NAKTIES FOTOGRAFIJA

Mėnulio fotografavimo patarimai: kaip fotografuoti nepaprastai įspūdingus naktinio dangaus vaizdus

Vadovaukitės šiuo nuosekliu vadovu apie kūrybingą mėnulio fotografiją ir netrukus galėsite fotografuoti nesenstančius Žemės dangiškojo bendrakeleivio vaizdus.
Stambiu planu nufotografuotas mėnulis, jo matomas tik ketvirtadalis; nuotrauką fotoaparatu „Canon EOS R8“ padarė astrofotografė Mara Leite.

Mėnulis visada buvo jaudinantis fotografijų objektas visame pasaulyje, ypač tomis retomis naktimis, kai jis pasirodo kaip supermėnulis ar netgi kruvinasis mėnulis. Tačiau tinkamai jį nufotografuoti gali būti sudėtinga. Gali būti sunku fotografuoti taip toli esantį ryškų objektą silpnoje šviesoje ir sunku nustatyti kadrą bei sufokusuoti naudojant ilgą židinio nuotolį. Tačiau turint tinkamą fotografijos rinkinį ir pasirinkus reikiamas ekspozicijos nuostatas bei kruopščiai planuojant prieš išsiruošiant fotografuoti, galima sukurti nuostabiai detalias mėnulio nuotraukas ir įspūdingos atmosferos mėnesienos kraštovaizdį. Čia mes dalinamės visa informacija, kurios reikia norint fotografuoti mėnulį, ekspertų patarimais apie nuostatas ir rinkinį, taip pat astrofotografės Maros Leite gudrybėmis, kaip užfiksuoti geriausius mėnulio vaizdus.

1. Supraskite Mėnulį

Pusmėnulio skiltelė, matoma tarp dviejų bažnyčios bokštų, nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“.

„Skirtingoms Mėnulio fazėms sekti galima naudoti programėles arba svetaines“, – sako Mara, apdovanojimais įvertinta kraštovaizdžio fotografė ir astrofotografė. – Jose galima sužinoti mėnulio kilimo ir leidimosi laikus visame pasaulyje.“ Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“; nuostatos: 100 mm, 1/5 sek., f/6,3 ir ISO 1250. © Mara Leite

Ant šakos kabančių lapų siluetas, nufotografuotas neryškios pilnaties fone fotoaparatu „Canon EOS R10“.

„Konkrečios programos netgi gali stebėti Mėnulio judėjimą danguje ir apskaičiuoti, kokio dydžio atrodys mėnulis, palyginti su jūsų objektu,“ – sako Mara. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/320 sek., f/9 ir ISO 1250. © Mara Leite

Mėnulis apskrieja Žemę per 27,322 paros. Šis ciklas yra padalintas į fazes: jaunatis, priešpilnis, pilnatis, delčia ir vėl jaunatis su pilnėjimo ir dilimo fazėmis tarp jų. Kiekviena fazė ne tik suteikia kitokią mėnulio perspektyvą, bet ir daro įtaką apšvietimo sąlygoms, nuo ryškiai šviečiančio pilno mėnulio iki vos matomo jauno mėnulio.

Kai kurie mėnulio kalendoriaus taškai yra tikrai ypatingi. Kai Mėnulis yra arčiau Žemės ir šis metas sutampa su pilnatimi – laiku, kai Saulė, Mėnulis ir Žemė yra susilygiavę – mes galime gėrėtis didesne pilnatimi arba supermėnuliu. Kruvinasis mėnulis, kai įprastinis supermėnulis sutampa su visišku Mėnulio užtemimu, yra dar retesnis reiškinys. Tai reiškia, kad Žemė visiškai užstoja tiesioginius saulės spindulius, kad jie nepasiektų Mėnulio, ir lieka tik nuo Žemės atmosferos atsispindėjusi šviesa, dėl kurios Mėnulis atrodo šiek tiek kruvinai raudonas.

2. Planuokite iš anksto

Pusmėnulis matyti nakties danguje už švyturio; nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“.

„Žiūrėti, koks bus oras yra būtina dėl akivaizdžių priežasčių, – sako Mara. – Skirtingai nuo lietaus ar debesuoto oro, debesys ne visada yra blogai. Jie mėnulio fotografijoms gali pridėti dramatizmo ir paslapties. Rekomenduoju patikrinti debesuotumo aprėpties procentą ir vėjo greitį orų svetainėse ar vietiniame orų prognozavimo centre.“ Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“ su objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 100 mm, 1,6 sek., f/5,6 ir ISO 6400. © Mara Leite

Virš Portugalijos vienuolyno matoma pilnatis, nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“.

„Jei įmanoma, asmeniškai nukeliauju į fotografavimo vietą prieš numatytą fotografavimo laiką, nes būtina patikrinti, ar mano regos lauke nėra kliūčių ir ar vieta bus atvira po darbo valandų“, – sako Mara. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“ su objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 325 mm, 1/320 sek., f/8 ir ISO 1600. © Mara Leite

Mėnulio fotografavimas – ne tik smagus jūsų fotoaparato valdymo įgūdžių išbandymas, bet ir įdomus būdas susipažinti su Žemės ir jos palydovo judėjimu. Mes galime daugybę metų į ateitį tiksliai pasakyti, kada mėnulis patekės, koks bus jo kelias danguje ir kur jis nusileis. Yra keletas naudingų telefono programėlių, kurios gali padėti tiksliai planuoti kampus. Apytiksliai visada galite žinoti, kad pilnas mėnulis pasirodys tiksliai priešingoje pusėje, nei nusileido saulė.

Būtinai apsvarstykite dienos laiką. Mėnulis turbūt įspūdingiausias, kai jis pirmą kartą pasirodo horizonte – tai vadinama „mėnulio pakilimu“. Be to, jei fotografuojate supermėnulį, fotografavimas gali būti ypač įspūdingas. Šviesa turi jus pasiekti keliaudama šonu pro Žemės atmosferą, todėl mėnulis tampa šiltai rausvas. Tai pat šią akimirką mėnulis atrodo didžiausias, nors tai yra iliuzija – dydis išlieka vienodas visą naktį, bet atmosferos linkis suveikia tarsi didinamasis stiklas.

Taip pat svarbu patikrinti orų prognozę prieš išsiruošiant. Kai giedra, užtikrinamas optimalus matomumas. Peržiūrėkite vietas, kuriose galėsite gerai matyti, kas vyksta, ir įtraukite vizualinį susidomėjimą keliantį objektą, pvz., patrauklią miesto panoramą, tačiau šis objektas neturi blaškyti dėmesio. Įsitikinkite, kad jūsų rinkinys sukomplektuotas. Tai reiškia, kad akumuliatoriai pilnai įkrauti ir viskas supakuota. Mėnulis juda greitai, todėl jūs nenorėsite bėgti namo, jei kažką pamiršite, nes nepavyks užfiksuoti kadro!

3. Mėnulio fotografavimo nustatymai

Mėnulį fotografuojantis ir savo „Canon EOS RP“ sukiojamą ekraną reguliuojantis asmuo.

Fotografuojant tokį ryškų objektą tamsoje, gali kilti sunkumų su ekspozicija, todėl pabandykite ją nustatyti rankomis.

„Canon EOS RP“ ekranas, kuriame rodomi piko funkcijos nustatymai.

Jeigu nepavyksta sufokusuoti Mėnulio, pabandykite fokusuoti rankiniu būdu. Naudokite režimą „Live View“ ir įjunkite fokusavimo piko funkciją, kad užtikrintumėte detalių ryškumą.

Fotografuojant mėnulį, automatinės ekspozicijos režimai gali nenuosekliai veikti, todėl geriausia naudoti rankinę ekspoziciją. Iš esmės į Mėnulį patenkančių Saulės spindulių intensyvumas lieka vienodas, todėl galime vadovautis paprasta ekspozicijos taisykle – „mėnulio 11“. Nustatykite f/11 diafragmą ir pritaikykite išlaikymą atvirkščiai ISO reikšmei, t. y. ISO 100 naudotume 1/100 sek., ISO 200 jis būtų 1/200 sek. ir taip toliau. Tačiau tai žinoma nėra iškalta akmenyje – atsispirdami nuo šių reikšmių išlaikymą ir diafragmą galite keisti, kol vaizdas atrodys tinkamai.

4. Geriausias rinkinys mėnulio fotografijai

Pusmėnulio skiltelė kyšo iš už lempos stulpo; nufotografuota naudojant objektyvą „Canon RF 24-105mm F4-7,1 IS STM“.

„Canon EOS R10“ pasižymi -4 EV fokusavimu prieblandoje, todėl galite tiksliai sufokusuoti esant silpnam apšvietimui. Sujunkite jį su nebrangiu, tačiau veiksmingu objektyvu „RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, kad užfiksuotumėte gražias mėnulio nuotraukas. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R10“ su objektyvu „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, nuostatos: 105 mm, 1/5 sek., f/7,1 ir ISO 800. © Mara Leite

Danguje matomas pirmasis mėnulio ketvirtis, nufotografuota su objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“.

„Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ turi 5,5 padalų optinį vaizdo stabilizatorių, todėl yra puikus objektyvas mėnulio fotografijai, nes jis suteikia didesnį stabilumą, kai fotografuojama laikant fotoaparatą rankose – tai puikiai tinka tiems kadrams, kai neturite daug laiko trikojui pastatyti. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“ su objektyvu „Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“, nuostatos: 400 mm, 1/200 sek., f/8 ir ISO 1000. © Mara Leite

Ilgas objektyvas yra būtinas fotografuojant mėnulį stambiu planu, bet jei tik pradedate fotografuoti, neverta dėl to jaudintis. Nebūtina turėti greitą ir brangų objektyvą, nes Mėnulis yra toks ryškus, kad nereikia plačiausios diafragmos, kurią turi patys geriausi ilgi objektyvai. Gali tikti net standartinis kintamo židinio nuotolio objektyvas, pvz., „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“ arba „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“ – galbūt su juo nepavyks užpildyti viso kadro, bet vaizdą visada galima vėliau apkirpti. Būtent tokiais atvejais savo vertę puikiai atskleidžia EOS R sistemos fotoaparatai, pasižymintys didele raiška. Viso kadro „Canon EOS R8“ užtikrina nepriekaištingai aiškų vaizdą net ir prietemoje, o APS-C jutikliai, įdiegti „Canon EOS R10“ ir „EOS R50“, suteikia objektyvams siauresnį regos lauką, todėl platesniais objektyvais galima užfiksuoti toliau esančius objektus.

5. Priartėkite

Iš arti nufotografuotas Mėnulis, kuriame matosi jo paviršiaus ypatybės ir detalės.

Pilnėjantis arba dylantis mėnulis (kai matomi maždaug du trečdaliai) – puikus laikas paviršiaus detalėms fiksuoti. Nufotografuota su „Canon EOS RP“ ir objektyvu „Canon RF 800mm F11 IS STM“ bei ilgintuvu „RF 2x“, nuostatos: 1600 mm, 1/50 sek., f/22 ir ISO 100.

Nors pilnatis ir yra kerinti, tai nėra tinkamiausias laikas fotografuoti Mėnulio paviršiaus ypatumus, pvz., jo kraterius. Panašiai, kaip fotoaparato iškylančioji blykstė apšviečia veidą, iš priekio krentanti Saulės šviesa panaikina Mėnulio šešėlius. Visomis kitomis fazėmis Saulės šviesa yra nukreipta labiau iš šono, todėl šviesa ir šešėliai labiau išryškina Mėnulio kraštovaizdžio kontūrus ir detales. Puikiame fotografuoti stambiu planu skirtame objektyve „RF 100-400mm F5.6-8 IS USM“ dera ilgas kintamo židinio nuotolio teleobjektyvas ir vaizdo stabilizavimas. Be to, jei norite išties užpildyti kadrą, pasirinkite labai ilgą objektyvą, pvz., „RF 600mm F11 IS STM“. Mėnuliui fotografuoti idealiai tinka f/11 diafragma, nes ji atitinka „mėnulio 11“ ekspozicijos taisyklę. Jei norite išplėsti objektyvų aprėptį, gali praversti objektyvų ilgintuvai, pvz., ilgintuvas „RF 1.4x“ ir ilgintuvas „RF 2x“.

6. Gaukite platesnį vaizdą

Mėnulis ryškiai šviečia tamsiame danguje, virš naktinio upės, tilto ir valčių su miesto peizažu už jų vaizdo.

Ieškodama naujų vietų, Mara naudoja internetinius žemėlapius ir socialinius tinklus, kad tyrinėdama rastų įdomius objektus ir pirmuosius planus fotografuojamose vietose. „Gali būti naudinga paklausti ir vietos gyventojų“, – sako ji. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“ su objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“, nuostatos: 19 mm, 20 sek., f/22 ir ISO 640. © Mara Leite

Aukštai danguje virš šviesių oranžinių debesų ir vandens telkinio matomas mėnulis, nufotografuotas kylant saulei fotoaparatu „Canon EOS R8“.

Objektyvo „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“ f/4 diafragma išlieka pastovi visame židinio nuotolio diapazone. Tai reiškia, kad kai fotografuojant mėnulį artinamas vaizdas, išlaikymas ir ISO jautrumas nesikeičia. Nufotografuota fotoaparatu „Canon EOS R8“ su objektyvu „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“, nuostatos: 17 mm, 1/500 sek., f/6,3 ir ISO 2500. © Mara Leite

Kūrybiškai eksperimentuokite naudodami platesnį objektyvą, pvz., „Canon RF 14-35mm F4L IS USM“. Tai leis jums įtraukti mėnulį į supantį kraštovaizdį. Nors dažnu atveju mėnulis kelia baimę, jei jis yra matomas atskirai, pažįstami orientyrai ar tam tikras dangaus horizontas padeda pridėti kontekstą ir leidžia sukurti įdomias kompozicijas. Tai taip pat leidžia jums žaisti su masteliu ir padaryti galingą poveikį.

Pasiekite kitą mėnulio fotografijos lygį – susipažinkite su profesionalaus fotografo Andrewso Fuseko Peterso* patarimais ir pasisemkite įkvėpimo.


Autoriai: James Paterson, Phil Hall ir Rachel Segal Hamilton

* Tik tam tikromis kalbomis.

Susiję gaminiai

  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R8

    Pereikite prie viso kadro nuotraukų bei vaizdo įrašų ir įgyvendinkite savo kūrybines ambicijas.
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R10

    Pereikite į naują fotografijos ir vaizdo kūrimo lygį naudodami beveidrodinį EOS R sistemos fotoaparatą su APS-C dydžio jutikliu.
  • Beveidrodiniai fotoaparatai

    EOS R50

    Kurkite geriausią ir žiūrimiausią turinį su šiuo EOS R neveidrodiniu fotoaparatu – nuo ryškių nuotraukų iki 4K filmų ir tiesioginių transliacijų. Viskas viename specialiai tam skirtame įrenginyje.
  • Itin plataus kampo priartinantis objektyvas

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Ypač platus „Canon“ 14–35 mm RF objektyvas pasižymi L serijos tikslumu ir juo lengva fotografuoti laikant fotoaparatą rankose, nes jis turi 5,5 padalų vaizdo stabilizatorių.
  • RF-S objektyvai

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Kintamo židinio nuotolio objektyvas (apimantis ir plačiakampio, ir teleobjektyvo padėtis) EOS R serijos APS-C formato fotoaparatams puikiai tinka kelionių, gyvosios gamtos, sporto ir gyvenimo būdo fotografijai.
  • RF objektyvai

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Puikus kasdienis objektyvas viso kadro beveidrodinį fotoaparatą naudojantiems fotoentuziastams. RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM, kurį yra paprasta naudoti, yra lengvas, kompaktiškas ir pasirengęs suteikti jūsų fotografijoms visai kitą lygį.
  • Artinantis teleobjektyvas

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Lankstus, kompaktiškas ir lengvas RF 100–400 mm pritraukiantis objektyvas, pasižymintis 5,5 padalų IS, tinka laukinės gamtos bei veiksmo fotografijai ir jos neapsunkina.
  • RF objektyvai

    RF 600mm F11 IS STM

    Taisykles laužantis ypač artinantis teleobjektyvas – jis kompaktiškas, lengvas, idealiai tinka laukiniams gyvūnams fiksuoti, kelionėse po safarį ar iš toli fotografuoti mėgstantiems fotografams.
  • DSLR skirti objektyvai

    RF 2x

    Ryškus ir universalus ilgintuvas „RF 2x“ gali papildomai 2 k. padidinti suderinamų RF teleobjektyvų ir artinančių objektyvų aprėptį.
  • Susiję straipsniai

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Nakties dangaus fotografija

    Svarbiausi žvaigždžių fotografavimo naktį metodai, įskaitant laiko slinkties režimą ir žvaigždžių rėžių vaizdus.

  • NAKTIES FOTOGRAFIJA

    Geriausia pradedantiesiems skirta įranga naktinėms nuotraukoms

    Fotoaparatai ir objektyvai žvaigždžių naktinei fotografijai.

  • FOTOGRAFIJOS PAGRINDAI

    Kaip valdyti ekspoziciją

    Pagrindiniai diafragmos, išlaikymo ir ISO nustatymai.

  • KŪRYBIŠKAS SPAUSDINIMAS

    Saulės sistemos kūrimas

    Skirkite laiko atkurti ryšius, mokytis ir žaisti su kosmoso tematikos popieriniais rankdarbiais iš „Creative Park“ kolekcijos.