Laiko slinkties fotografijos projektai pradedantiesiems

Susipažinkite su laiko slinkties filmais patogiai įsitaisę namuose arba išėję pasivaikščioti su šeima. Tai bus lengva su jūsų „Canon EOS“ fotoaparatu!
Dvi ledų porcijos suformuotos taip, kad atrodytų lyg ant lėkštės tirpstančios arbūzo riekės.

Laiko slinktis – tai kūrybinis metodas, kurį taikant galima atskleisti slapta judantį pasaulį ir sukurti stebinančių ir džiuginančių rezultatų. Šiuo metodu galima ne tik paspartinti per kraštovaizdį besiritančius debesis ar įrašyti lėtai nakties dangumi judančias žvaigždes į nepakartojamą gamtos reiškinių drobę, bet ir galima efektyviai įamžinti arčiau jūsų namuose esančius objektus.

Siekdami parodyti, kad meniškai sielai nebūtina toli keliauti, paraginome du laiko slinkties fotografus įamžinti kažką gražaus neišėjus iš savo namų.

Pasitreniruokite namuose

Alex Nail yra Jungtinėje Karalystėje gyvenantis apdovanojimais įvertintas kraštovaizdžio fotografas ir laiko slinkties filmų kūrėjas. Jis aistringai domisi kraštovaizdžio atgaivinimo idėja ir tai darydamas ne tik susikūrė įspūdingą asmeninių laiko slinkties projektų portfelį, bet ir panaudojo šį metodą dirbdamas įvairioms organizacijoms, įskaitant Britanijos turizmo įstaigą.

Nors paprastai Alex savo objektyvą nukreipia į Europos kalnų viršūnes, jo teigimu, namuose leidžiamą laiką galima išnaudoti susipažinimui su laiko slinkties metodu. Kad parodytų, kaip tai gali būti lengva, jis nufotografavo laiko slinktį iš dienos į naktį per vieną iš savo namo langų.

A composite image representing a time-lapse of the scene through a window from day to night.

„Namai puikiai tinka laiko slinkties metodui mokytis, nes čia viskas taip patogu ir valdoma“, aiškino Alex. „Lauke kurti laiko slinkties įrašus yra sudėtingiau, nes gali pūsti stiprus vėjas, gali lyti arba netikėtai pasikeisti šviesa“. Patogiai įsitaisius namuose galima lengvai tobulinti savo laiko slinkties įgūdžius. Netgi dabar, kai laiko slinktį fotografuoju jau aštuonerius metus, aš vis dar pasibandau namuose.

„Žinoma, iššūkių kyla ir fotografuojant patalpose. Paprastai namai yra gana statiški, todėl fotografas turi sugalvoti, kaip į siužetą įtraukti tam tikrą pokytį ar judesį. Galbūt jūs negyvenate pavyzdiniuose namuose (aš tikrai ne), bet tai neturėtų jums trukdyti fiksuoti kasdienio gyvenimo pokyčius ar susikoncentruoti į mažesnes detales. Jei fotografuojate kylant ar leidžiantis saulei, pagalvokite, kaip dirbtinis apšvietimas patalpose pasikeis (arba ne), palyginti su reikšmingais pokyčiais lauke“.

Alexas siūlo kaip kontrastą norimam užfiksuoti judesiui naudoti nejudančius objektus. „Pavyzdžiui, statinį lango rėmą ir ornamentus galite panaudoti, kad pabrėžtumėte atsitiktinius lauke vėjo plaikstomų medžių šakų judesius ar per horizontą skriejančių debesų kaitą. Statiški elementai gali padėti sutelkti žiūrovo dėmesį į siužete vykstantį judesį.“

Judančių gyvūnų filmavimas

Baigusi studijas Londono Šv. Martino meno ir dizaino koledže, Škotijoje gimusi Camilla Rutherford pabėgo nuo miesto gyvenimo, kad galėtų fotografuoti ir filmuoti ekstremalaus sporto atstovus, kurie „vejasi sniegą per visą pasaulį“. Galiausiai ji įsikūrė Naujojoje Zelandijoje, Vanakoje, kur su savo šeima gyvena aukštikalnių merinosų avių fermoje.

A flock of sheep grazing in a field of grass with brown hills in the background and blue sky above.

Camilios laiko slinkties įrašuose įamžintas avių pulko judėjimas jos fermoje. Greiti rupšnojančių gyvūnų judesiai ir lėto debesų judėjimo priešprieša sudaro vizualinį kontrastą, o kokybiškas apšvietimas ir dramatiškas fonas šiam paprastam siužetui suteikia kinematografinio žavesio.

Ir nors prie jūsų namų slenksčio tokio natūralios gamtos grožio galbūt ir nėra, šis metodas tinka fiksuojant po kambarį besitrinantį naminį gyvūną ar į lesyklą sode užsukančius paukščius. Pastatykite savo fotoaparatą ant trikojo, nustatykite ilgesnį laiko slinkties intervalą ir fiksuokite kasdienį gyvūnų judėjimą, kurio paprastai nepamatytumėte.

Laiko slinkties įrašo kūrimas

Taigi, matote, kokia efektyvi gali būti laiko slinktis. Ir jums nereikia nei pažangaus fotoaparato, nei specialaus objektyvo. Jei tik turite daug laiko ir kantrybės, galite tiesiog reguliariais intervalais padaryti daug nuotraukų ir naudodami vaizdo įrašų redagavimo programinę įrangą sujungti jas į laiko intervalo filmą.

Kad būtų lengviau, nemažai „Canon EOS“ fotoaparatų turi integruotą intervalų laikmatį, su kuriuo visas šis procesas vyksta automatiškai. Jį naudodami galite nurodyti, kiek kadrų norite padaryti ir kokios trukmės turėtų būti laiko intervalas tarp kiekvieno iš jų – sekundėmis, minutėmis ar valandomis. Fotoaparatas fotografuos nustatytu intervalu tol, kol padarys nurodytą nuotraukų skaičių. Vėliau jas galėsite panaudoti laiko slinkties filmui su tinkama programine įranga kurti arba šiuos atskirus kadrus galėsite panaudoti kitiems kūrybiniams projektams.

Kad būtų dar patogiau, kai kuriuose EOS fotoaparatuose yra laiko intervalo filmo režimas. Jis padaro visą sunkų darbą už jus, nes kadrai sujungiami fotoaparate ir atminties kortelėje galutinis rezultatas įrašomas kaip laiko slinkties filmas, kurį galima iškart žiūrėti ir mėgautis.

Vieną iš šių funkcijų (arba net abi) rasite daugybėje EOS serijos fotoaparatų. Du pradedantiesiems patogūs fotoaparatai – EOS 250D ir EOS RP – suteiks galimybę susipažinti su menišku laiko slinkties filmų pasauliu namuose. Pražystančios ir nuvystančios gėlės, tirpstantys ledai ir per svetainę judanti saulės šviesa – laiko slinkties filmuose galima užfiksuoti begalę tokių dalykų.

Two ice creams designed to look like slices of watermelon, starting to melt on a plate.

Laiko slinkties patarimai

Pasirinkus laiko slinkčiai tinkamą objektą, laikas nustatyti fotoaparatą. Rekomenduojama naudoti trikojį, kad galutiniame rezultate nejudantys objektai būtų kuo ryškesni.

Ant trikojo sumontuotas „Canon EOS 250D“, pasuktas į arbūzo riekės formos ledus lėkštėje, šalia kurios stovi stalinė lempa.

Siekdami užtikrinti, kad aplinkoje nejudėtų niekas, ko nesate suplanavę, pastatykite fotoaparatą ant trikojo.

Fotografuojant ilgą laiką gali kilti rūpesčių dėl baterijos veikimo trukmės, todėl pasirūpinkite, kad ji būtų visiškai įkrauta. Siekiant kuo labiau taupyti energiją, tam tikruose fotoaparatuose pagal numatytąsias nuostatas galinis ekranas bus išjungtas, arba jį galima išjungti per laiko slinkties filmo nuostatas. Kuriant labai ilgus laiko slinkties filmus būtų geriau prie fotoaparato prijungti baterijos rankeną arba papildomą bateriją, arba galite naudoti papildomai įsigyjamą galios adapterį, kuris užtikrins nuoseklų maitinimą.

Į „Canon EOS 250D“ dedama baterija.

Prieš pradėdami filmuoti laiko slinkties įrašą, pasirūpinkite, kad baterija būtų visiškai įkrauta, ypač jei ketinate per ilgą laiką padaryti daug kadrų.

Kalbant apie patalpose filmuojamos laiko slinkties apšvietimą, dažnai geriau būna naudoti dirbinį apšvietimą, nes jis yra nuoseklesnis už natūralų. Jei laiko slinkčiai nufilmuoti reikės daug laiko, ilgainiui natūralios dienos šviesos intensyvumas ir spalvos temperatūra gali pakisti. Ir nors šis pokytis gali būti nematomas akiai, kol fotografuojate, peržiūrint galutinį filmą mirgėjimas bus tikrai pastebimas. Mažos apimties projektams puikiai tinka stalinė lempa, ypač, kai šviesa sušvelninama per difuzinę medžiagą.

Stalinė lempa šviečia pro marlinį audeklą, apšviesdama ledus lėkštėje.

Jeigu laiko slinkčiai filmuojate daiktus patalpose, dirbtinė šviesa padės užtikrinti nuoseklų apšvietimą viso filmavimo metu.

Intervalų laikmatį arba laiko intervalo filmą įjungsite EOS fotoaparato raudonajame filmavimo meniu (jeigu fotoaparate yra šios funkcijos). Tam tikri fotoaparatai turi abi šias parinktis, bet norėdami pasiekti laiko slinkties filmo parinktį turėsite nustatyti filmavimo režimą – kaip parodyta čia su EOS 250D.

„Canon EOS 250D“, kuriame nustatomas filmavimo režimas.

Nustatykite savo EOS fotoaparate filmavimo režimą.

„Canon“ fotoaparato pakreipiamame jutikliniame ekrane naudotojas pirštu renkasi laiko slinkties filmo režimą.

Pasirinkite laiko slinkties filmo režimą.

Tam tikruose EOS fotoaparatuose per laiko slinkties filmo meniu galima rinktis iš anksto nustatytas siužeto parinktis. Jos yra pritaikytos skirtingiems objektų tipams, pvz., vaikštantiems žmonėms ar lėtai judantiems debesims. Tačiau jei norite valdyti visas laiko slinkties nuostatas, rinkitės pasirinktinius nustatymus. Tada galėsite nustatyti intervalą tarp kiekvieno kadro ir bendrą kadrų skaičių, kuris sudarys užbaigtą laiko slinkties filmą. Šios parinktys lems laiko trukmę, kurios reikės visiems kadrams padaryti, bei galutinio rezultato trukmę – šios vertės keisis ekrane koreguojant parametrus.

Laiko slinkties filmo pasirinktinių nustatymų ekranas.

Jei norite valdyti visus savo laiko slinkties įrašo aspektus, jums reikalingi pasirinktiniai nustatymai. Tada galėsite rinktis intervalo ilgį tarp kiekvieno kadro ir bendrą fotografuotinų kadrų skaičių.

Pasirinkite intervalą pagal norimo užfiksuoti judesio greitį. Jeigu veiksmas įvyksta per trumpą laiką, pvz., jūsų šeimai žaidžiant žaidimą ar ruošiant maistą, galbūt reikės vos kelių sekundžių ar panašaus intervalo, kad sukurtumėte sklandžią vaizdų seką. Lėtesniam judesiui, pvz., kylančiai ir besileidžiančiai saulei ar mėnesienai, galite rinktis ilgesnį intervalą. Keičiant intervalą įrašymo trukmė padidės arba sumažės.

„Canon EOS 250D“ LCD ekrane rodomi laiko slinkties filmo intervalo nustatymai.

Norėdami nufilmuoti greitesnį veiksmą, pasirinkite trumpesnį intervalą tarp kadrų. Filmuodami lėtesnius įvykius, pvz., saulėlydį, pasirinkite ilgesnį intervalą.

Nuo padarytų kadrų skaičiaus priklausys užbaigto laiko slinkties filmo atkūrimo trukmė (pagal vaizdo įrašo kadrų dažnį). Pavyzdžiui, jeigu filmuojate 4K 25 k./s laiko slinkties filmą, kiekvienai įrašo sekundei reikės 25 atskirų kadrų. Tai reiškia, kad 20 sekundžių filmui turėsite padaryti 500 kadrų. Pakeitus kadrų skaičių taip pat pasikeis įrašymo ir atkūrimo trukmė – be to, nuo to priklauso, ir kiek vietos reikės atminties kortelėje.

Laiko slinkties filmavimo nustatymų ekranas, kuriame rodoma, kad kas 10 sekundžių daromi 300 kadrų bus nufilmuoti beveik per 50 minučių, o jų atkūrimas truks 12 sekundžių.

Nufilmuotos laiko slinkties įrašo trukmė priklausys nuo jai panaudoto kadrų skaičiaus ir filmavimo spartos. Akivaizdu, kad didesniam kadrų skaičiui nufilmuoti reikės daugiau laiko, ilgesnis bus ir galutinis rezultatas.

Nustatoma laiko slinkties filmavimo parinktis, kad po kiekvieno kadro pasigirstų pyptelėjimas.

Galite nustatyti, kad po kiekvieno kadro fotoaparatas pyptelėtų – taip lengviau žinosite, kada baigsis filmavimo seka.

Naudodami laiko slinkties filmo režimą gaunate papildomų parinkčių, pvz., po kiekvieno kadro galite įjungti pyptelėjimą. Tai naudinga, jeigu fotoaparatas yra kitame kambaryje, nes galite žinoti, kada baigiama filmuoti.

Tai pat pravartu kuo daugiau parametrų nustatyti rankomis, kad galutinis laiko slinkties filmas būtų nuoseklus nuo pradžios iki galo. Pavyzdžiui, jei paliksite automatinį nuotraukos stilių ir baltos spalvos balansą, fotoaparatas tam tikriems kadrams parametrus gali pakeisti.

„Canon EOS 250D“ pakreipiamas ekranas, kuriame rodomi laiko slinkties įrašui pasirinkti nustatymai.

Pasirūpinkite, kad reaguodamas į filmuojant pasikeitusias sąlygas fotoaparatas automatiškai nepakeistų ekspozicijos, baltos spalvos balanso ar kitų nustatymų – kuo daugiau filmavimo parametrų nustatykite neautomatiniu būdu.

Laiko slinkties funkcija suteikia galimybę smagiai praleisti laiką kad ir kur bebūtumėte. Tačiau, kaip ir su visais fotografijos projektais, iš pradžių vertėtų išmokti pagrindus ir tik tada imtis sudėtingesnių objektų. Tad griebkite savo fotoaparatą ir pradėkite filmuoti judėjimą už jūsų lango! Arba kitą kartą, kai ruošite maistą, pastatykite trikojį virtuvėje ir filmuokite proceso eigą. Didžiausias laiko slinkties metodo privalumas – tai kad jo lengva išmokti, o rezultatai yra labai džiuginantys. Nespėsite ir pastebėti, kaip pradėsite kasdienius objektus vertinti naujomis kūrėjo akimis.


Autorius: Marcus Hawkins

Susiję straipsniai

Kaip užfiksuoti vaizdą laiko slinkties vaizdo įraše

Paprastas būdas, kaip filmuoti laiko slinkties, hiperslinkties ir sulėtinto vaizdo įrašus.

Kaip fotografuoti laiko sluoksnių nuotrauką

Sužinokite, kaip nustatyti dienos–nakties laiko slinkties įrašą ir kaip sukurti laiko sluoksnių nuotrauką, kuri stulbinamai atskleis laiko tėkmę.

Fotografuokite nuotoliniu būdu

Sužinokite apie nuotolinio fotografavimo privalumus fotografuojant bet kokio tipo nuotraukas.

5 svarbiausi laiko slinkties kraštovaizdžių fotografavimo patarimai

Suteikite kraštovaizdžiams gyvybės, pasinaudodami šiais svarbiausiais laiko slinkties fotografijos patarimais.