Šokantys žibintai, pasakiški kadrai: Šiaurės pašvaistės fotografavimas kartu su Menna Hossam

Šiaurės pašvaistei pasiekus įspūdingiausią piką, Menna Hossam vyksta į Šiaurės Europą fotografuoti šio gamtos stebuklo. Šiame straipsnyje ji dalijasi patarimais ir žiniomis apie Šiaurės pašvaistės fotografavimą.
Šiaurės pašvaistė pasirodo kaip žali dryžiai tamsiame nakties danguje virš Kirkjufellio kalno Islandijoje, o jo papėdėje matomos raudonos ir violetinės transporto priemonių ir pastatų šviesos. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“, naudojant objektyvą „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“. © Menna Hossam

Kiekvienais metais fotografai ir fotografijos entuziastai daug keliauja, kad galėtų išvysti užburiančią Šiaurės pašvaistę arba Aurora Borealis. Kadangi 2024 ir 2025 m. prognozuojamas didesnis Saulės aktyvumas, dabar – puikus metas planuoti fotosesiją, kurios metu šis gamtos stebuklas būtų užfiksuotas ryškiausiai.

Saulė artėja prie didžiausio 11 metų Saulės ciklo taško – Saulės maksimumo. Tai reiškia, kad padaugėjo Saulės žybsnių ir vainikinės masės išsiveržimų – įkrautų dalelių ir plazmos bangų, kurios sprogstamai išmetamos į kosmosą. Šie išsiveržimai patenka į Žemės magnetinį lauką, sukeldami geomagnetines audras, dėl kurių Šiaurės pašvaistė tampa ryškesnė ir yra matoma žemesnėse platumose nei įprastai. Tai pritraukė „Canon“ ambasadorę Menna Hosssam, Egipte gimusią ir užaugusią vaizduojamojo meninės fotografijos srities fotografę, į daugiau šiauresnes platumas nei įprasta.

Mennos fotografijoje sujungiamas vaizduojamasis menas ir aukštoji mada, ji kuria svajingus bei pasakų įkvėptus vaizdus, kuriais pagerbia asmeninius kūrybinius herojus ir unikaliai įamžina pasaulio kraštovaizdžius, tačiau fotografuoti Šiaurės pašvaistę Menna svajojo jau daugelį metų.

„Manau, kad jos magiškos“, – sako ji. „Jos – nepakartojamos.“

Įkvėpta žurnale „National Geographic“ perskaitytu straipsniu, Menna suprato, kad atėjo ir jos akimirka. Naudodama savo „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“ Menna Šiaurės pašvaistę užfiksavo virš žymiojo Islandijos Kirkjufellio kalno.

Šiame straipsnyje ji dalijasi Šiaurės pašvaistės fotografavimo pirmą kartą patirtimi ir geriausiomis fotoaparato nuostatomis, reikalingomis Šiaurės pašvaistei fotografuoti.

Šiaurės pašvaistė pasirodo kaip žali dryžiai tamsiame nakties danguje virš Kirkjufellio kalno Islandijoje, o jo papėdėje matomi keli žmonės ir transporto priemonės. Menna Hossam fotografavo fotoaparatu „Canon EOS R5“, naudojant objektyvą „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“.

Pasirinktas fotoaparatas „Canon EOS R5“ leido Mennai net ir prieblandoje nufotografuoti Šiaurės pašvaistę tik su minimaliu iškraipymu. Fotoaparatas „EOS R6 Mark II“ pasižymi dar aukštesnėmis ISO charakteristikomis – iki neįtikėtino ISO 102 400, taip užtikrinant ryškius vaizdus su mažesniu iškraipymo lygiu tamsioje aplinkoje. Fotoaparatas „EOS R8“, kurio ISO diapazonas toks pat kaip ir „EOS R6 Mark II“, yra dar vienas prieinamesnis viso kadro fotoaparatas. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 14–35 mm F4L IS USM“, nuostatos: 14 mm, 8 sek., f/4 ir ISO 2 000. © Menna Hossam

Kur fotografuoti Šiaurės pašvaistę – geriausių vietų paieška

Pasak Menna, „Islandija – stebuklinga“. Būtent todėl Šiaurės pašvaistės fotografavimui iš įvairių Šiaurės Europos šalių, kuriose galima stebėti šį reiškinį, ji pasirinko būtent šią šalį.

Svarbu suprasti, kada ir kur geriausia fotografuoti Šiaurės pašvaistę, kad pagerintumėte savo galimybes ir pasiruošimą. Jei planuojate keliauti, pavyzdžiui, į snieguotą regioną, naudinga žinoti, kaip geriausiai fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis.

Menna sako, kad būtina ne tik turėti tinkamą fotoaparato įrangą (apie tai vėliau), bet ir atsargines baterijas, šiltus drabužius ir stebėti oro sąlygas. Logistiniu požiūriu valandų valandas praleisite laukdami Šiaurės pašvaistės pasirodymo ir dar daugiau valandų fotografuodami Šiaurės pašvaistę bei judėdami ir ieškodami tobulos kompozicijos bei tobulų kampų.

„Pūtė labai stiprus vėjas. Buvo labai šalta. Norint nesušalti naktį, reikia pasirūpinti tinkama apranga“, – pataria Menna. Oro poveikiui atspari įranga – būtinas komponentas. Ji priduria: „Reikia turėti tvirtą trikojį ir tinkamą plataus kampo objektyvą.“

Yra kelios programėlės, kurios, pasak Mennos, yra labai vertingos fotografams. Kai kuriose iš jų realiuoju laiku galima gauti naujausią informaciją apie vietas ir laikus, kurių metu bus matoma Šiaurės pašvaistė, todėl galite daug efektyviau planuoti fotografavimą. Programėlių perspėjimai ir vietos nustatymo paslaugos, skirtos geriausioms stebėjimo vietoms, taip pat yra patogūs įrankiai, padedantys fotografuoti.

Atvykus į pasirinktą vietą, prieš spragtelėdami mygtuką ir užfiksuodami nuostabų reiškinį, dar turite įveikti antrą planavimo ir pasiruošimo etapą. Kalbant apie padėties nustatymą ir fotografavimo vietos paiešką, nepriklausomai nuo vietos populiarumo, Menna pataria ieškoti mažiau lankytinų vietų, „kad turėtumėte laiko pasiruošti ir paeksperimentuoti.“

Objektyvas „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“ baltame fone.

Menna pasirinko šioje nuotraukoje pavaizduotą objektyvą „Canon RF 14–35 mm F4L IS USM“, kad užfiksuotų nuostabias plačiakampes Šiaurės pašvaistės nuotraukas, leidžiančias vaizdų ryškumą išlaikyti net ir esant sudėtingoms bei prasto apšvietimo sąlygoms.

Prasto apšvietimo sąlygomis nuotrauka skirtingų spalvų šviesomis apšviestame urve fotografuota naudojant objektyvą „Canon RF 15–30 mm F4.5-6.3 IS STM“.

Objektyvas „Canon RF 15–30 mm F4,5-6,3 IS STM“ yra puikus, bet nebrangus plačiakampis artinantis objektyvas. Jei pasinaudosite galimybe tyrinėti kitus gamtos stebuklus vietovėje, į kurią keliaujate, 5,5 padalų optinis „Image Stabiliser“ (Vaizdo stabilizatorius) padeda užtikrinti ryškų fotografavimą fotoaparatą laikant rankose ir filmavimą naudojant mažesnį išlaikymą, kuris naudingas tamsesnėje aplinkoje. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R6“, naudojant objektyvą „Canon RF 15–30 mm F4.5.–6.3 IS STM“, nuostatos: 15 mm, 0,3 sek., f/5,6 ir ISO 3200.

Geriausio fotoaparato ir fotoaparato objektyvo pasirinkimas Šiaurės pašvaistei fotografuoti

Prieš keliaudama į Islandiją Menna kelis kartus ieškojo įvairios informacijos, kad išsirinktų tinkamą objektyvą Šiaurės pašvaistei fotografuoti. Objektyvo lengvumas jai buvo labai svarbu, nes jis padeda susidoroti su sudėtinga aplinka ir palengvina darbą. Taip pat buvo svarbu pasirūpinti plačiakampiu objektyvu, kad būtų galima tinkamai užfiksuoti Šiaurės pašvaistės reginį.

„Pasirinkau itin plataus kampo objektyvą „RF 14-35mm F4L IS USM“, – paaiškina Menna. „Jis buvo labai lengvas ir mažas, todėl dirbti buvo taip pat labai patogu.“ „Canon RF 15-30mm F4,5-6,3 IS STM“ pasižymi beveik identišku židinio nuotolio diapazonu, todėl yra puiki alternatyva ieškantiems plačiakampio artinančio objektyvo Šiaurės pašvaistei fotografuoti.

Fiksuoto židinio nuotolio objektyvai pasižymi platesne diafragma ir užtikrina geresnę nuotraukų kokybę net ir esant prastam apšvietimui. Objektyvas „Canon RF 16mm F2,8 STM“ yra lengvas ir nebrangus f/2,8 objektyvas, o „RF 24mm F1,8 MACRO IS STM“ yra puikus pasirinkimas ieškantiems platesnės diafragmos Šiaurės pašvaistės reginiui fotografuoti.

Neturite laiko naujam objektyvui įsigyti? Jei naudojate EOS R sistemos fotoaparatų rinkinio objektyvus bei tinkamus nustatymus ir trikojį, galite įvairiomis sąlygomis, įskaitant prastą apšvietimą, užfiksuoti puikių nuotraukų.

Menna itin platų objektyvą „RF 14-35mm F4L IS USM“ naudojo kartu su „Canon EOS R5“. Fotoaparato 45 MP viso kadro jutiklis pasižymi išskirtiniu detalumu ir aiškumu, todėl idealiai tinka didelio formato spaudiniams, kuriuose išsaugomos sudėtingos Šiaurės pašvaistės spalvos ir raštai, rengti.

Ekonomiškesnio, bet vaizdo kokybei įtakos neturinčio pasirinkimo ieškantiems fotografams „Canon EOS R8“ siūlo 24,2 MP viso kadro jutiklį, kuris užtikrina įspūdingą detalumą ir dinaminį diapazoną, todėl tai – geras pasirinkimas Šiaurės pašvaistės reginio nuotraukoms fiksuoti.

Geriausios fotoaparato nuostatos Šiaurės pašvaistei fotografuoti

Svarbu suprasti išlaikymo greičio ir ISO nustatymų įtaką Šiaurės pašvaistės fotografavimui. Norėdami pasiekti idealių rezultatų, naudokite toliau pateiktus geriausias Mennos pateiktas fotoaparato nuostatas, skirtas Šiaurės pašvaistei įamžinti:

  • ISO: pradėkite nuo ISO 1 600 arba 3 200, bet drąsiai didinkite tiek, kiek reikia. Taip padidinamas fotoaparato jautrumas šviesai, o tai reiškia, kad juo galima užfiksuoti daugiau turimos šviesos ir išgauti ryškesnį vaizdą net ir tamsiuoju paros metu. Taip turėtų būti užtikrintas pakankamas jautrumas Šiaurės pašvaistei fotografuoti, nesukeliant pernelyg didelio iškraipymo.
  • Diafragma: norėdami maksimaliai padidinti šviesos kiekį, kiek tik leidžia objektyvo galimybės, fotografuokite kuo plačiau (mažesniu f skaičiumi), geriausiai f/4 arba mažesniu, priklausomai nuo objektyvo. Kuo didesnė diafragma, tuo mažesnis lauko gylis o tai reiškia, kad mažesnė vaizdo dalis bus sufokusuota, tačiau dėl to nesijaudinkite – žr. toliau pateiktus patarimus apie fokusavimą.
  • Išlaikymas: paprastai gerai veikia nuo 5 iki 15 sekundžių, o trumpesnė ekspozicija tinka greičiau judančioms Šiaurės pašvaistėms. Ilgesnės ekspozicijos atveju būtina naudoti trikojį, kad fotoaparatas būtų stabilus ir vaizdas nesusilietų dėl fotoaparato drebėjimo.
  • Fokusavimas: nustatykite objektyvo rankinį fokusavimą ir naudokite fotoaparato fokusavimo piko funkciją, kad patikrintumėte, kas ryšku nuotraukose, kuriose pirmame plane yra objektų ar žmonių. Norėdami užtikrinti tikslumą naudokite LCD ekraną fotoaparato gale. Taip net ir tamsoje galėsite būti tikri, kad fokusavimas bus nukreiptas į reikiamą objektą. Jei sunku tinkamai nustatyti fokusavimą, pabandykite sutelkti fokusavimą į ryškią žvaigždę.
  • RAW formatas: fotografuojant RAW formatu užtikrinama aukščiausia vaizdo kokybė, kurią galima išsamiai apdoroti vėliau.

Dirbtiniu apšvietimu apšviestas žemas pastatas Kirkjufellio papėdėje, virš kurio danguje žaliomis juostomis švyti Šiaurės pašvaistė, o už jos kyla kalnas. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“, naudojant objektyvą „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“. © Menna Hossam

Dėl ilgai išlaikomos ekspozicijos Mennos nuotraukoje užfiksuotas natūralus ir dirbtinis apšvietimas dramatiškoje scenoje. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 14–35 mm F4L IS USM“, nuostatos: 22 mm, 13 sek., f/4 and ISO 2 000. © Menna Hossam

Dažniausiai pasitaikančių Šiaurės pašvaistės fotografavimo iššūkių įveikimas

Fotografuojant Šiaurės pašvaistę kyla įvairių iššūkių. Remdamiesi Mennos patirtimi, pateikiame keletą patarimų, padėsiančių susidoroti su šiais iššūkiais ir pasiekti puikių rezultatų.

  • Fotoaparato drebėjimas: ilgos ekspozicijos metu fotoaparato drebėjimas gali sulieti vaizdą. Esant vėjuotam orui, ant trikojo padėkite akmenų arba smėliu pripildytą maišą. Norėdami sumažinti vibraciją, užraktą paleisti galite nuotoliniu būdu, naudodami laidinį paleidiklį arba „Canon Camera Connect“ programėlę.
  • Fokusavimas tamsoje: naudokite rankinį fokusavimą ir, jei įmanoma, fokusuokite į toliau esančią šviesą arba paprašykite, kad kas nors pašviestų žibintuvėliu ir padėtų sufokusuoti.
  • Pirmo plano objektų ir Šiaurės pašvaistės subalansavimas: Šiaurės pašvaistės nuotraukoms, kuriose yra žmonių ar objektų, naudokite švelnų išorinį šviesos šaltinį. Dviguba ekspozicija taip pat gali būti kūrybiškas sprendimas, padedantis subalansuoti Šiaurės pašvaistę ir pirmame plane matomą objektą.

Menna teigia, kad į kompoziciją įtraukus žmogų, į fotografiją žiūrintys asmenys randa atskaitos tašką, padedantį suvokti Šiaurės pašvaistės mastą.

Jei tai darote, Menna rekomenduoja objektą apšviesti švelniu šviesos šaltiniu, kad jis būtų subtiliai apšviestas ir nesumažėtų Šiaurės pašvaistės spindesys. „Turėjau draugę, kuri laikė žibintuvėlį, kad galėčiau ją sufokusuoti", – apie savo objektą pasakoja Menna. Ji priduria, kad fotografuojamiems asmenims taip pat reikėtų pasirinkti patogią stovėjimo padėtį, nes „jie turės stovėti labai ramiai, kad judesiai nesusilietų, todėl paprastai siūlau stovėti susikišus rankas į kišenes.“

Žinoma, jei neįmanoma visiškai išvengti judesio susiliejimo, galbūt galima sukurti ką nors abstraktesnio. Pavyzdžiui, jei žmogus judina rankas, judesiai gali būti tikslingesni ir tapti kūrybinės vizijos dalimi. Jei objektams judinant rankas naudojate rekomenduojamus nustatymus, fotoaparatas užfiksuos silpnus judesių pėdsakus ar neryškius susiliejimus, suteikiant nežemišką ir beveik tapybišką efektą.

Fotografuojant Šiaurės pašvaistę reikia būti greitiems. Kaip sako Menna, „ji gali išnykti akimirksniu.“

Tamsiame žvaigždėtame danguje virš didelio snieguoto kalno su aiškiai išsiskiriančiomis daugiasluoksnėmis uolienomis matyti ryškiai žalia vertikali juosta. Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“, naudojant objektyvą „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“. © Menna Hossam

Menna iš karto suprato, kad Kirkjufelas bus puikus fonas Šiaurės pašvaistei įamžinti. Ji teigia, kad kalnas išsiskiria savita kūgio formos viršūne, todėl jis išsiskiria taip, kaip niekas kitas. „Tai buvo gamtos ir fantazijos susitikimas, – sako ji, – jaučiausi tarsi epinės scenos dalis.“ Fotografuota fotoaparatu „Canon EOS R5“ su objektyvu „Canon RF 14–35 mm F4L IS USM“, nuostatos: 19 mm, 13 sek., f/4 ir ISO 2 000. © Menna Hossam

Patarimai, padėsiantys nuotraukos redagavimo metu patobulinti Šiaurės pašvaistės nuotraukas

Nuotraukos apdorojimui Menna atliko minimalų jos redagavimą. Ji išryškino ryškesnius taškus, sumažino šešėlius ir pakoregavo vibraciją, kad paryškintų Šiaurės pašvaistės ir kraštovaizdžio spalvas. Fotografuojant RAW formatu galima lanksčiau koreguoti ekspoziciją, spalvas ir kontrastą, o tai padeda užfiksuoti visą Šiaurės pašvaistės ir kitų ekstremalių gamtos reiškinių, pavyzdžiui, ugnikalnių, poveikį.

Visi „Canon“ EOS R sistemos beveidrodiniai fotoaparatai palaiko fotografavimą RAW formatu, o tai labai svarbu norint lanksčiai apdorojimo metu redaguoti užfiksuotas nuotraukas. RAW failuose išsaugomi visi jutiklio užfiksuoti vaizdo duomenys, todėl galite geriau reguliuoti ekspoziciją, spalvų balansą ir užtikrinti iškraipymų mažinimą, o tai yra svarbiausi Šiaurės pašvaistės fotografavimo sudėtingomis apšvietimo sąlygomis veiksniai.

Norint patobulinti nuotraukas po fotografavimo, „Canon“ programinė įranga „Digital Photo Professional“ (DPP) siūlo patikimus RAW redagavimui pritaikytus įrankius, įskaitant pažangų iškraipymų mažinimą, paryškinimų atkūrimą ir smulkų spalvų koregavimą. Peržiūrėkite mūsų patarimus ir rekomendacijas, padėsiančias redaguoti RAW vaizdus ir išgauti geriausius kadrus.

Norėdami atgaivinti savo nuotraukas, galite atsispausdinti naktinio dangaus nuotraukas. „Canon EOS R5“ 45 MP vaizdai leidžia daryti aukštos kokybės spaudinius, kuriuose matyti smulkios detalės, tikroviškos spalvos ir puikus kontrastas, todėl jis idealiai tinka didelio formato spaudiniams, kurie į fotografiją žiūrinčius asmenis tiesiog įtraukia į nuotraukoje matomą vaizdą. „Canon EOS R8“ 24,2 MP vaizdų užtenka A2 formato nuotraukoms spausdinti, o jų ryškumas ir gylis leidžia įspūdingai tikroviškai perteikti Šiaurės pašvaistės grožį.

Geriausių rezultatų pasieksite naudodami aukštos kokybės fotopopierių, pavyzdžiui, „Canon Pro Platinum“ arba „Pro Luster“, kuriuo išryškinamas spalvų gylis ir ryškumas, todėl popieriuje atgims eterinis Šiaurės pašvaistės spindesys ir užtikrinsite ne tik Šiaurės pašvaistės grožį, bet ir išliekamąją spausdinio kokybę, nesvarbu, ar tai būtų meniniai spaudiniai, ar dideli stendai.

Laikydamiesi šių patarimų ir nustatymų, būsite gerai pasirengę užfiksuoti Šiaurės pašvaistę ir sukurti nuostabias jos nuotraukas, kuriomis galėsite dalytis ir jas spausdinti.

Mabinty Taylor-Kamara

Susiję produktai

Susiję straipsniai

7 patarimai, kaip fotografuoti prietemoje

Susipažinkite su pagrindiniais metodais, kaip nufotografuoti ryškias nuotraukas esant silpnam apšvietimui, ir su geriausiu „Canon“ rinkiniu fotografavimui prietemoje.

Pagrindiniai kraštovaizdžių patarimai

Susipažinkite su fotografavimo metodais, kurie padės pasiekti naują kraštovaizdžių fotografijos lygį.

Nakties dangaus fotografija

Svarbiausi žvaigždžių fotografavimo naktį metodai, įskaitant laiko slinkties režimą ir žvaigždžių rėžių vaizdus.

Patarimai, kaip fotografuoti ekstremaliomis oro sąlygomis

Nuo įrangos apsaugos iki rūpinimosi savimi – čia rasite svarbiausius patarimus ir gudrybes norintiems įvaldyti fotografiją ekstremaliomis oro sąlygomis.