Geram portretui sukurti reikia įvairių įgūdžių. Yra daug kintamųjų – reikia užtikrinti tinkamą apšvietimą, prisiartinti prie objekto ir mokėti pakankamai greitai naudotis fotoaparatu, taip pat pasirinkti tinkamiausią užduočiai technologiją. Nesvarbu, ar dėl puikaus greičio ir kokybės pasirinksite viso kadro beveidrodinį fotoaparatą, pvz., „Canon EOS R8“, ar dėl mažesnio dydžio ir svorio – APS-C beveidrodinį fotoaparatą, pvz., „EOS R50“, kiekvienas variantas turi savo pranašumų fotografuojant portretus.
Kad ir kokį fotoaparatą turite, tikimės, kad šie patarimai padės jums užfiksuoti geresnius draugų, šeimos narių, įdomių gatvėje sutiktų personažų, modelių ar net gyvūnų portretus.
Svarbiausi patarimai, kaip kurti puikius portretus
Pasirinkite tinkamą objektyvą, kad jūsų objektas išsiskirtų
Fotografuojant „Canon EOS“ fotoaparatu su keičiamaisiais objektyvais, ar tai būtų APS-C fotoaparatas, pvz., „Canon EOS R50“, „EOS R10“ arba „EOS R100“, ar viso kadro modelis, pvz., „Canon EOS R8“ ar „EOS RP“, bus lengviau išskirti objektą fone pasirinkus objektyvą su sparčia maksimalia diafragma, pvz., „Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“, „RF 35mm F1.8 IS MACRO STM“ arba „RF 50mm F1.8 STM“. Norėdami išnaudoti visas plačios diafragmos galimybes, naudokite pirmenybės diafragmai (Av) režimą arba rankinį (M) režimą ir bandykite naudoti automatinį ISO, kad būtų parinktas tinkamas išlaikymas.
50–100 mm fiksuoto židinio nuotolio objektyvai dėl mažo iškraipymo idealiai tinka portretų fotografijai ir padeda kurti nuostabius portretus. Naudojant standartinį arba plačiakampį fiksuoto židinio nuotolio objektyvą, pvz., „Canon RF 28mm F2.8 STM“ arba „RF 35mm F1.8 IS MACRO STM“, vietoje kintamo židinio nuotolio objektyvo, reikia prieiti prie objektų arčiau, todėl mažesnis objektyvas tiks labiau.
Galite naudoti ir kintamo židinio nuotolio objektyvus, pavyzdžiui, „Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM“, „RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM“ arba „RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM“, o tokie objektyvai kaip „Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM“ ar „RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM“ yra neįtikėtinai universalūs, nes suteikia galimybę kurti portretus naudojant įvairius židinio nuotolius – viskas vienu objektyvu. Susipažinus su fiksuoto nuotolio objektyvų naudojimo pagrindais, plataus priartinimo diapazono objektyvą, pvz., „Canon“ RF 24-105 F4L IS USM su vidine vaizdo stabilizacija, puikiai tinka naudoti fotografuojant iš rankų, kai galite judėti aplink objektą ir keisti židinio nuotolius, siekdami išgauti skirtingus efektus. Teleobjektyvo židinio diapazonas padeda sukurti savimeilę glostančius portretus, o didžiausias 105 mm nuotolis puikiai tinka fotografuoti veidų portretus iš arti.
Kintamo židinio nuotolio teleobjektyvas, pavyzdžiui, „Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM“ arba „RF 70-200mm F4L IS USM“, puikiai tinka natūraliems portretams kurti naudojant patogų portretui 85 mm židinio nuotolį ir priartinant bei kūrybiškai fotografuojant akis ar kitas detales.
Jei jums reikia pagalbos renkantis objektyvą, patogi „Canon“ objektyvų ieškyklės priemonė pateiks rekomendacijas pagal turimą fotoaparatą, norimą fotografuoti žanrą ir jums svarbiausias funkcijas.
Dirbkite sudėtingomis apšvietimo sąlygomis
Fotografuoti portretus naktį gali būti sudėtinga – kad pakaktų šviesos, gali tekti naudoti blykstę. Tačiau objektą supanti aplinkos šviesa gali suteikti mįslingumo, kurį norėsite išsaugoti portrete. „Canon“ viso kadro beveidrodiniais fotoaparatais, pavyzdžiui, „Canon EOS R6 Mark II“, kuris turi „Dual Pixel CMOS AF II“ fokusavimo sistemą, galima automatiškai fokusuoti iki EV -6,5, o tai dažnai suteikia galimybę fotografuoti nenaudojant blykstės net ir menkai apšviestoje aplinkoje.
Jei visgi naudojate blykstę, režimas „Naktinis portretas“, esantis daugelyje „Canon EOS“ fotoaparatų, įskaitant „Canon EOS R100“, „EOS R8“ ir „EOS RP“, palengvina jūsų užduotį pakeisdamas fotoaparato veikimą. Jis naudos integruotą blykstę arba užregistruos prie „hotshoe“ jungties pritvirtintą „Speedlite“ ir apšvies pagrindinį objektą, suteikdamas pakankamai laiko aplinkos šviesai nustatyti jūsų nuotraukos sceną. Tai atliekama naudojant lėtesnį užrakto greitį ir automatiškai reguliuojant blykstės laiko nustatymus. Pakeiskite objekto padėtį, kad jį apšviestų blykstė, o ne aplinkos šviesa, ir, siekdami geriausių rezultatų, naudokite trikojį, kad fotoaparatas kuo mažiau drebėtų.
Jei aplinka ryški, portretai gali būti pernelyg kontrastingi. Blykstė gali būti naudinga tais atvejais, kai objektas yra iš galo apšviestas stipria saulės šviesa. Prie fotoaparato kontaktinės jungties pritvirtinkite „Speedlite“, pavyzdžiui, „Canon Speedlite EL-100“, arba nustatykite, kad įmontuota blykstė suveiktų kiekvienam kadrui. Fotoaparatas stengsis išlaikyti pusiausvyrą tarp blykstės ir dienos šviesos, siekdamas nufotografuoti kur kas stipresnę nuotrauką, kurioje abu elementai – ir asmuo, ir fonas, – bus optimaliai apšviesti.
Fotografuojant portretus lauke ir tam tikrose aplinkose gali kilti iššūkių, susijusių su stipriu arba sudėtingu apšvietimu. Pažangūs fiksuoto židinio nuotolio objektyvai, pvz., „Canon RF 50mm F1.8 STM“, „RF 85mm F2 MACRO IS STM“ ir „RF 24mm F1.8 MACRO IS STM“, siūlo didesnę optinę kokybę, efektyvumą ir lankstumą fotografuojant prietemoje. Dėl platesnės diafragmos fotoaparato jutiklį pasiekia daugiau šviesos, todėl galima fotografuoti prietemoje neaukojant vaizdo kokybės – tai paranku, jei fotografuojate portretą tam tikroje aplinkoje, pavyzdžiui, menkai apšviestoje gamykloje arba menininko studijoje. Dar daugiau – platesnė diafragma taip pat leidžia nustatyti mažesnį lauko gylį, o tai padeda sukurti sklandžiai sulietą foną ir įtraukti bokeh elementų, padedančių objektui išsiskirti iš netvarkingos aplinkos.
Daugelyje objektyvų su RF tvirtinimo įtvaru naudojama pažangesnė vidinė optika ir išorinė danga, padedanti sumažinti aberaciją ir atspindžių kiekį, todėl lauke sukurti portretai bus ryškūs, šviesūs ir užfiksuos kiekvieną objekto detalę jo ar jos aplinkoje.
Galiausiai, kai naudojate automatinius arba pusiau automatinius fotografavimo režimus, pvz., pirmenybės diafragmai (Av) arba automatinio ISO, galite greitai reguliuoti nustatymus pagal kintančias arba sudėtingas apšvietimo sąlygas naudodami ekspozicijos kompensavimą. Nors skamba sudėtingai, ekspozicijos kompensavimas – tai paprasčiausias būdas pašviesinti arba patamsinti jūsų nuotraukos elementus. Tai ypač naudinga fotografuojant šviesių atspalvių odą, siekiant užtikrinti, kad objektai neatrodytų išblukę, ir fotografuojant tamsesnių atspalvių odą, kad objektai atrodytų natūraliai. Beveik visi „Canon“ fotoaparatai turi ekspozicijos kompensavimo nustatymą. Norėdami rasti šį nustatymą savo įrenginyje, žr. vadovą.
Praktikuokite autentišką fotografavimą
Daugelį „Canon“ fotoaparatų, pvz., „Canon PowerShot G1 X Mark III“, „EOS R100“ arba „EOS R8“, galima nuotoliniu būdu valdyti išmaniuoju telefonu „Wi-Fi“ ryšiu, naudojant programėlę „Canon Camera Connect“.
Kai kuriuose modeliuose ši nuotolinio valdymo funkcija pateikia tiesioginį vaizdą iš fotoaparato ir suteikia galimybę fotografuoti paliečiant telefono ekraną. Padėkite fotoaparatą ant paviršiaus, žiūrėkite vaizdą per išmanųjį telefoną ir, pasirinkę tinkamą akimirką, fotografuokite. Šis metodas padės jūsų objektui atsipalaiduoti, nes nežiūrėsite tiesiai į jį.
Norėdami nufotografuoti natūralius, autentiškus portretus, padarykite keletą kadrų prieš ir po jūsų objektui pozuojant priešais fotoaparatą. Žmonės jausis mažiau įsitempę ir labiau tikėtina, kad pavyks užfiksuoti natūralią šypseną arba vaiko išdykusį žvilgsnį spustelint užraktą tada, kai jie to nesitiki. Jei dirbate su beveidrodiniu fotoaparatu, pvz., „Canon EOS R6 Mark II“, galite naudoti elektroninį užrakto režimą ir fotografuoti tyliai. Jei jūsų fotoaparate yra nuotraukų serijos ar nepertraukiamo fotografavimo režimas, išbandykite jį. Taip pat galite naudoti priartinantį objektyvą ir fotografuoti iš toliau, kad portretai neatrodytų dirbtini ir būtų natūralesni.
Norėdami pasipraktikuoti, paprašykite, kad papozuotų šeimos nariai ar draugai. Jei norite fotografuoti nepažįstamųjų portretus, paprašykite jų leidimo – dažnai toks prašymas juos pamalonins, o jums suteiks šiek tiek laiko paruošti kadrą.
Eksperimentavimas su autoportretais padeda susipažinti su nustatymais ir kompozicijos stiliais.
Papasakokite asmens istoriją, fotografuodami jį tarp konteksto detalių
Portretai įprastoje asmens aplinkoje dažnai papasakoja daugiau, nei paprastas veido portretas. Pavyzdžiui, norėdami nufotografuoti virtuvėje dirbantį šefą arba ūkininką laukuose su besiganančiomis karvėmis, galite naudoti plačiakampį objektyvą, pvz., „Canon RF 16mm F2.8 STM“, „RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM“ arba „RF 28mm F2.8 STM“. O kodėl nenufotografavus draugo muzikanto neryškiame gitarų parduotuvės interjero fone? Pagalvokite, ką norėtumėte matyti nuotraukos fone ir kodėl. Jūsų tikslas yra nufotografuoti vizualiai stiprią nuotrauką ir įkvėpti jai prasmės, kad žiūrintysis norėtų sužinoti daugiau.
Sukurkite savo stilių socialiniuose tinkluose
Kuriant mados portretus socialiniams tinklams svarbu suprasti savo auditoriją. Suteikite nuotraukoms stilių, kuris jūsų sekėjams patraukliausias, pavyzdžiui, vintažinį ar modernų. Tokiose situacijose geriausias jūsų draugas yra natūralus apšvietimas, suteikiantis objektams švelnaus ir malonaus švytėjimo. Rinkitės „auksinę valandą“ vos patekėjus saulei arba prieš jai leidžiantis ir raskite natūraliai atrodančią pozą. Svarbu, kad pasimatytų jūsų asmenybė, todėl leiskite savo stiliui papasakoti, kas esate ir koks yra jūsų mados pojūtis.
Vyraujant tokioms tendencijoms kaip „dienos drabužis“ (#OOTD), svarbiausios yra smulkios detalės. Įsitikinkite, kad drabužiai yra švarūs ir išlyginti, o aksesuarai tinkami. Foną rinkitės protingai: jis turėtų papildyti jūsų aprangą, o ne konkuruoti su ja.
Labai svarbus ir redagavimo nuoseklumas. Stenkitės galvoti ne tik apie šį konkretų vaizdą ir kaip atrodys jūsų pradinis puslapis. Svarbu išlaikyti vizualinę kanalo darną, kuri padės jūsų profiliui išsiskirti. Ir galiausiai, socialiniai tinklai – tai ne tik nuotraukų skelbimas, tai ir dalyvavimas. Paskelbę vaizdus, bendraukite su sekėjais ir stebėkite nuomonės formuotojus bei mados žvaigždes, kad galėtumėte prisitaikyti prie sparčiai kintančių socialinių tinklų tendencijų. Atminkite, kad jūsų sukurti mados portretai ne tik demonstruoja drabužius; jie atskleidžia ir dalį jūsų asmenybės. Daugiau informacijos apie tai, kaip sukurti išskirtinį ir nuoseklų stilių, rasite mūsų estetiškų nuotraukų kūrimo vadove.
Eksperimentuokite ir nepaisykite taisyklių
Be fotoaparato nustatymų reguliavimo yra dar keletas paprastų būdų, kaip nufotografuoti įdomesnius ir paveikesnius portretus. Paprašykite savo objekto, kad jie žiūrėtų ne į fotoaparatą, o į kitą tašką nuotraukos kadre arba tolyje. O gal pabandykite nufotografuoti savo objektą iš viršaus, nuo kopėčių? Arba pasilenkti ir fotografuoti nuo juosmens lygio? Sulaužykite kompozicijos taisykles nustatykite objekto padėtį per centrinę kadro dalį. Arba praturtinkite savo portretus nuotaikomis, išbandydami apšvietimą iš galo, šešėlius ir lėtą užrakto greitį.
Norėdami eksperimentuoti su įvairiais metodais, galite netgi įsirengti studiją namuose, arba sužinokite daugiau apie kūrybinės aplinkos kūrimą meniniams portretams*. Jūsų tikslas yra eksperimentuoti, mokytis ir pasiekti rezultatų, kuriais būsite patenkinti.
Autoriai: Peter Wolinski, Tamzin Wilks ir Jeff Meyer