„Prieš panerdamas į makrofotografiją, aš tikrai nebuvau didelis vabzdžių mėgėjas“, sako prancūzų fotografas Pierre‘as Anquetas. „Bet dabar manau, kad pažvelgus iš arčiau jie yra labai gražūs.“
„Pradėjau fotografuoti kraštovaizdžius ir portretus, bet pamačiau amerikiečių makrofotografo Thomaso Shahano vaizdo įrašą ir viskas: makrofotografiją tiesiog pamilau“, sakė jis.
Neįtikėtinos stambaus plano nuotraukos gali atrodyti patyrusių ir brangiausią įrangą turinčių fotografų sritis, bet, tiesą sakant, jas įmanoma padaryti turint įvairų biudžetą. Prieš įsigydami specialų makroobjektyvą galite paeksperimentuoti su stambaus plano fokusavimu naudodami savo rinkinio objektyvą.
MAKROFOTOGRAFIJA
Atraskite slaptą vabzdžių pasaulį
1. Kūrybiškai fotografuokite iš arti naudodami rinkinio objektyvą
Nors tikras makroobjektyvas gali stulbinamai padidinti vaizdą, standartinis artinantis objektyvas gali pakankamai arti sufokusuoti, kad gautumėte įspūdingą stambesnio vabzdžio kadrą.
„Šiems kadrams atradau maldininkų rūšį Empusa“, paaiškino Pierre‘as. „Šis vabzdys yra maždaug 3–4 cm ilgio, todėl galėjau užpildyti visą kadrą objektyvu „Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM“. Sunkiausia buvo pakankamai priartėti prie vabzdžio fotografuojant – rekomenduočiau anksti atsikelti, nes švintant jie yra mažiau aktyvūs.“
Objektyvai „EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM“ ir „EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM“ turi integruotas makrofotografijos žiedines blykstes, kurios suteikia įdomų ir menišką apšvietimą, dabar prieinamą ne tik profesionalams, bet ir pradedantiesiems.
Neskaitant automatinio fokusavimo, Pierre‘as naudoja ir kitą būdą maksimaliam padidinimui pasiekti – jis nustato didžiausią objektyvo židinio nuotolį, perjungia rankinį fokusavimą ir suka fokusavimo žiedą iki jo mažiausio fokusavimo atstumo, tada švelniai pajudina fotoaparatą pirmyn ir atgal, kad ryškiai sufokusuotų savo objektą.
Pierre'as fotografuoja be trikojo, bet jis praverstų makrofotografijai, nes bet koks fotoaparato virpėjimas jaučiamas stipriau. „Jis yra per didelis ir trukdo. „18–55 mm objektyvas puikiai tinka fotografuojant be trikojo, nes yra labai mažas ir turi labai naudingą vaizdo stabilizatorių.“
2. Tikroviškas dydis su makroobjektyvu
Kompaktiškas, tobulai ryškus objektyvas, kaip antai „Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM“, gali tapti puikiu pirmuoju žingsniu į makrofotografijos pasaulį. Nustačius mažiausią fokusavimo atstumą, jis tikroviškai padidina (1 k.), todėl fotoaparato jutiklyje sufokusuotos detalės yra to paties dydžio kaip tikrovėje.
Fotografuojant stambiu planu verta prisiminti, kad lauko gylis yra itin mažas. Naudodami mažesnį diafragmos nustatymą, pvz., f/11 ir f/16, lauko gylį padidinsite, bet kartu sumažinsite ir šviesos kiekį. Atitinkamai pailgės išlaikymas, todėl sujudėjus fotoaparatui arba objektui vaizdas gali išsilieti.
Šiai problemai išspręsti galite padidinti ISO, kad būtų mažesnė ekspozicijos trukmė. „Naudodamas „EOS 90D“ galiu be jokių problemų rinktis iki ISO2000. Bet reikia tinkamos vaizdo ekspozicijos – jei vėliau bandysite padidinti ją su programine įranga, vaizdas bus labai nešvarus.“
Populiarus makrofotografų naudojamas metodas lauko gyliui padidinti yra fokusavimo sluoksniai. Tuo tikslu padaroma serija vienodų vaizdų ir rankomis kiekvienam jų paslenkama fokusavimo padėtis. Sufokusuotos kiekvieno vaizdo sritys tada gali būti sujungtos programinėje įrangoje, kad būtų sukurta ryškesnė nuotrauka.
„Canon EOS 90D“ turi integruotą fokusavimo diapazono funkciją, kuri gali automatiškai padaryti kadrus fokusavimo sluoksniams programoje „Canon Digital Photo Professional“. „Pasitreniravus visa tai lengva“, aiškina Pierre‘as. „Pasirenku nepertraukiamo fotografavimo režimą, rankomis nustatau fokusavimą į artimiausią objekto dalį ir tada fotografuodamas kadrų seriją lėtai priartinu fotoaparatą prie vabzdžio“.
3. Didesnis už tikrovę dydis su specialiais objektyvais
Tikslus fokusavimas ypač svarbus dirbant su ypač dideliu, pvz., 5 k., didinimu, nes atitinkamai padidėja ir klaidos. Siekdamas užtikrinti tikslumą, kai fotografuoja vabzdžius, Pierre‘as stebi vaizdą naudodamas didelį galinį fotoaparato „Canon EOS 90D“ ekraną. „Galiu rankomis priartinti ir tiksliai matyti, kas yra sufokusuota“, sako jis. „Visų pirma pasuku žiedą ant objektyvo, kad nustatyčiau padidinimą, tada priartėju prie objekto, o tada pažiūriu ekrane, kad jis būtų tobulai sufokusuotas ir nufotografuoju.“
Pirmuosius makrofotografijos kadrus galite padaryti fotografuodami daiktus namuose: tai gali būti kilimo raštas ar naminis augalas ant palangės, o tada galėsite pradėti kurti įmantrias vabzdžių nuotraukas.
Autorius: Marcus Hawkins
Susiję produktai
-
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R
Viso kadro beveidrodinis fotoaparatas, atveriantis naujų kūrybinių galimybių fotografams ir operatoriams. -
Beveidrodiniai fotoaparatai
EOS R6
Nesvarbu ką fotografuojate ir kaip – su EOS R6 patirsite tokias kūrybines galimybes, kurios anksčiau atrodė neįmanomos. -
Makroobjektyvas
RF 100mm F2.8L Macro IS USM
Profesionalų lygio makroobjektyvas „RF 100mm F2.8L MACRO IS USM“ tobulai tinka fotografuojant rankose laikomu fotoaparatu 1,4 k. padidintus realaus dydžio vaizdus ir kuriant pribloškiamus L serijos kokybės portretus.
Susiję straipsniai
-
MAKROFOTOGRAFIJA
Pasinerkite į detales su makrofotografija
Keturi išradingi patarimai, kaip žengti pirmuosius makrofotografijos žingsnius naudojant įprastus daiktus įspūdingoms nuotraukoms kurti.
-
MAKROFOTOGRAFIJA
Geriausias rinkinys makrofotografijos pradedantiesiems
Pasirinkite fotoaparatus, objektyvus ir priedus detalioms makronuotraukoms.
-
MAKROFOTOGRAFIJA
Makrofotografijos patarimai
Makrofotografija paprastai – atraskite geriausią rinkinį, patarimų ir metodų.
-
MAKROFOTOGRAFIJA
Gaukite neįtikėtinas bičių makronuotraukas
Kaip užfiksuoti puikius mažų greitai judančių vabzdžių makrokadrus.