Dieną – turistų gidas, vakare – šviesos pėdsakų fotografas Piotras Skrzypiecas, žinodamas nuostabiai gražias vietas ir pasinaudodamas ilgo išlaikymo technikomis, kuria stulbinamas kraštovaizdžio fotografijas Slovėnijoje ir kitur. Tad nekeista, kad jis tapo „Canon“ įžanginio Raudonosios linijos iššūkio nugalėtoju.
Šio fotografijos konkurso užduotimi – „šviesa tamsoje“ – siekta pagilinti mėgėjų fotografų įgūdžius. Trys Piotro nuotraukos pateko į teisėjų galutinį tinkamiausių fotoaparatų sąrašą, o jo mįslinga rūko gaubiamo viaduko nuotrauka išrinkta viso konkurso nugalėtoja.
Naudodamasis ilgesniu išlaikymu Piotras pavertė ryškią važiuojančių automobilių priekinių žibintų šviesą vingiuojančiais spalvos ruožais. Ilgas išlaikymas – tai fotografavimas nustačius lėtą užrakto greitį, jis gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių valandų, todėl judantys objektai suliejami. Šiai technikai nereikia specialaus fotoaparato ar objektyvo, o rezultatai būna įspūdingi. Naudojant ilgą išlaikymą galima ne tik sulieti judesį, bet ir įleisti daugiau šviesos į fotoaparatą, o ISO sumažinti, todėl vaizdo kokybė pagerėja.
Čia Piotras aptaria kitose savo nuotraukose esančias vietoves ir pataria, kaip padaryti panašias šviesų pėdsakų fotografijas.
Judėjimo fotografavimas naudojant ilgą išlaikymą – Raudonosios linijos iššūkio nugalėtojo patarimai
1. Nefotografuokite naktį
Prietema daug tinkamesnė šviesos pėdsakų nuotraukoms nei tamsi naktis – dangus bus tamsus, bet spalvos dar bus matyti ir atrodys įdomiai. Jei viskas juoda ir neryšku, nuotraukos atmosfera gali būti labai sunki, todėl pradėkite fotografuoti tada, kai aplink pakanka šviesos pastatams, kalvoms ir kitoms peizažo dalims užfiksuoti. „Svarbiausia tos 20 paskutinių „mėlynosios valandos“ minučių“, – sako Piotras. – O vėliau šešėliai jau bus per tamsūs, šviesos per ryškios, ir nebepavyks sukurti darnios nuotraukos.“
2. Išstudijuokite
Regis, tai savaime suprantama, tačiau turite įsitikinti, kad jūsų pasirinktas kelias matomas tuo metų laiku, kuriuo norite fotografuoti. Vieta gali gerai atrodyti žiemą, bet vasarą gražiausią vaizdą gali užstoti medžiai.
„Rengiantis fotografuoti, visada verta ieškoti iškilios vietos, nuo kurios aiškiai matysite kelią, – pataria Piotras. – Prieš kelerius metus buvau grįžęs į šią vietą vidurvasarį. Nors naktį buvo galima įžiūrėti šviesos ruožų brėžiamą kelio širdies formą, kelią užstojo vynuogynas, todėl vaizdas buvo neaiškus. Per tą laiką daug kas buvo pakeista. Pastatyta nauja platforma fotografams, kurioje pakanka vietos bent 10-čiai trikojų. Be to, iškirstas priekiniame fone augęs vynuogynas, tad daili kelio forma dabar matyti geriau.“
3. Planuokite kompoziciją
Nors fotografuosite nakčiai ateinant, nustatykite dienos režimą, kad turėtumėte daug laiko kadrui nustatyti. „Jei norite padaryti gerą nuotrauką, turite pagalvoti apie foną ir priekinį planą, ir kaip užpildyti šiuos plotus, – pataria Piotras. –
Taip pat pravartu pažiūrėti į eismo trasą kaip į vedančią liniją – ji kreipia žvilgsnį nuo priekinio plano į foną. Geriausiai tai pasiseka pavykus rasti S formos kelią, vingiuojantį per peizažą, pavyzdžiui, į bažnyčią ar kalną, ar kitą aiškiai pritraukiantį dėmesį tašką.“
4. Pasirūpinkite, kad nuotraukos būtų ryškios
Norėdami, kad nejudamos jūsų nuotraukos dalys galutiniame kadre būtų ryškios, turite užfiksuoti fotoaparatą ant trikojo reikiamoje padėtyje ir stengtis neliesti jo ekspozicijos metu. Paprasčiausiai naudoju fotoaparato automatinį dviejų sekundžių laikmatį, – aiškina Piotras. – Tik peržiūriu kompoziciją, nuspaudžiu mygtuką ir po dviejų sekundžių įsijungia išlaikymas.“
„Canon“ beveidrodiniuose ir DSLR fotoaparatuose yra automatinio išlaikymo funkcija. Kai Piotras fotografuoja su DSLR fotoaparatais, turinčiais šią funkciją, taip pat naudoja veidrodžio užrakinimo funkciją. Aktyvinta ji užrakina veidrodį, kad jis nekliudytų, ir vėlina ekspozicijos pradžią, sumažindama bet kokių vibracijų tikimybę aparato viduje, kad jos nesugadintų vaizdo ryškumo. „Tačiau su beveidrodiniais fotoaparatais tokių problemų nekyla, – sako Piotras, – nes čia nėra veidrodžio!“
5. Fotografuokite dar ilgiau
Labai svarbu galimybė valdyti ekspozicijos trukmę. Visi EOS fotoaparatai – nuo „Canon EOS 4000D“ iki „Canon EOS 5D Mark IV“ – suteikia galimybę įrašyti iki 30 sekundžių trukmės išlaikymą. Pirmenybės užraktui (Tv) režimas jums leidžia nustatyti tikslų išlaikymo laiką (užrakto greitį), o fotoaparatas automatiškai koreguoja diafragmą. Galite nustatyti savo ISO pagal vaizdą.
Fotografuodami rankiniu (M) režimu, taip pat galite valdyti diafragmą ir pasiekti tobulo ryškumo lygį. Kad galėtumėte dar tiksliau pritaikyti savo nuostatas, naudokitės „Canon“ viso kadro beveidrodiniuose fotoaparatuose, kaip antai „Canon EOS RP“, esančiu Lanksčios vertės (Fv) režimu. Iš esmės tai visiškai automatinis režimas, leidžiantis bet kada valdyti užrakto greitį, diafragmą ir (arba) ISO.
Naudodami ilgesnį nei 30 sekundžių išlaikymą, turėsite naudoti Lemputės režimą. Kai kurių EOS fotoaparatų režimų ratuke yra „B“ parinktis, tačiau kituose reikia pasirinkti rankinį režimą ir pasukti už 30 sekundžių užrakto greičio parinkties.
6. Ekspozicijos nustatymas
Žinoma, jei norite, kad automobilių šviesos nuotraukoje būtų kaip ilgi, vingiuoti dryžiai, reikalingas, palyginti, ilgas išlaikymas, bet tiksli jo trukmė nebūna vienoda. „Viskas priklauso nuo kelio pobūdžio ir eismo intensyvumo, – paaiškina Piotras. – Paprastai greitkelyje nereikia 30 sekundžių išlaikymo, nes ten daug automobilių ir daug šviesų dryžių. Tačiau yra ramesnių vietų, ir jose tinka tik labai ilgas išlaikymas.
Visada stengiuosi naudoti f/8 arba f/11 diafragmą. Paprastai netinka platesnė nei f/8 diafragma, nes kai kurios kadro dalys gali būti neryškios. Jei padidinote ISO, pavyzdžiui, iki ISO800 – gerai. Jei nuotrauka per daug triukšminga, galėsite tai sutvarkyti redaguodami ją. Naujausiuose fotoaparatuose, kaip antai „Canon EOS R5“, kurį gavau kaip prizą, ISO800 visiškai nejuntamas – nuotraukoje nematau jokio triukšmo, jei naudoju šį parametrą.“ „EOS R5“ aparato ISO diapazonas yra ISO 100–51 200, tad ISO800 yra gana žemas jautrumas, ir jį naudojant prieblandoje gaunama puiki vaizdo kokybė.
7. Pasirinkite tinkamą rinkinį
Nebūtina naudoti L serijos profesionalių objektyvų, kad nufotografuotumei šviesų pėdsakus kaip profesionalas. Kompaktišką, lengvą objektyvą, kaip antai „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ arba „RF 35mm F1.8 Macro IS STM“, lengviau nešiotis, bet jo pavyks padaryti ryškioms, aiškioms nuotraukoms.
„Kad pavyktų aiški nuotrauka, dažniausiai naudosite mažą diafragmą, todėl nebūtinai reikia objektyvo su greita didžiausia diafragma, kaip antai f/1.8 arba f/2.8, – sako Piotras. – Visada naudoju priartinančius objektyvus, nes jie teikia daugiau galimybių kadruoti vaizdą, tačiau iš tiesų objektyvo pasirinkimas ne taip svarbu, kaip kiti aspektai, kaip antai, naudojamas trikojis ir eismo intensyvumas. Tiesiog vaizdas turi būti ryškus, ir viskas!“
Tai štai. Fotografuojant šviesų pėdsakus galima puikiai išmokti valdyti išlaikymą ir fotografijoje įamžinti tokius dalykus, kurie nematomi plika akimi. Ir visai nereikia sudėtingos fotoaparato įrangos, bet rezultatai gali būti įspūdingi – paklauskite Piotro!
Apsilankykite mūsų Raudonosios linijos iššūkio centre ir pamatysite temų sąrašą bei rasite daugiau profesionalų patarimų.
Autorius: Marcus Hawkins
Susiję gaminiai
-
EOS R6
Nesvarbu ką fotografuojate ir kaip – su EOS R6 patirsite tokias kūrybines galimybes, kurios anksčiau atrodė neįmanomos. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Puikus kasdienis objektyvas viso kadro beveidrodinį fotoaparatą naudojantiems fotoentuziastams. RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM, kurį yra paprasta naudoti, yra lengvas, kompaktiškas ir pasirengęs suteikti jūsų fotografijoms visai kitą lygį. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Greitai veikiančios diafragmos 35mm f/1.8 MACRO makroobjektyvas yra skirtas plataus kampo perspektyvai, fokusavimui iš arti ir hibridiniam IS. -
EOS 5D Mark IV
Kad ir ką fotografuotumėte, galite būti ramūs, kad gausite bekompromisę vaizdo kokybę ir kruopštų profesinį veikimą. -
EF 24-105mm f/4L IS II USM
Šis objektyvas yra mėgstamas norinčiųjų su savimi nešiotis tik vieną objektyvą bei užtikrina išskirtinę vaizdo kokybę ir pažangų vaizdo stabilizavimą. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktiškas ir lengvas 24 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvas idealiai tinka kraštovaizdžiams ir interjerams fotografuoti bei vaizdo tinklaraščiams kurti, be to, juo užfiksuojami ir puikūs makrofotografijos kadrai.