, kad galėtumėte sumažinti išlaikymą ir pasirinkę tinkamą judesiui nuostatą nufotografuoti kokybišką ir ryškų vaizdą.

Kaip pastebėjo šie fotografai, pasirinkus aukštą ISO, kad būtų galima naudoti trumpesnį išlaikymą, nesuprastėja nė vieno fotoaparato vaizdo kokybė. Ir Canon EOS M200, ir Canon EOS 250D gali fotografuoti su ISO 25 600, o pastarasis gali jį padidinti iki ISO 51 200.

3. Protingai rinkitės minimalią įrangą

Prieš išvykdami pasirinkę tik tiek įrangos, kiek jos reikia, apribosite savo pasirinkimo variantus, todėl galėsite greičiau priimti sprendimą fotografuodami. Taip pat tai reikš, kad keliauti bus lengviau ir mažiau pavargsite.

„Nebūtina iš pradžių turėti visos įrangos“, pataria Christine. „Pradėkite nuo plačiakampio ir teleobjektyvo, juos galėsite papildyti vėliau.“

Norėdami sukomponuoti gyvūną jo aplinkoje, pamėginkite naudoti Canon EOS M200 su plačiakampiu objektyvu, pvz., Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM. Arba, jei norite pritraukti iš arti ir fotografuoti būdami toliau, idealiai tiks objektyvas Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM. Naudojantis fotoaparatu Canon EOS 250D, kompaktiškas teleobjektyvas Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM greitai padės priartėti prie veiksmo, o objektyvas Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM suteiks galimybę fotografuoti plačiai ir užfiksuoti gyvūnus kraštovaizdyje arba miesto aplinkoje.

4. Priartėkite ir atskleiskite nematomas detales

Vaizdo priartinimas – nuostabus būdas pabrėžti įmantrų gamtos grožį, kuris dažnai miesto aplinkoje nepastebimas.

Gamtosauga visų pirma reiškia „mąstymą plačiau“, bet šio žanro fotografijoje žvelgiama į visas būtybes – ir dideles, ir mažas. „Makrofotografija man labiausiai patinka tuo, kad galiu parodyti paprastai nepastebimus dalykus“, teigia Christine. „Mažame pasaulyje yra tiek grožio“.

Fotoaparatą Canon EOS M200 naudojantys makrofotografijos entuziastai gali prijungti objektyvą Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM – jis ne tik gali padidinti 1,2 k., bet yra ir pirmasis pasaulyje automatiškai fokusuojantis objektyvas su dviem integruotais ir valdomais LED („Macro Lite“), kurie suteikia papildomą apšvietimą ir pašalina nereikalingus šešėlius.

„Daugelio manymu, makronuotraukos nėra įprastos gamtosaugos fotografijai“, sako Christine. „Bet mums svarbiausia turėti tokį nuotraukų rinkinį, kuris apimtų visus skirtingus gamtos aspektus. Jei būtina pabrėžti kažką mažo ir gražaus, makrofotografija tam puikiai tinka.“

5. Išmanykite savo fotoaparatą

Patogiai jausdamiesi su savo įranga galėsite daugiau laiko skirti kūrybiškai intriguojančios nuotraukos komponavimui.

Christine ir Marc žino, kad sėkmingiausias būdas fotografuoti laukinius gyvūnus – apsišarvuoti kantrybe ir tinkamai pasirengti. „Jei galėsite nuspėti, ką gyvūnas darys toliau, turėsite pranašumą, todėl turite būti pastabūs ir žinoti, kokie tikėtini jūsų objekto veiksmai“, sako Christine.

Taip pat svarbu pažinti savo fotoaparatą, kad žinotumėte visas pagrindines jo funkcijas ir jo galimybių ribas. „Geriau naudoti fotoaparatą, kurį išmanote, nei turėti sudėtingesnį įrankį, su kuriuo galėsite padaryti dviem daugiau nuotraukų per sekundę. Kai gyvūnas galiausiai pasirodo, turite išmanyti fotoaparatą kaip penkis pirštus ir sugebėti jį tinkamai valdyti, kad greitai reaguotumėte ir nešvaistytumėte brangių sekundžių ieškodami tokių dalykų, kaip fokusavimo valdikliai.“

Vienas iš pirmųjų Marcui patikusių Canon EOS M200 dalykų buvo jo paprastas ir patogus dizainas bei 180 laipsnių pasukamas jutiklinis ekranas. „Tai taip puiku. Per kelias sekundes gali rasti viską, ko reikia. Jį tiesiog labai paprasta ir greita naudoti.“

Christine priduria: „Tiek daug žmonių galvoja, kad svarbiausia įsigyti fotoaparatą, kuris viską daro, bet išties svarbiau už fotoaparato esantis žmogus ir tai, ką jis sugeba.“



Autorė: Natalie Denton



* „Canon EOS 250D“ (juodas / sidabrinis) – tai lengviausias pasaulyje skaitmeninis vieno objektyvo veidrodinis fotoaparatas su APS-C dydžio jutikliu ir judinamu LCD monitoriumi, įskaitant akumuliatorių ir atminties kortelę pagal CIPA rekomendacijas, 2019 m. balandžio 9 d. duomenimis („Canon“ tyrimas).

Susiję gaminiai

Susiję straipsniai

Skiltis „Pasisemkite įkvėpimo“ – tai pagrindinis naudingų fotografijos patarimų, vadovų pirkėjams ir įdomių pokalbių šaltinis, kuriame yra visko, ko reikia norint rasti geriausią fotoaparatą ar spausdintuvą ir įgyvendinti savo naują kūrybinę idėją.

Atgal į visus patarimus ir metodus